SON DAKİKA
Hava Durumu

'TRT'ye kesilen paydan yerel basın da yararlansın'

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, TRT'nin kamu yayıncılığından giderek uzaklaştığını, 24 Haziran seçim döneminde de "tarafsızlık" özelliğini tamamen kaybettiğini belirterek, kurumun elde ettiği büyük miktardaki geliri hak etmediğini ifade etti. Çıray, TBMM Başkanlığı'na sunduğu kanun teklifi ile yıllık 2 milyar 400 milyon TL olan TRT payının yerel basın ile paylaşılmasını istedi.

Haber Giriş Tarihi: 12.11.2018 15:32
Haber Güncellenme Tarihi: 12.11.2018 15:32
https://www.bursaport.com
'TRT'ye kesilen paydan yerel basın da yararlansın'

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray TBMM'ye TRT gelirleri konusunda kanun teklifi verdi;

Konu hakkında açıklama yapan İYİ Parti Basın Yayın ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, 2954 sayılı Türkiye Radyo Televizyon Kanunu'na uymadığını ileri sürdüğü TRT'nin elde ettiği geliri hak etmediğini belirtti.

"Türk milletinin tamamının ödediği vergilerle yıllık 2 milyar 400 milyon liraya yaklaşan büyük gelirlere sahip TRT, milleti yanıltan, taraflı yayın yapan, oto sansür ile muhalefetin sesini kısan bir yayıncılık ilkesi benimsemiştir." diyen Aytun Çıray, "Bu haliyle TRT kamu yararına yayın yapan bir medya kuruluşundan ziyade, milletin vergilerini sömüren bir kara delik haline gelmiştir. Örneğin, bir, iki ay öncesinde Türkiye'yi Avrupa'da temsil eden kulüplerimizin maçlarını yayınlamak konusunda düştüğü acziyete hepimiz şahit olduk. Peki milli temsili olan maçları bile yayınlamaktan aciz TRT, bunca parayı nereye harcıyor? Bir kaç yıl önce Hakan Şükür'e harcıyordu, şimdi de Yiğit Bulut'a, Imran Garda'ya harcıyor." ifadelerini kullandı.

'TRT Payının yüzde 75'i yerel basına aktarılsın'

3093 Sayılı Kanun'da belirtilen kalemlerden 2017 yılında TRT'ye 2 milyar 396 milyon TL gelir temin edildiğini hatırlatan Çıray, açıklamasında şunları kaydetti:

"Bunun Türkiye şartlarında kamu yayıncılığı açısından muazzam bir miktar olduğu aşikârdır. Ancak aynı ölçüde aşikâr olan çok önemli bir gerçek, bütün vatandaşlardan elde edilen bu gelirin TRT'nin yayınlarında açıkça gözlemlendiği gibi kamu yayıncılığının gerektirdiği tarafsızlık ve hakkaniyet ile kullanılmadığıdır. TRT'nin Türk Milletinin tamamından elde ettiği bu muazzam gelirin belirli bir kısmının süreklilik açısından belli objektif kriterleri sağlamış olan görsel ve basılı yerel medya organlarına tahsis edilmesi hem mevcut adaletsizliğin bir nebze olsun telafi edilebilmesi, hem de yıldan yıla artış gösteren söz konusu muazzam meblağın kamu adına daha verimli, üretken ve hakkaniyetli bir şekilde kullanılması bakımından son derece önemli ve gereklidir. TRT'ye sağlanan gelirlerin yüzde 75'lik dilimi  asgari on yıldır kesintisiz bir şekilde yayın yapan yerel medya organlarına eşit payla dağıtılması konusunda teklifimizi TBMM Başkanlığı'na sunduk."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.