SON DAKİKA
Hava Durumu

Selahattin Demirtaş'tan önemli açıklamalar

Dört yılı aşkın süredir cezaevinde bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gazetecilere gönderdiği mektup ve belgelerle hakkındaki iddialara yanıt verdi.

Haber Giriş Tarihi: 26.01.2021 12:09
Haber Güncellenme Tarihi: 26.01.2021 12:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Selahattin Demirtaş'tan önemli açıklamalar

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dört yıldan fazla süredir tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nden gazetecilere mektup gönderdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi'nin verdiği kararın ardından hem Avrupa'nın hem de Türkiye'nin gündeminde olan dava süreciyle ilgili bilgi veren Demirtaş, gazetecilerle paylaştığı dosyalarda hakkındaki iddialara yanıt verdi.

Mektubunda "Dışarıda HDP üzerinden, özellikle de benim adım üzerinden zaman zaman yoğun tartışmalar yürütülüyor" diyen Demirtaş siyasi olarak eksiklikleri için özeleştiride bulundu:

'Muhalefet topluma güven vermek istiyorsa özeleştireden kaçmamalı'

"Cezaevi imkanları ölçüsünde, tüm gelişmeleri takip etmeye çalışıyorum. Elbette bana ve HDP'ye yönelik eleştirileri büyük bir saygıyla karşılıyor, eleştirilere değer veriyor, onları anlamaya çalışıyorum. Geçmişteki siyaset tarzımız, söylemimiz, pratiklerimiz konusunda özeleştirel yaklaşmak gerektiğine de samimiyetle inanıyorum. Ayrıca bunu tüm siyasetçilerin yapması gerektiği kanaatindeyim.

Bizler dört dörtlük siyaset yaptığımızı iddia edersek sadece kendimizi kandırmış oluruz. Nihayetinde Türkiye bugün bu haldeyse her siyasi aktörün kendi ölçüsünde sorumluluğu var, buna muhalefet de dahil. Barışı sağlayamadık, demokrasi getiremedik, ekonomi çöktü, toplum ağır bedeller ödüyor. Başarılı olsaydık bunların hiçbiri yaşanmayacaktı. Durum bu kadar nettir. Bence bu saatten sonra mazeretlerin arkasına sığınmanın da bir anlamı yok. Muhalefet topluma güven vermek istiyorsa özeleştiriden kaçmamalı, olgun bir şekilde özeleştiri verebilmelidir."

'Medya ve yargı eliyle yürütülen bir linç kampanyasıdır'

Hükümetin son beş yıldır kendisi ve HDP üzerinden sistematik bir şekilde iftira kampanyası düzenlediğini savunan Demirtaş, şunları kaydetti:

"Hükümetin sistematik şekilde yürüttüğü kampanya bir eleştiri kampanyası değil, iftira ve kumpasa dayalı, medya ve yargı eliyle yürütülen bir linç kampanyasıdır. Benimle ilgili medyada yazılan, çizilen, söylenen neredeyse her şey, bariz bir yalan ve iftiraya dayanmaktadır.

Bazı sözlerim bağlamından koparılarak algı oluşturulmaya çalışılmıştır. Hakkımdaki tüm kumpas suçlamalarını mahkemelerde bir bir çürüttük ve bunları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde de ortaya koyup haklı bir şekilde davayı kazandık."

'Elbette bütün bunlar seçim kazanmak uğruna yapılıyor'

Yargı süreciyle ilgili görüşlerini de aktaran Selahattin Demirtaş, üretilen algı ile dava dosyasının gerçeği arasında uçurum olduğunu söyledi.

Demirtaş şu ifadeleri kullandı:

"Benimle ilgili son beş yıldır o kadar yoğun şekilde ve korkunç bir algı operasyonu yürütüldü ki, mahkemeler, dışarıda üretilen algı ile dava dosyamın gerçeği arasındaki uçurumda sıkışıp kalmış durumdalar. Biat etmiş yargıçlar, hakkımda üretilen algıya uygun şekilde yargılama yapıp bir an önce iktidarın beklediği ağır cezaları vermeye çalışıyor ve bunu yaparken Anayasa'yı, yasaları yerle bir ediyorlar. Birazcık hukuk vicdanı taşıyanlar ise korkudan ne yapacakları bilemez durumdalar. Çünkü koskoca Cumhurbaşkanı'nı yalancı çıkaracak bir karar vermenin maliyetine katlanmaktan çekiniyorlar.

Ve elbette bütün bunlar seçim kazanmak uğruna yapılıyor. AİHM Büyük Dairesinin hakkımda verdiği kararda da belirtildiği üzere, Cumhuriyet tarihinin en önemli referandumu ve cumhurbaşkanlığı seçiminde, Erdoğan rakiplerini hapse attırarak kendine siyasi üstünlük sağlayıp seçimleri öyle kazanmıştır. Bu karar bile başlı başına, 16 Nisan referandumu ile cumhurbaşkanlığı seçiminin meşruiyetini tartışmalı hale getirmiştir.

Şimdi sırada, aynı yöntemlerle 2023 seçimlerini kazanma hesabı var. Beni ve HDP'yi 'terörist' ilan edip kriminal hale getirerek, belki de göstermelik bir yargılama sonucunda 'hükümlü' pozisyonuna düşürerek ya da partiyi kapatarak muhalefet bloğunu iyice sıkıştırmak hedefleniyor. 'Bağımsız Türk yargısı' tarafından verilecek olası bir karara saygı duymayıp HDP'ye selam veren herkesi daha ağır bir saldırı dalgasına tabi tutarak 'terör destekçisi' ilan etme kampanyasını üst boyuta taşıyacaklar."

'Seçime giderken siyasi dengeler açısından hayati önemdedir'

Demirtaş, gazetecilerle paylaştığı bu bilgilerin, hakikatin bilinmesinde yardımcı olacağını belirtip, "Türkiye'nin geleceğini ilgilendiren son derece önemli bir seçime giderken oluşacak siyasi dengeler açısından da hayati önemdedir" dedi.

Selahattin Demirtaş mektubunu şöyle sonlandırdı:

"Bizler her koşulda, barışın ve özgürlüklerin savunucusu olmaya, içeride veya dışarıda bunun mücadelesini yürütmeye kararlıyız. Bugüne kadar bir kez olsun mahkemelerden tahliyemi talep etmedim çünkü beni tutuklayanlar onlar değildi. Bu tutumumda herhangi bir değişiklik de olmayacaktır."

Çarpıtıldığını söylediği konuşmalarının tam metinlerini paylaştı

Selahattin Demirtaş, avukatları aracılığıyla paylaştığı dava dosyalarında ise hakkındaki iddialara yanıt verdi. Konuşmalarının çarpıtıldığını söyleyen Demirtaş, yaptığı konuşmaların tam metinlerini paylaştı.

19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden davanın iddianamesinde, Demirtaş'ın, olaylı geçen çok sayıda izinsiz gösteriye bizzat katıldığı belirtilerek, 107 adet görüntü kaydı, dava dosyasına eklenmişti. Demirtaş'ın avukatlarının talepleri üzerine yargılamanın üçüncü yılında görüntüler bilirkişiye gönderilmişti.

Demirtaş'ın paylaştığı, avukatlarının hazırladığı dosyalarda bilirkişinin raporu da yer aldı. Raporda Demirtaş'ın 107 görüntünün hiçbirinde olmadığı kaydedildi.

FETÖ'cü savcıların listesini paylaştı

Dava dosyasında Demirtaş'ın KCK yöneticileriyle görüştüğü ileri sürülmüştü. Paylaşılan belgelerde telefon dinlemelerine takılan görüşmelerin HDP yöneticileri, belediye başkanları ve milletvekilleriyle yapıldığı, isimlerine yer verilerek aktarıldı.

Demirtaş'ın gazetecilerle paylaştığı dosyada, yargılanmasında görev yapan savcıların hakkında FETÖ'den işlem yapıldığına dair listeler de yer aldı.

'Bu gençlerin ölümünü içimize sindiremiyoruz'

Selahattin Demirtaş'ın en çok eleştirildiği konulardan birisi de "hendek" dönemiydi. Belgelerde Demirtaş'ın "hendek" dönemlerinde yaptığı konuşmalara yer verildi.

Demirtaş'ın Nusaybin'de 12 Eylül 2015'te yaptığı konuşmada kullandığı şu ifadeler dikkat çekti:

"Biz cenazeler arasına, canlar arasına ayrım koymadan, bütün acıları sahiplenerek, hepsini yüreğimizde hissederek bu ölümlerin aslında gereksiz olduğunu konuşarak, çözüm bu kadar yakın ve kolayken, halk barışı bu kadar isterken bu gençlerin ölümünü içimize sindiremiyoruz."

'Sahteliği kesinleşen ve hakkında beraat kararı verilen, olmayan bu mektup...'

Demirtaş'a yöneltilen suçlamalardan birisi de KCK yöneticisi Sabri Ok'tan mektupla talimat aldığıydı. Demirtaş'ın avukatları aracılığıyla paylaştığı belgelerde konuyla ilgili şu ifadeler kullanıldı:

"19. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden davanın iddianamesinde Sn Demirtaş'a yöneltilen suçlamalardan biri de Sabri Ok adlı bir KCK yöneticisinden mektupla talimat aldığı iddiasıdır. Söz konusu mektubun hukuka aykırı yöntemlerle elde edilmiş sahte bir delil olduğu, Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, Sn Gültan Kışanak'ın aynı iddiayla yargılandığı davada tespit edilmiştir.

Bunun yanı sıra, söz konusu mektubun gönderildiği iddia edilen aile de bu iddiayı, polise verdiği ifadede açıkça reddetmiştir. Söz konusu mektubu aileye götürdüğü iddia edilen Ali Oruç yargılanmış ve bu suçlamadan beraat etmiştir. Ancak sahteliği kesinleşen ve hakkında beraat kararı verilen, olmayan bu mektup, bütün bunlara rağmen Sn Demirtaş hakkında hazırlanan iddianamede delil olarak konulmuştur."

'Yeni iddianamede sahte twitter hesabı kullanıldı'

Gazetecilerle paylaşılan dosyalarda Demirtaş'ın da içinde bulunduğu çok sayıda kişiye açılan davaya da değinildi. 3.530 sayfalık iddianameyle ilgili "7 Ocak 2021 tarihinde açılan davanın 3.530 sayfalık iddianamede, Sn Demirtaş aleyhine olan iki adet somut delilden biri, kendisine ait olmayan sahte bir Twitter hesabından atıldığı iddia edilen tweetlerdir" denildi. (Odatv4.com)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.