SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkoğlu'ndan Bakana BESOB sorusu: Çataltepe 'Çakaltepe' mi oldu?

İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, 2008 yılında 3 milyon metrekarelik alan üzerinde 3 bin esnafa işyeri temini amacıyla başlayan, sadece 125 dükkan yapıldıktan sonra yılan hikayesine dönen ve binlerce esnafın mağduriyetine yol açan Bursa Kestel Çataltepe Esnaf Sanayi Sitesi'ni TBMM’ye taşıdı.

Haber Giriş Tarihi: 10.08.2023 21:21
Haber Güncellenme Tarihi: 10.08.2023 23:47
https://www.bursaport.com
Türkoğlu'ndan Bakana BESOB sorusu: Çataltepe 'Çakaltepe' mi oldu?

İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, 2008 yılında 3 milyon metrekarelik alan üzerinde 3 bin esnafa işyeri temini amacıyla başlayan, sadece 125 dükkan yapıldıktan sonra yılan hikayesine dönen ve binlerce esnafın mağduriyetine yol açan Bursa Kestel Çataltepe Esnaf Sanayi Sitesi'ni TBMM’ye taşıdı.

Kamulaştırma bedeli 62 milyon TL olan projede yer alan ve toplamda 75 milyon TL ödeme yapan 3 bin esnafın, sonraki süreçte saf dışı bırakılmasını sorgulayan Türkoğlu, “Bugünkü değeri yaklaşık 800 milyon dolar (20 milyar TL) eden yerlerin tamamı, TOKİ tarafından 444 üyeli kooperatife 129 milyon TL’ye devredildiği doğru mudur? Çataltepe Çakaltepe mi oldu? Bu durumda binlerce hak sahibi esnafa yapılan haksızlığın hesabını nasıl vereceksiniz?” dedi.

İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu’nun Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır tarafından cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesi şöyle:

"Bursa’nın Kestel ilçesi Çataltepe mevkiinde 2008 yılında BESOB (Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği) tarafından bir proje başlatıldı. Adı; BESOB Çataltepe Esnaf Sanayi Sitesi Projesi. 3 milyon metrekarelik alan üzerinde 62 milyon TL’lik kamulaştırma bedeliyle planlanlanan proje 3 bin esnafı kapsadı.

Bugüne kadar sadece 1. etapta 125 işyeri yapıldı, sonrasında müteahhit iflas etti. TOKİ’nin yönlendirmesiyle 7 kişi bir araya gelerek 7 bin TL sermayeli bir kooperatif kuruldu. Şu an 444 üyesi bulunan kooperatifte, 3 bin kişi içinden yalnızca 163 esnaf bulunuyor.

Sonrasında TOKİ, projeyi kooperatife 129 milyon TL’ye devrediyor. Ancak 3 bin mağdur esnafın önceden ödediği 75 milyon TL düşüldüğünde, devasa proje kooperatife sadece 54 milyon TL’ye devredilmiş oluyor.

Yargıya da taşınan projede, kamulaştırılan yerlerin bugünkü değeri 800 milyon dolar, yani yaklaşık 20 milyar TL ediyor. Bu nedenle de bölgedeki esnafın dilinde “Çataltepe Çakaltepe mi oldu?” sorusu dolaşmaya başladı.

Bütün bu bilgiler doğrultusunda; 2008 yılında, 3 milyon metrekarelik alan üzerinde 3 bin esnafa işyeri temini amacıyla başlayan, sadece 1. etapta 125 dükkan yapıldıktan sonra yapımı yılan hikayesine dönen ve binlerce esnafın mağduriyetine yol açan Bursa Kestel Çataltepe Esnaf Sanayi Sitesi ile ilgili bakanlığınızın geliştirdiği bir çözüm önerisi var mı?

Kamulaştırma bedeli 62 milyon TL olan bu projede yer alan ve toplamda 75 milyon TL ödeme yapan 3 bin esnafın, sonraki süreçte saf dışı bırakılarak mağdur edilmesi ve projenin halen, TOKİ marifetiyle kurulan 444 üyeli kooperatife dönüştürülerek devam ettirilmesi ile ilgili, halen devam eden yargı kararı öncesinde herhangi bir tespit raporu hazırlandı mı?

Bugünkü değeri yaklaşık 800 milyon dolar (20 milyar TL) eden istimlak edilen yerlerin tamamı, TOKİ tarafından bu kooperatife 129 milyon TL’ye devredildiği; ancak 3 bin mağdur esnafın önceden ödediği 75 milyon TL düşüldüğünde, kooperatife sadece 54 milyon TL’ye devredilmiş olduğu doğru mudur? Bu durumda 2008 yılındaki asıl hak sahiplerine yapılan hakkaniyetsizliği nasıl gidermeyi düşünüyorsunuz?

Söz konusu kooperatifte, 3 bin hak sahibi esnaftan yalnızca 163 esnafın bulunmasının sebebi nedir? Kooperatif dışında kalanların haklarının, hukuklarının korunmasıyla ilgili bir çalışma söz konusu mudur?

Seçim döneminde Çataltepe Mağdurları Derneği (ÇATSANDER) ile kahvaltılı bir toplantı yapan önceki dönem Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın, “Mağduriyetinizi gidereceğiz!” sözünü, ‘Devlette devamlılık esastır’ teamülü gereğince yerine getirecek misiniz?"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.