SON DAKİKA
Hava Durumu

'Tarımda ithalat rekora koşuyor'

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, 2017 yılında ithalatın önündeki bütün engellerin ortadan kaldırılması ile tarımsal üretimin ciddi şekilde düştüğünü, et, buğday, mısır, ayçiçeği, soya, pamuk, çeltik, bakliyat, meyve ve sebzede ithalat rekorları kırıldığını söyledi. Sarıbal, "AKP ve saray rejimi ülke tarımını sistematik, bilinçli ve siyaseten planlayarak yok etmeye devam etmektedir." dedi.

Haber Giriş Tarihi: 27.07.2018 11:10
Haber Güncellenme Tarihi: 27.07.2018 11:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Tarımda ithalat rekora koşuyor'

CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal 2017 yılında ithalatın önündeki bütün bariyerleri kaldıran 8 kararnamenin etkileri görülmeye başlandığını belirterek, "Tarım üretiminde ciddi düşüş olurken et, buğday, mısır, ayçiçeği, soya, pamuk, çeltik, bakliyat, meyve, sebzede ithalat rekoru kırıldı" dedi.

Tarımsal üretim ile ithalatın son durumuna ilişkin olarak bir açıklama yapan Sarıbal, ithalatın önünün sonuna kadar açılmasıyla üreticinin zor bir sürecin içine girdiğini ifade etti. Sarıbal, "Çiftçi alın terinin karşılığını alamadığı için üretimden kaçıyor. Kayıtlı çiftçi sayısı 2003'de 2,8 milyon iken 2017 yılında 2,1 milyona geriledi." 

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı dış ticaret verilerine göre, 2018 yılının ilk üç ayında ihracattaki artışın yüzde 7.7, ithalattaki artışın ise yüzde 12.7 olduğuna dikkat çeken Sarıbal, şunları kaydetti:

"Yine aynı verilere göre ilk 3 aylık dönemde tarımda ithalat deyim yerindeyse patladı.

2018 Ocak-Şubat-Mart döneminde kırmızı et ithalatında yüzde 675, canlı hayvanda yüzde 142, buğdayda yüzde 148 artış oldu. Maliye Bakanlığı kesin hesaplarına göre 2017 yılında tarım kesimine 12,7 milyar TL destek verildi. Aynı dönemde 8 ürünün ithalatına 20,6 milyar lira ödendi.

İthalata konu olan 8 ürün şunlar: Buğday, mısır, soya, ayçiçeği, pamuk, sığır, koyun ve kırmızı et. Yerli üreticiye verilen desteğin neredeyse iki katı ithalata verildi.

Artık üretmeyen bir tarım ülkesiyiz. Alınan bütün kararlar, yapılan bütün uygulamalar tarımın sorunlarını çözmemiş tam tersine arttırmıştır.

Çiftçi üretimden kopmuş, göçe zorlanmıştır. Kent varoşlarında AKP ve hükümetin 'şükür ve biat ekonomisine teslim olmuştur.

AKP ve Saray Rejimi bu durumu oya dönüştürmüş ve iktidarını perçinleyerek insanları çaresizliğe itmiştir. İthalat tarihte hiç olmadığı kadar artmış, 2018 yılını Cumhuriyet tarihinin rekor yılına aday haline getirmiştir.

AKP ve Saray Rejimi ülke tarımını sistematik, bilinçli ve siyaseten planlayarak yok etmeye devam etmektedir.

Kendi üreticimiz yerine yabancı ülkelerin çiftçi, toprak ve üreticilerini desteklemiş, çok uluslu şirket ve yerel yandaşları ithalat üzerinden zengin etmiştir.

AKP ve Saray Rejimi ithalatı yeni bir ticaret ve kazanım alanı olarak devreye sokmuştur.

Yapılan bütün desteklemeler büyük çitçilere ve şirketlere dönük yapılmış, küçük ve orta ölçekli çiftçi batırılmış, sistemden uzaklaştırılmıştır.

Bir önceki Tarım Bakanının ifadesiyle söylemek gerekirse 'kendi gıdasını üretemeyen hiçbir devlet bağımsızlıktan söz edemez'. Türkiye bu tarım politikalarıyla bağımsızlığını tehlikeye atıyor."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.