SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Türkoğlu: İş dünyası da sesini çıkarmalı

İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, iş dünyasında dokundukları herkesten bin ah işittiklerini belirterek, "Kimse alınıp darılmasın; sanayici ve iş insanları kuruluşları, kurumlar, dernekler, SİAD’lar; bıçağı kemiğe dayandıran bu sorunlara bigane kalınca, gerçekleri haykırma işi doğal olarak muhalefet partilerine, yani bizlere düşüyor" dedi.
Haber Giriş Tarihi: 16.09.2022 19:12
Haber Güncellenme Tarihi: 17.09.2022 11:00
https://www.bursaport.com
kapak resmi

İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, sanayici ve iş insanlarının da; asgari ücretli, emekli, işçi, çiftçi, esnaf ve memur gibi ‘yalnız’ ve ‘sahipsiz’ bırakıldığını söyleyerek, "İş dünyasında kime dokunsak bin ah işitiyoruz. Kimse üzerine hiç alınıp darılmasın; Sanayici ve iş insanları kuruluşları, kurumlar, dernekler, SİAD’lar, STK’lar v.s.; artık bıçağı kemiğe dayandıran bu sorun ve sıkıntılara bigane kalınca da, gerçekleri haykırma işi doğal olarak muhalefet partilerine, yani bizlere düşüyor" dedi.

İYİ Parti Bursa İl Yönetimi, Genel Başkan Meral Akşener'in 22 Eylül'de Bursa'da iş dünyası ile yapacağı buluşma öncesi medya mensupları ile Sheraton Otel'de biraraya geldi. Partinin ekonomi kurmaylarının iş dünyası ile görüş alışverişinde bulunacağı, “Ekonomide Kurtuluş Planı” ana başlığı altında, “Acil İstikrar ve Kapsayıcı Büyüme Eylem Planı” ile “İstikrarlı ve Üreten Türkiye” konulu sunumlarına ilişkin ön bilgiler veren İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, ülkede işlerin hiç iyiye gitmediğini belirterek, "İktidar sahipleri bunu ‘dünyada da iyi gitmiyor!’ diyerek sulandırıyorlar ama kimse kusura bakmasın, dünyanın hiç bir ülkesinde hatta Patagonya’da bile yüzde 500’leri aşan zamlar, yüzde 400’leri aşan enflasyon, yüzde 300’leri aşan kur artışları, yoksulluk, yolsuzluk, yasaklar falan olmuyor. Bu bize özgü ve mutlak surette de ‘kötü yönetilmemizle ilgili’ bir büyük sorun" diye konuştu.

Bu sorunlardan birinin de sanayici ve iş insanlarının hayati önem taşıyan sorunları olduğunu ifade eden Türkoğlu, Milletimizin her kesiminde olduğu gibi iş dünyamızın sektörel bazda, hemen hemen her alanda, aslında kızılca kıyamet koptukça kopuyor; Geleceği görememenin, içine girilen karanlık tünelin neredeyse uçsuz bucaksız olmasının yarattığı umutsuzluk da arttıkça artıyor" dedi.

İYİ Parti Bursa İl Teşkilatı bünyesinde çeşitli konularda ihtisas komisyonları oluşturduklarını aktaran Türkoğlu, şunları söyledi:

"Komisyonumuzu oluşturan her biri çok kıymetli iş insanı üyelerimizle birlikte, Bursa sanayisine ve iş dünyasına yön veren, gerek kent ve ülke ekonomisine katma değer üreten sanayici ve iş insanlarımıza ziyaretler yapıyoruz. Kişi, kurum, kuruluş ve SİAD’lar da dahil olmak üzere hem bireysel hem de kurumsal anlamda yaptığımız bu ziyaretlerdeki görüş alış verişleri sonunda, iş dünyamızla ilgili ciddi verilere ulaşıyor, iş insanlarımızın genel anlamda nabzını tutmuş oluyoruz. Bütün bu çalışmalarımız neticesinde oluşan raporlarımızı da Genel Merkezimizle paylaşıyor, partimizin iktidar yürüyüşü amaçlı mücadelesinde ürettiği çözüm projelerinin oluşmasına katkı koymaya çalışıyoruz.

'Uludağ Ekonomi Zirvesi Sapanca'da yapılacak!'

Bakın Bursa ile ilgili ortaya çıkan hazin tablodan bazı somut örnekler verelim;

- 2012 yılında 50 iş insanı ve 650 izleyicinin katılımıyla başlayan Uludağ Ekonomi Zirvesi, yıllar içinde gelişerek Türkiye'den ve dünyadan üst düzey 110 konuşmacı ve yaklaşık 2 bin katılımcıya ulaşmıştı. Bursa’ya mal olmuş bu zirve bu yol nerede yapılacak biliyor musunuz?

Sıkı durun; Sapanca’da!

İş dünyasının yıllardır büyük ilgi gösterdiği ve 11'inci yılını dolduran Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin, 6-9 Ekim 2022 tarihleri arasında Sapanca'da gerçekleşecek olması, sizce de çok şey anlatmıyor mu?

Zirvenin adı Uludağ, patenti Bursa’ya ait ve Sapanca’da yapılıyor.

Doğrusu sözün bittiği yerdeyiz!

'Bursa ihracatta duraklama devrine girdi'

- Türkiye'nin önde gelen sanayi kentlerinden Bursa'dan geçen sene 14 milyar 959 milyon 238 bin dolarlık ihracat yapıldı. Bu rakam önceki senelerle kıyaslandığında, Bursa gibi bir kentin ihracatının duraklama devrine girdiğini gösteriyor. Enerji ve hammadde gibi girdi maliyetlerindeki artış sürerse, duraklama devrinin yerini gerileme devrinin alacağı aşikar.

-  Bursa ekonomisinde verilerin kıyaslanabileceği bir diğer gerçek de şu: Şehrimizde çalışan nüfusun, çalışabilir nüfusa oranı yüzde 50 seviyelerinde. Avrupa standartlarınaki bu oran ise yüzde 80. Yani şehrimizdeki refahın artması, çalışan rakamının bu orana yükselmesine bağlı olduğu da çok açık.

- Sınırları içinde 17 Organize Sanayi Bölgesi bulunan Bursa’nın, toplam yüzölçümü içindeki sanayi alanının, 110 milyon metrekare olduğu biliniyor. OSB’lerdeki alan ise 50 milyon metrekare. Yani bundan da mevcut sanayi üretiminin yüzde 55’inin plansız sanayi alanlarında olduğunu anlıyoruz.

Asıl sorunun kaynağı buysa, bugüne kadar neden çözülemedi? Bunda kent yöneticilerinin hiç mi suçu yok?

- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği raporuna göre, ocak-haziran 2022 arasındaki dönemde, Türkiye’de kurulan şirket sayısı geçen yılın ilk ya­rısına göre yüzde 20,8 oranında arttı. Kapanan şirket sayısı ise yüzde 83,3 artışla 9 bini geçti.

- Bursa’ya gelelim: aynı dönemde kurulan şirket sayısı geçen yıla göre yüzde 24,9 arttı. Kapanan şirket sayısındaki artış oranı ise yüzde 67,5 oldu. Söz konusu dönemde Bursa’da 31 kooperatif ve 297 gerçek kişi ticari işletme kurulurken, 13 koo­peratif ve 257 gerçek kişi ticari işletme ise ka­pandı.

- Geçtiğimiz Haziran ayında kurulan şirket sayısı yüzde 40,1 artarken, kapanan işyeri sayısı ise yüzde 115,3 artarak 2 bin 640’a yükselmiş.

Yine Haziran 2022’de Bursa’da kurulan işyeri sayısı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 37,7 artarken, kapanan şirket sayısı ise yüzde 134,4 olarak kayıtlara geçmiş."

'Ekonomik tablolardaki hiçbir veri iyiye gitmiyor'

Genel tablonun hiç iyi olmadığının altını çizen Selçuk Türkoğlu, "Yatırım, istihdam ve üretim verileri her geçen gün çok daha kötüye gidiyor. ‘Şöyle büyüdük, böyle büyüdük’ aldatmacalarıyla da işler asla düzelmiyor" ddedi.

Hangi iş insanı ile konuşulursa ilk olarak artan elektrik, doğalgaz gibi enerji ve hammadde maliyetlerindeki korkunç artışların, bütün bilançolarını içinden çıkılmaz hale getirdiğini anlattığına dikkat çeken Türkoğlu, şöyle devam etti:

"Nasıl anlatmasınlar ki? Bakın, sanayideki doğalgazı ele alalım. Bundan üç ay önce tarifede yıllık yüzde 448 artış vardı. Bu ayın başında yüzde 50.4 daha zam yapıldı. Yüzde 500’leri bulan artışla adeta rekor üstüne rekor kırıldı.

Yine bundan üç ay önce sanayi elektriğindeki yıllık bazdaki artış yüzde 250 olmuştu. Eylül başında yapılan yüzde 50 zamla, maşallah o da yüzde 300’ü buldu.

Özellikle otomotiv sektöründe enerji girdi maliyeti ile hammadde maliyetinin eşit değere geldiğini görüyoruz ki, dünyanın hiç bir ülkesinde böylesine absürt bir tablo yok.

Metal sektöründe, enjeksiyon üretiminde, özellikle de kaynakta yüksek ısı enerjisi yaratmak için mutlaka doğalgaz gerekli.

Eee, bir yıl öncesine göre doğalgazda bu maliyet yüzde 500’ü aştıysa;

Elektrikte de artış yüzde 300’lerdeyse;

Servis ve yemek maliyetleri desen, onlar da tam tamına yüzde 220 oranında katlandıysa;

Bu durumda ne yapacak, üretim yapmak ve malını satmak isteyen sanayici?

Biz söyleyelim ne yapacağını:

1- Ya sattığı mala yüzde 30 veya yüzde 40 zam daha yaparak üretim yapmaya devam edecek. Yani bir ürün 100 TL ise 140 TL olacak.

2- Ya fabrikasında hem beyaz yaka, hem de mavi yaka çalışan sayısını indirecek. Yani 100 kişi çalışıyorsa en az 20 mavi yakalı, en az da 5 beyaz yakalı çalışanını işten çıkaracak.

3- Ya da zam yapmak istemiyor veya işten çıkarmaların önüne geçmek istiyorsa, düştü denilen ancak realitede henüz gözükmeyen yüzde 30-40 faiz oranında kredi kullanarak, üretimini sürdürmek zorunda kalacak. Başka şansı yok çünkü.

İş dünyasının sorunları bunlarla sınırlı kalsa iyi!

- OSB'lerde yeterli derecede alanın olmaması ve ilk yatırım arsa maliyetlerinin çok yüksek olması, sanayicinin elini kolunu bağlayan bir başka dert olarak karşımıza çıkıyor.

- Ekonominin olmazsa olmazı; üretim, istihdam ve yatırımdan oluşan üçlü sacayağının devamını sağlamak için banka kredisi kullanılıyor değil mi? Burada da iş insanının karşısına; halen kredi faizlerinin çok yüksek olması ve bankaların likitide girişine bağlı olarak kredi kullandırma oranını çok düşürmesi, hatta kredi vermemesi çıkıyor. Kullanabildiği kredinin geri ödeme zamanının çok kısa olması da diğer bir büyük sorun.

Bitti mi, bitmedi!

- Dövize bağlı hammadde girişinin, kurun sürekli yükselmesi sebebiyle çok artmasını ve bu nedenle de üretimini devam ettiremeyecek duruma gelmesini mi söyleyelim?

- Kısa adı GES olan, Güneş Enerji Sistemi’nin kullanım koşullarının bir türlü sanayiciye uygun hale getirilmemesini mi sayalım?

- Ülkenin eğitim koşullarının meslek liseleri ve kalifiye eleman yetiştirecek konumda olmaması nedeniyle, yüksek oranda kalifiye eleman sıkıntısı yaşandığını mı sıralayalım?

- Ülkemizde bağımsız bir hukuk sisteminin olmaması sebebiyle, özellikle nitelikli yabancı sermayenin, Türkiye'ye yatırım yapmak istememesini mi vurgulayalım?

Say say bitmiyor ki, Allah aşkına söyleyin, bunların hangi birini dillendirelim?

Kısacası sanayici ve iş insanlarımız da; tıpkı asgari ücretlimiz, emeklimiz, işçimiz, çiftçimiz, esnafımız, memurumuz gibi ‘yalnız’ ve ‘sahipsiz’ bırakıldı! O nedenledir ki;
iş dünyasında kime dokunsak bin ah işitiyoruz.

Kimse üzerine hiç alınıp darılmasın;

Sanayici ve iş insanları kuruluşları, kurumlar, dernekler, SİAD’lar, STK’lar v.s.; artık bıçağı kemiğe dayandıran bu sorun ve sıkıntılara bigane kalınca da, gerçekleri haykırma işi doğal olarak muhalefet partilerine, yani bizlere düşüyor.

İYİ Parti olarak biz duruma hakimiz. Eğitimde, sağlıkta, ulaşımda, v.s.’de olduğu gibi ekonomide de bugünün büyük fotoğrafını çekiyoruz, ona göre ülkemizin geleceğini planlıyoruz, projelerimizi de bir bir açıklıyoruz.

İşte o nedenle 22 Eylül Perşembe Günü Sn. Genel Başkanımız Meral Akşener’in teşrif edeceği, Bursa il Başkanlığı İş İnsanları Komisyonumuz’un düzenlediği, 'Bursa İş Dünyası Büyük Buluşması' adı altında bir toplantı gerçekleştireceğiz.

Bu toplantıda, TBMM Grup Başkanımız Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Bilge Yılmaz, Kalkınma Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Ümit Özlale ve TBMM Grup Başkanvekilimiz Erhan Usta, iş dünyamızın seçkin sanayici ve iş insanlarına ayrıntılı sunumlar yapacaklar. 'Ekonomide Kurtuluş Planı' ana başlığı altında yapılacak sunumlarda partimizin, 'Acil İstikrar ve Kapsayıcı Büyüme Eylem Planı' ile 'İstikrarlı ve Üreten Türkiye' konulu projeleri katılımcılarla paylaşılacak."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar