SON DAKİKA
Hava Durumu

Sarıbal: Kredi borçları çiftçiyi nefessiz bıraktı

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal: "Krediler ayakta kalmaya çalışan çiftçiyi, biriken borçlar nedeniyle nefessiz bıraktı. Çiftçi son bir yılda bankalardan 27,2 milyar kredi kullandı. Haziran ayı itibariyle çiftçinin bankalara borcu tam 148 milyar lirayı buldu."

Haber Giriş Tarihi: 08.08.2021 19:40
Haber Güncellenme Tarihi: 08.08.2021 19:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Sarıbal: Kredi borçları çiftçiyi nefessiz bıraktı

CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, kredilerin ayakta kalmaya çalışan çiftçiyi biriken borçları nedeniyle nefessiz bıraktığını belirtti. Sarıbal, "Çiftçi son bir yılda bankalardan 27,2 milyar kredi kullandı. Haziran ayı itibariyle çiftçinin bankalara borcu tam 148 milyar lirayı buldu. Çiftçi borç altında boğuluyor ama kendisine uzatılan bir yardım eli yok" dedi.

CHP Genel Başkanı Tarım Politikaları Başdanışmanı Orhan Sarıbal, şöyle devam etti:

"Çiftçi borcu her yıl katlanarak artıyor. BDDK verilerine göre 2004 yılında çiftçimizin bankalara olan toplam borcu 5,1 milyar liraydı. Bu yılın Haziran ayında çiftçinin borcu bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 14,7, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,6 artarak 148 milyara ulaştı. Çiftçimizin son bir yılda 27,2 milyar lira kredi kullandığı anlaşılıyor. Yani çiftçi bankalardan kredi çekerek ayakta kalmaya çalışıyor. 2006 yılında bu hükümet döneminde çıkarılan Tarım Kanunun 21. Maddesine göre çiftçiye verilecek doğrudan destek miktarı GSYH'nin yüzde 1'den az olamaz. Ama çiftçiye verilen destekler hiçbir zaman bu oranı yakalamadı. Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten bugüne çiftçinin yasal olarak 121 milyar lira alacağı var. Şimdi bu 121 milyar çiftçiye ödense bile çiftçi içine girdiği bu borç girdabından kurtulamıyor."

"Çiftçi bitmiş demektir"

Borçları her yıl katlanan çiftçinin üretimden çıkmak zorunda bırakıldığını belirten Sarıbal, "Özellikle aile çiftçiliği yapan küçük çiftçiler artan borçlar karşısında sosyal güvencesi olan BAĞ-KUR primini ödeyemez hale geliyor, tarlasını, bağını bahçesini satıp üretimden çıkıyor. 2002 yılından bugüne 35 milyon dönüm tarım alanı üretimden çıktı" dedi.

"Düşünün son bir yılda çiftçi toplam 22 milyar lira destek alırken, onun çok üzerinde 27,2 milyar lira kredi kullanıyor" diyen Sarıbal, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu yıl bu desteği 24 milyara çıkaracaklarını söylediler ama daha destekler çiftçinin eline geçmeden, sadece mazota getirilen zam ile 2 milyar lira çiftçiden geri alındı. Sadece bu da değil. Tarımsal girdi teminine destek amacıyla verilen tarımsal destekler çiftçilere zamanında ödenmiyor. Girdilerin hepsi ithal olduğu için de döviz kuruna bağlı olarak neredeyse her hafta zam görüyorlar. Dolayısıyla da destekler çiftçinin eline geçene kadar erimiş oluyor. Kısacası ülkenin çiftçisi kendisine verilen desteğin çok üzerinde borçlanıyorsa, yeni kredi çekerek borçlarını döndürebiliyor ve her yıl borçları katlanarak artıyorsa, tarım bitmiş demektir."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.