SON DAKİKA
Hava Durumu

TÜSİAD: İlk iş tutuklu vekiller olmalı

Seçimler sonrasında yaşanan gelişmelerin yeni parlamentonun sağlıklı çalışmasını ve arzulanan diyalog ortamını engeller hale geldiği belirtilen TÜSİAD açıklamasında yeni Meclis'in yapacağı ilk işin tutuklu vekillerin durumu olduğu belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 24.06.2011 15:48
Haber Güncellenme Tarihi: 24.06.2011 15:48
https://www.bursaport.com
TÜSİAD: İlk iş tutuklu vekiller olmalı

Tutuklu vekillerin durumuyla ilgili açıklama yapan TÜSİAD, "Bu sorun parlamentonun ilk gündem maddesi olmalı. Tüm siyasi parti liderleri biraraya gelmeli" dedi.

TÜSİAD, tutuklu vekillerin durumuyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle denildi: "12 Haziran seçimleri sonrasında yaşanan olaylar dizisi, yeni anayasayı yapmasını beklediğimiz yeni parlamentonun sağlıklı çalışmasını ve arzuladığımız diyalog ortamını engeller hale gelmiştir. Parlamentoda temsil kabiliyeti olan tüm partilerin dâhil olmadığı bir süreçte, yeni anayasa bağlamında Türkiye'nin üç temel sorunu olan kimlik, din ve vicdan özgürlüğü ve kuvvetler ayrılığı alanlarında kalıcı çözümler üretilmesi mümkün olamayacaktır. Bu nedenle, beklentimiz tüm siyasi partileri parlamentoda buluşturacak atmosferin yaratılmasıdır.

Bu aşamada, mevcut olağanüstü durumun gerektirdiği bir liderlik anlayışı ile siyasi parti liderlerimizin bir araya gelerek, olumlu bir atmosfer yaratılmasında ve soruna siyasi diyalogla çözüm üretilmesinde ön almasının gerekli olduğunu düşünüyoruz.

Yapıcı bir siyasi diyalog atmosferinde tüm siyasi partiler seçmenden aldıkları temsil yetkisinin gereği olarak parlamentodaki yerlerini almalı; yeni parlamento karşılaştığımız güncel soruna çözüm bulmayı ilk gündem maddesi olarak belirlemeli, siyasi partiler mevzuatı, seçim sistemi, ifade özgürlüğü ve örgütlenme özgürlüğünü kapsayan güven arttırıcı tedbirleri hemen almalıdır."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.