SON DAKİKA
Hava Durumu

TKH: 1923 Cumhuriyetini yıktılar

Türkiye Komünist Hareketi, 24 Haziran'da tekrar Cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Erdoğan'ın ettiği yemin ile 1923'de kurulan Cumhuriyet'in yıkıldığını ileri sürerek, yeni bir cumhuriyetin emekçilerin omuzlarında yükseleceği açıklamasında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 10.07.2018 17:29
Haber Güncellenme Tarihi: 10.07.2018 17:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
TKH: 1923 Cumhuriyetini yıktılar

Türkiye Komünist Hareketi'nden (TKH)  yeni döneme ilişkin olarak yapılan açıklamada, 16 Nisan 2017 Referandumu'ndan sonra yapılan 24 Haziran Seçimleri ile 1923 yılında kurulan Cumhuriyet'in sonlandırıldığı ileri sürüldü.

"Erdoğan'ın dün Meclis'te ettiği yeminle başkanlık rejimi resmen başlamış, 1923 yılında kurulan Cumhuriyet bu adımla birlikte yıkılmıştır." denilen THK açıklamasında şöyle denildi:

"1923 yılında padişahlığı kaldıran ve emperyalist işgale direnerek kurulan, bağnazlığa ve tabiyete karşı laikliği ilke edinen 1923 Cumhuriyet'i bitirilerek padişahlık yetkileriyle donatılan başkanlık sistemine geçilmiştir. Artık bu sistemde tek adam yönetimi olacaktır. Meclis tasdik kurumuna dönüşecektir. Laiklik rafa kaldırılacaktır. Emperyalizmle bağımlılık artarak sürecek, sermayenin emeğe dönük saldırıları daha da ağırlaşacaktır.

Başkanlık, emperyalist merkezler tarafından planlanan ve 16 yıldır adım adım hayata geçirilen gerici dönüşüm projesidir.

Bugün başkanlık ülkemiz için değil emperyalizme göbekten bağlı sermaye sınıfının çıkarlarına daha hızlı hizmet etmek içindir.

Başkanlık sermaye diktatörlüğünün açık ve doğrudan aracıdır!

Dün boyun eğmedik, bugün de boyun eğmeyeceğiz!

Yeni bir Cumhuriyet mücadelesi yükseltilmelidir!

Emperyalist işgale ve saltanata karşı kurulan 1923 Cumhuriyet'ini bitirenler ve yıkanlar bizzat işbirlikçi sermaye sınıfı, patronlardır!

Yeni bir Cumhuriyet ise, emekçilerin omuzlarında yükselecektir!

Yeni bir Cumhuriyet için sosyalist saflara!"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.