SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkoğlu: 5 bin işçiyi canla başla mağdur etmeyin

İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, 2018 yılında yayınlanan KHK ile kadroya geçirilen 'geçici işçi' statüsündeki 5 bin Büyükşehir çalışanının hak gaspına uğradığını, sözleşmelerinin 5 aydır yenilenmediğini söyledi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a seslenen Türkoğlu, "İşçi hakkı kutsaldır ve hak gaspı kul hakkına girer, bunu da mı biz hatırlatalım" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 12.08.2021 17:14
Haber Güncellenme Tarihi: 12.08.2021 17:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Türkoğlu: 5 bin işçiyi canla başla mağdur etmeyin

Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BİNTED şirketine bağlı olan 'geçici işçi' statüsündeki 5 bin işçinin sözleşmesi 5 aydır yenilenmedi. İşçilerin hak gaspına uğradığını vurgulayan İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, "Canla başla hizmet anlayışınızı(!) zaten yakından takipteyiz. Bizi bir de emekçilerin hak ve hukuklarının canla başla üzerine yatmanızla uğraştırmayın. Vicdani sorumluluk alanınıza giren konulara da mı biz el atalım?" dedi.

Türkoğlu, sözleşmenin şartlarına ilk iki yıldan sonra uyulmadığını, 3 yıllık sürenin de Mart 2021'de dolmasına rağmen tam 5 aydır yenilenmediğini ifade etti. "Bursa Büyükşehir Belediyesi sadece kente dair hizmet üretme noktasında değil, çalışanlarının hak ve hukuklarının korunmasında da sınıfta kalıyor" diyen Türkoğlu, şöyle konuştu:

"Büyükşehir Belediye Yönetimi, 5 binden fazla çalışanın, toplu sözleşmeden doğan haklarını görmezden geliyor. 2018 Nisan'ında KHK hükümlerine göre kadroya geçirilen 'geçici işçi' statüsündeki çalışanlarla 3 yıllık sözleşme imzalanıyor. İlk iki yıl, senede iki kez olmak üzere yüzde 4'erlik zam hakları uygulanıyor. Ancak 30 Haziran 2020'den bu yana ise kadrolu işçilere sadece '10 kuruşluk' zam uygun görülüyor. Üstüne üstlük 15 Mart 2021'de yenilenmesi gereken toplu sözleşmenin, bu tarihe kadar adı bile edilmiyor."

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a seslenen Türkoğlu, "Sayın Aktaş, canla başla uyguladığınızı iddia ettiğiniz hizmet anlayışınızı zaten yakından takipteyiz. Bizi bir de Büyükşehir Belediyesi emekçilerinin hak ve hukuklarının 'canla başla üzerine yatmanızla' bari uğraştırmayın. Vicdani sorumluluk alanınıza giren konulara da mı biz el atalım? O konuda da mı sizi harekete geçirecek katkı ve desteği bizden bekliyorsunuz?" diye sordu.

İşçilerin sözleşmesinin bir an önce yenilenmesi ve gerçek mutfak enflasyonuna uygun olarak zamların verilmesini talep eden Türkoğlu, "İşçi hakkı kutsaldır ve hak gaspı kul hakkına girer, bunu da mı biz hatırlatalım. Daha fazla mağduriyete yol açmadan gereğini bir an önce yerine getirin" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.