SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Türkoğlu'ndan Alinur Aktaş'a yine sıfır not!

Bir yıl önce yaptığı değerlendirmede Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a 'sıfır' veren İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, Aktaş’a bu kez 4,5 yıllık hizmet dönemi için dev bir karne daha verdi. Türkoğlu, “Alinur Aktaş maalesef bu sene de sınıfta kaldı” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 30.03.2022 20:32
Haber Güncellenme Tarihi: 30.03.2022 23:48
https://www.bursaport.com
kapak resmi

Geçen yıl yaptığı değerlendirmeyle Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a 100 üzerinden verilen notların çoğundan 'sıfır' veren İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, Aktaş’a bu kez 4,5 yıllık hizmet dönemi için bir karne daha verdi. Türkoğlu, “Vadettiği projelerin yüzde 90’ı hala daha yerinde sayıyor. Velisi olan Sn. Cumhurbaşkanımız adına yine üzgünüm, çünkü çok umut bağladığı öğrencisi Alinur Aktaş maalesef bu sene de sınıfta kaldı” dedi.

Aktaş'ın Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve gelmesinin üzerinden 4,5 yıl geçtiğini hatırlatan Türkoğlu, "Sağlıklı kentleşmeden tutalım; kent içi trafikten, genel olarak ulaşıma, eğitime, kültür sanattan çevreye, ekolojiden iklime, gençlerden çocuklara, ekonomiden turizme kadar sunduğu bütün vaatlerin halen daha yerinde yeller esiyor." dedi. "Üzgünüz yine sınıfta kaldınız" diyen Türkoğlu, Alinur Aktaş'ın göreve gelirken vaatlerini ve gerçekleşmeyen projeleri tek tek açıkladı:

"VAAT FİYASKOSU-1: TRAFİK 2 YILDA ÇÖZÜLECEKTİ!

"Başkan Aktaş, ‘Bursa’ya Vaadimiz Var’ başlığı altındaki sunumda, ilk olarak 2035 yılını hedef alan ulaşım master planına geniş yer vermiş, 2 yıl içinde daha rahat bir trafik sözü vermişti. Aynı şekilde daha konforlu, daha hızlı bir ulaşım için Terminal – Kent Meydanı raylı sistemi, bu sistemin yer altından da Osmangazi Metro İstasyonu’na bağlanacağını müjdelemişti mesela. Nisan 2022’de deneme sürüşleri, Mayıs’ta da seferler başlayacak dediler. Hadi Nisan da geldi, takipteyiz yine unutmayın. Bu sistemin Osmangazi Metro İstasyonu’na yer altından bağlanması vaadi ise yalan oldu. Uyduruk bir yer üstü bağlantısıyla işi kurtaralım diyorlar.

VAAT FİYASKOSU-2: GÖRÜKLE BAĞLANTISI NEREDE?

Alinur Aktaş, Bursaray’ın üniversiteden Görükle’ye 6 km’lik güzergah üzerinde yapılacak 6 istasyonla uzatılacağını müjdelemişti. Bursaray hali hazırda üniversite kampüsünde çakılı kalmış durumda.VAAT FİYASKOSU-3: KESTEL-ULUDAĞ OSB BAĞLANTISI UNUTULDU!

Kestel’deki Bursaray İstasyonu’nun son durağı güya 6 km daha uzatılacak, Uludağ OSB’ye kadar ulaşılacaktı. Sn. Aktaş Uludağ OSB’nin önemini vurgulayarak yaptığı bu vaadinin halen daha esamesi okunmuyor.

VAAT FİYASKOSU-4: 34 KAVŞAK ÇÖZÜM BEKLİYOR!

Biliyorsunuz, Bursa’ya tam 59 yeni akıllı kavşak daha yapılacaktı. Hiç boşuna aramaya kalkmayın göremezsiniz. Sadece 24 tane kavşakta, kısmi dokunuşlarla iyileştirme yapılmaya çalışılmıştı. Acemler Kavşağı’naki direksiyonel kavşak uygulamasını da eklersek 25 oldu, yani tam 34 kavşak çözüm beklemeye devam ediyor.

VAAT FİYASKOSU-5: DEMİRTAŞ-ÇALI METROSU DA BUHAR OLUP UÇTU!

Demirtaş’tan Çalı’ya yeni metro hattı olacaktı, hatırlıyor musunuz? Ballandıra ballandıra da anlamışlardı. Demirtaş, Fatih Sultan üzerinden Çalı ve yöresindeki yeni yerleşim bölgelerine bağlanacaktı. 20.7 km’ydi ve 17 istasyonlu olacaktı. Peki geride kalan 4,5 hizmet yılında hiç adını bile andıklarını duydunuz mu? Hayır tık yok!

VAAT FİYASKOSU-6: YILDIRIM-OSMANGAZİ YERALTI METROSUNU GÖREN VAR MI?

Yıldırım ve Osmangazi’yi birbirine bağlayacak ve tamamı yer altından yapılacak olan metroyu bilboardlarda bile tanıtmış, 28.7 kilometrelik hattın 23 istasyonun güzergahlarını dahi açıklamışlardı. Bu hat da güya Gürsu, Acemler ve Demirci üzerinden Çalı ve yöresindeki yeni yerleşim bölgelerine bağlanacaktı. Bir yıl daha geçti akıbetinin ne olduğunu bilen yok!

VAAT FİYASKOSU-7: DEĞİRMENÖNÜ İLE OTOSANSİT, KÖPRÜ MÜJDESİNİ BEKLİYOR!

Millet Mahallesi’ne, Beşyol’a yeni kavşaklar, bisiklet yolları ve 37 adet ‘park et devam et’ istasyonları ile Balıklıdere üzerine yeni bir köprü yapılması da ulaşım projelerinin içinde yer alıyordu. Bu köprüyle Değirmenönü ile Otosansit birbirine bağlanacaktı. Bu konuda Aktaş’tan adeta ‘çıt’ çıkmıyor. Samanlı’daki Deliçay köprü düzenlemeleri ile “İdare edin” diyorlar. İzmir Yolu ve Mudanya Yolu’nda 9 adet ‘park et devam et’ istasyonu yapıldı ancak diğer istasyonlar için yapılan bir tek kamulaştırma çalışması falan da yok. Ne oldu, yalan oldu!

VAAT FİYASKOSU-8: YEŞİL BURSA DEDİ, BETON BURSA OLDU!

Bursa’nın yeşiline tekrar kavuşacağı müjdesinin verildiği vaatler toplantısında, Aktaş öylesine coşmuştu ki, “Yeşil Bursa ile yeniden tanışacağız” sözünü de vermişti. Gelinen durumu söyleyelim: Şehir içinde şehir sloganıyla, Down Town rezaletinde beton yoğunluğunu artırarak tüy diktiler. Termalköy yapma sözü verdikleri Sıcaksu/Tabakhaneler bölgesini, TOKİ projesiyle konut alanına dönüştürdüler. Hal bu ki, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yönetmeliğine göre, bir şehirde kişi başına düşmesi gereken yeşil alan miktarı Almanya ve İtalya’da olduğu gibi en az 15 metrekare olması gerekiyor. Ne var ki Bursa’da kişi başına düşen ortalama yeşil alan sadece 4,3 metrekare. Merkez ilçelerde durum çok daha kötü. Mesela Yıldırım’da 0,93, yani 1 metre bile değil. Osmangazi’de 4,88, Nilüfer’de 6,39 metrekare. Diğer ilçeleri hiç saymaya gerek yok.

VAAT FİYASKOSU-9: 500 DÖNÜMLÜK MİLLET BAHÇESİ YALANINI AMAN REİS DUYMASIN!

‘Kentleşme ve Çevre’ ile ‘Yeniden Yeşil Bursa’ hedefi ile başlayan vaatleri de halen daha gören duyan yok! Örneğin Ürünlü’de 70 futbol sahası büyüklüğündeki 500 dönüm alana yapılacak Millet Bahçesi’nden bu yıl da tek kelime söz eden olmadı. Hatta Aktaş artık bunun adını bile anmıyor.

VAAT FİYASKOSU-10: ÇELTİK TEMATİK SU PARKI’NA KAZMA BİLE VURULMADI!

Biliyorsunuz, Terminal binasının arkasında tam 86 dönümlük alanda ‘Çeltik Tematik Çiçek ve Su Parkı’ yapılacaktı. Büyük bir gururla açıklanan bu çevre projesinin dosyası, Büyükşehir’in hangi tozlu rafında duruyor, vallahi kimseler bilmiyor?

VAAT FİYASKOSU-11: GÖKDERE ÇOCUK PARKI’NIN GELECEĞİ BELLİ DEĞİL!

Yaklaşık 200 dönümü kapsayan ‘Gökdere Çocuk Aktivite Köyü ve Trafik Eğitim Merkezi’ projesinin çalışmaları üstün körü başladığıyla kaldı, devamının gelmesini bu yıl da bekledik ama maalesef daha çok bekleyeceğiz gibi görünüyor.

FİYASKO-12: DEMİRTAŞ’A BİR PARMAK BAL ÇALINDI, HEPSİ O KADAR!

Demirtaş Barajı’nda adeta kaderine terkedilen çim kayağı tesislerinde yapılacağı vaat edilen 93 dönümlük ‘Eğlence Parkı ve Mesire Alanı’nın kaderi de hep proje aşamasında kalmak oldu. Ses seda çıkmayan projeye bugün kazma vurulsa bile, 300 günde ancak biter deniliyor.

FİYASKO-13: HAMİTLER’DE, 300 DÖNÜMLÜK BOTANİK PARKI SÖZÜ UMUTSUZCA BEKLİYOR!

‘Hamitler Katı Atık Depolama Islahı’ vaadi ile açıklanan 300 dönümlük, ‘Yeni Botanik Park’ ile ilgili çalışmaların da laf olsun diye başladığı artık çok açık, çünkü geride kalan bir yıl içinde de arpa boyu kadar dahi yol alınmadı. Halen daha burası için de 500 güne zor biter yorumları yapılıyor.

FİYASKO-14: TERMİNAL ARKASINDAKİ 86 DÖNÜME DEVASA PARK YAPILACAKTI. HANİ NEREDE?

Terminalin arkasında tam 86 dönümlük yeşil alan üzerine devasa bir park sözü verilmişti. Sunumda, tam bir cazibe merkezi olacağına vurgu yapılan parkı, keşke yapsaydınız da biz de buradan alkışlasaydık. Yeşil Bursa sözü verip, tam tersini yapıp betonlaşmaya neden olmak heralde böyle bir şey olmalı.

FİYASKO-15: HURDACILAR DA KENT DIŞINA TAŞINMA UMUDUNU KESTİ!

Hurdacı esnafına şehir dışında kompleks sözü verilmişti, hatırladınız mı? Bu yıl da santim ilerleme olmadığı için Hurdacılar Derneği halen daha kendi göbeğini kendi kesmeye çalışıyor.

VAAT FİYASKOSU-16: 33 MAHALLE HALEN DAHA YAŞAM ALANI HAYALİ KURUYOR!

Mudanya Şehir Stadı’nın olduğu alana uygulanacak olan ‘Altı Otopark Üstü Yaşam Alanı’ projeleri, ayrıca 33 farklı mahallede hayata geçirilecekti. Bu projelerden bu yıl da çıt çıkmadı. Başkan orada neredeyse 8 kez poz verdi, daha da vermeye yüzü kalmadı çünkü artık önünden bile geçmiyor.

VAAT FİYASKOSU-17: 5 MİLYARLIK TURİZM PASTASINI GÖREN DUYAN OLDU MU?

Hatırlayın, Türkiye’nin 2023 hedefinde 50 milyar dolar olan turizm gelir hedefinin, 70 milyar dolar olarak revize edildiğini söylemişti Alinur Aktaş ve Bursa’nın bu rakamın 5 milyarına talip olduğunu duyurmuştu. Bu kapsamda söz verilen 7 turizm bölgesinin belki bir tanesi, bu yıl hiç olmazsa yapılabilir dedik, o da olmadı. Zaten turizme olan bakışlarını Koza Han’a olan yaklaşımlarından biliyorsunuz. Orada neredeyse tarihsel bir zemin skandalına yol açıyorlardı da, İYİ Parti olarak biz engelledik.

VAAT FİYASKOSU-18: JEOTERMAL TURİZMİNDE DE HAYAL SATTILAR!

Sıcaksu Bölgesi’ndeki ‘Jeotermal Turizm’ projesi tam 410 bin metrekarelik alanı kapsayacaktı. 120 dönümü zaten önceki dönemde kamulaştırılmıştı ve öylece mezbelelik bir halde duruyordu. Burada bir anda TOKİ marifetiyle konut ve ticari alanların olacağı beton projesine döndüğünü açıkladılar. Derhal bölgede eylem yaparak yüksek sesle tepki gösterip protestolarda bulunduk. Şimdilik bir sessizlik var ve jeotermal vaadiyle ilgili tek söz edilemiyor. Muhtemelen Aktaş, burada Termalköy sözü verdiğine bin pişman.

VAAT FİYASKOSU-19: 3 YENİ MARİNA SÖZÜNDEN BİR TANESİ BİLE ORTADA YOK!

Mudanya Güzelyalı’da, Kumyaka’da ve Gemlik’te yeni marinalar yapılacaktı. Bu yıl da bu konunun yanından dahi geçilmedi. Sadece yıllar önce üç kez göstermelik keşif yapılıp boy gösterdiklerini biliyoruz. Aynı proje kapsamında Mudanya’nın saklı cenneti Tirilye de güya tekrar ayağa kaldırılacaktı. Aktaş bunları da çoktan unutsa da, bilsin ki hemşehrilerimiz unutmadı.

VAAT FİYASKOSU-20: GÖLYAZI PROJESİ İÇİN DAHA NE KADAR BEKLENECEK?

2019 vaat furyasının içinde, Gölyazı’nın ciddi bir turizm markası olduğununun vurgulanması ve bunun daha da geliştirilmesi de vardı. Bu proje de bu yıl ki olmayan hizmetlerden doğal olarak nasiplenmedi. Yani halen daha beklemede ve daha çok bekleneceği o kadar aşikar ki!..

FİYASKO- 21: DAĞ İLÇELERİ ‘SAKİN ŞEHİR’ OLACAKTI, ‘ÇİLE ŞEHRİ’ OLDULAR!

Nüfusu 50 binin altında olan İznik, Orhaneli, Harmancık, Büyükorhan ve Keles ilçeleri, ‘sakin şehir’ olacaktı. Çok şükür geride bıraktığımız bir yıl içinde de bir şey yapılmayınca, huzur(!) içinde oldular. Hatta o kadar sükunet içinde olacaklar ki, buralara en küçük bir yatırım bile halen daha düşünülmüyor.

FİYASKO- 22: İZNİK’E YİNE ÜVEY EVLAT MUAMELESİ YAPILIYOR!

İznik, ‘UNESCO Dünya Mirası Aday Listesi’ndeydi ve çok önemli bir değerdi. Bunun altını çizmişler ve İznik’i gerçek listeye aldırmak için sonuç alıcı girişimlerde bulunacaklarını açıklamışlardı. Geçen hizmet yılı içinde İznik için bir icraat yapmayı bırakın, ilçenin yakınından dahi geçmediler. Maalesef bu vaatleri de havada kalmaya devam ediyor.

FİYASKO-23: ULUDAĞ 4 MEVSİM TURİZMDEN VAZGEÇTİ, BİR MEVSİME HASRET KALDI!

Vaat projelerine göre Bursa’nın vazgeçilmezi Uludağ, sadece kışın değil, 4 mevsim cazibe merkezi olacaktı. Orada günübirlik tesislerle ilgili projelerini tamamladıklarını ve bakanlığa teslim ettiklerini açıklamışlardı. Otoparkı, kafeteryası, camisi, eğlence merkezi ve restoranına kadar her türlü hizmeti vatandaşların burada alabileceğini de eklemişlerdi. Hizmet sürelerinin bir yılını daha geride bıraktılar, peki sonuç ne? Halen daha Uludağ’da da ne yapılıyorsa otelci esnafı yapıyor, belediye sadece iki binayı yıkmakla işini yaptı zannediyor.

FİYASKO-24: KÜLTÜR, SANAT, SPOR DA, BİR TÜRLÜ  GELMEYEN YATIRIM SIRASINI BEKLİYOR!

Kültür, sanat ve sporda değerlerine sahip bir Bursa hedefi için yola çıkılmıştı. Açık hava tiyatrosu yenilenecek, İpekyolu Film Festivali, yaklaşık 10 yıl aradan sonra yeniden başlatılacaktı. Bu yıl da boşuna bekledik çünkü yine küçük bir adım bile atılmadı. Yıldırım’da uyumayan kütüphane sözü de havada kaldı; ne yazı ki sadece bir hayırsever vatandaşın yardımıyla 1 adet yapılabildi. E-spor merkezleri sözü de gerçek olmayı bekliyor.

VAAT FİYASKOSU-25: ‘BURSASU PROJESİ’NİN AKIBETİNDEN HABERİ OLAN VAR MI?

‘BursaSu Projesi’nin lansmanının ne denli havalı yapıldığını hatırladınız değil mi? Bursa’nın bütün caddelerinde bilboardlarda tanıtılan; yazılı, sözlü ve görsel medyada günlerce reklamı yapılan BursaSu Projesi gerçek olsun diye diğer bir değeri MURADİYE SU’yu resmen feda ettiler. Muradiye Su’nun adını değiştirip, “Alın size BursaSu Projesi” dediler, iyi mi? Onca masraf neden yapıldı, Bursalıların bunca parası neden sokağa atıldı.

Türkoğlu, Alinur Aktaş'ın bu sürede Bursalılara en pahalı su faturasını ödettiğini, yunuseli Havaalanı'nı imara açmaya çalıştığını savundu. Türkoğlu, Kozahan'da yapılan zemin çalışmalarını da hatırlattı. Türkoğlu, konuşmasını “2040 Yılı Çevre İmar Düzeni Planı nerede?” sorusuyla tamamladı. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar