SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkoğlu, Osmangazi Meydanı'nı TBMM gündemine taşıyor

İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, Bursa Osmangazi Belediye eski Başkanı Mustafa Dündar'ın “Bursa Meydanına Kavuşuyor” diyerek başladığı projesini Meclis Başkanlığına verdiği önergeyle TBMM gündemine taşıdı.

Haber Giriş Tarihi: 09.04.2024 00:13
Haber Güncellenme Tarihi: 09.04.2024 00:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Türkoğlu, Osmangazi Meydanı'nı TBMM gündemine taşıyor

İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından önce “Kent Meydanı” olarak projelendirilen, sonrasında ticaret merkezine dönüştürülerek, “Sıra Dükkanlı Çarşı” yapılan yatırımı sorguladı. Türkoğlu konuyu TBMM gündemine götürdü.

Eski Başkan Mustafa Dündar’ın, “Bursa Meydanına Kavuşuyor” diyerek başladığı projede Bursalıları kandırdığını vurgulayan Türkoğlu, Meclis’e verdiği soru önergesinde, “Bu projenin belediyeye toplam maliyeti nedir? Söz konusu ticari alanda projelendirilen kaç işyeri vardır ve bu işyerleri hangi ihale türü ile kiraya verilmiştir?” şeklinde sorular yöneltti.

Türkoğlu’nun TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesi şöyle:

"Belediyeler özü ve kapsamı itibarıyla birer kamu kuruluşudur. Dolayısıyla kamu yönetiminde hizmet alan vatandaşlar adına denetim kavramının önemi yadsınamaz. Yerel iktidarların ve dahi iktidar adına yetki kullananların; gelir ve harcamalara ilişkin kamu adına büyük sorumlulukları bulunmaktadır. Bu nedenle kamu yönetimleri; saydam, demokratik ve hesap verebilir yönetim anlayışını içermelidir. Bu durum da ülkemizde, 5018 sayılı Kanunu’nun “denetim” ile ilgili maddesinde düzenlenmiş, iç denetim ve dış denetim olmak üzere de detaylandırılmıştır. Dolayısıyla belediyelerin mali yapısı, sorumluluk alanları, kamu zararı, rücu sorumluluğu, görevi kötüye kullanma ve görevi ihmal konuları da bu kanun kapsamındadır. Buradan hareketle;

SORU 1-Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından, belediye binasının bitişiğinde KENT MEYDANI olarak planlanan, sonrasında TİCARİ PROJEYE çevrilerek SIRA DÜKKANLI ÇARŞIYA dönüştürülen projenin belediyeye toplam maliyeti nedir?

SORU 2-Bu projedeki ticari alanda projelendirilen kaç işyeri vardır?

SORU 3-Bu işyerleri hangi ihale türü ile kiraya verilmiştir?

SORU 4-Kiraya verilen işyerleri metrekaresi kaç TL’den kiralanmıştır?

SORU 5-Kiraya verilen işyerlerinin toplam yüz ölçümü ne kadardır?

SORU 6-Kiracıların listesi hangi isimlerden oluşmaktadır?

SORU 7-Kiracılardan hava parası alınmış mıdır? Alındıysa Belediye bu projeden ne kadar gelir elde etmiştir?"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.