SON DAKİKA
Hava Durumu

Soylu'dan 'sosyal medya takibi' açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 'Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı'nda "Dijital ortamdaki güvenliği tesis etmek maksadıyla, özellikle sosyal medyada terör örgütü propagandası veya başka türlü provakasyonların ortaya getirilmesi, dijital seçim çalışmalarını engellemeye yönelik siber suçların takibini yapmak maksadıyla da ilgili birimlerimiz görevleri başında olacaktır" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 11.05.2018 22:54
Haber Güncellenme Tarihi: 11.05.2018 22:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Soylu'dan 'sosyal medya takibi' açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı'nca düzenlenen "Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı"ndaki konuşmasında, 24 Haziran'daki seçimlerde alınacak güvenlik önlemlerini istişare etmek üzere düzenlenen beşinci toplatının bir benzerinin 16 Nisan referandumu münasebetiyle de gerçekleştirildiğini söyledi.

Soylu, "Mevzuat itibarıyla birtakım yenilikler var. Ayrıca yaşanan gelişmelerden, yapılan açıklamalardan anlıyoruz ki dünyanın hemen her yerinden, uluslararası toplum tarafından da yakından takip edilen bir seçim. Dolayısıyla her zamankinden daha ağır bir sorumluluk bizi beklemektedir. Haliyle her zamankinden daha büyük bir dikkat, daha fazla bir özen göstermek durumundayız." diye konuştu.

Seçim güvenliğini üç noktada ele aldıklarını vurgulayan Soylu, birincisinin kampanya ve propaganda döneminin güvenliği, ikincisinin seçim günü oy verme güvenliği ve üçüncüsünün de seçim akşamı oy sayımının güvenliği, sonuçların, listelerin, evrak ve oy pusulalarının ilgili yerlere sağlıklı ve seçim hukukuna uygun bir şekilde iletilmesi olduğunu kaydetti.

Soylu, kampanya dönemi tedbirleri, miting ve toplanma alanları, stant çalışmaları ve broşür dağıtımı gibi çalışmaların ramazan nedeniyle iftar programlarına denk gelebileceğine işaret ederek, şöyle devam etti:

"Ayrıca dijital ortamdaki güvenliği de tesis etmek maksadıyla, özellikle sosyal medyada terör örgütü propagandası veya başka türlü provakasyonların ortaya getirilmesi, dijital seçim çalışmalarını engellemeye yönelik siber suçların takibini yapmak maksadıyla da ilgili birimlerimiz görevleri başında olacaktır. ​Elbette ki burada dikkat edeceğimiz en önemli konu, güvenliği bahane edip ifade özgürlüğünün önüne geçmemektir. Hayatımızın genel gidişatını yönetme yetkisini, ne kadar vergi vereceğimizi, nasıl bir kanun anlayışıyla yaşayacağımızı belirleyecek kişileri seçiyoruz. Bu önemli bir karardır. Esas olan özgürlüğü temin etmektir. Güvenlik, özgür bir ifade ve tercih ortamını sağlamak için vardır. Bu itibarla bizim temel sorumluluğumuz, birilerinin başkalarının özgürlük alanına müdahil olamayacağı, tercihlerin özgürce yapılabileceği güvenli bir ortamı tesis etmektir."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.