SON DAKİKA
Hava Durumu

Sarıbal: Gıda krizi ile karşı karşıya kalacağız

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, iktidarın tarım ve gıda sektörünü olası bir krizden kurtaracak tedbirleri yeterince hayata geçirmediğini dile getirerek "Covid -19 sürecinde Saray Hükümetinin, tarım ve gıda sektöründe belirgin bir dönüşüm sağlayacak tedbirler almaması nedeniyle, yakın gelecekte gıda enflasyonu ve sonrasında bir gıda krizi ile karşı karşıya kalacağımız aşikardır" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 23.07.2020 23:04
Haber Güncellenme Tarihi: 23.07.2020 23:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Sarıbal: Gıda krizi ile karşı karşıya kalacağız

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında Covid -19 sürecinde tarım ve gıda için çözüm önerilerini ve bu bağlamda hazırlanan Tarım Raporunu anlattı.

Sarıbal, "2019 yılı sonunda Çin'in Wuhan kentinden başlayarak tüm dünyaya yayılan Koronavirüs Salgın Hastalığı (COVID 19) son yüzyılda görülen en bulaşıcı ve ölümcül hastalıklardan biri oldu. İngiliz haber ajansı Reuters'ın verdiği bilgilere göre dünya genelindeki vaka sayısı 15 milyonu geçerek, 15 milyon 9 bin 213'e ulaştı. Korona nedeniyle hayatını kaybedenlerin toplam sayısı ise 616 bini geçti. Ülkemizde ise dün açıklanan rakamlara göre vaka sayısı 222 bin 402 olurken, hastalıklardan 5 bin 545 vatandaşımızı da kaybettik." bilgisini paylaştı. 

Salgının dünya ekonomisine de büyük darbe vurduğunu belirten Sarıbal, "Salgın ile sağlık sektörü ile birlikte gıdanın temel kaynağı olan tarımın stratejik önemi bir kez daha ortaya çıktı." diye konuştu.

"Tarım stratejik bir sektördür"

Sarıbal, "31 Mart'ta Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Dünya Ticaret Örgütü (WTO) tarafından yapılan ortak açıklamada özellikle gıdanın uluslararası ticaretine vurgu yapılırken, aynı zamanda ülkelerin gıda güvenliğini sağlamaları gerektiğine dikkat çekildi. Dünya ekonomisinden bağımsız olmayan ve COVID-19 ile mücadele içinde olan Türkiye'nin de bir gıda krizi ile karşı kaşıya kalabileceği ihtimali dışlanmamalıdır. Hükümetler yaşanan bu ani daralma sonucunda hem küresel hem de ulusal ölçekte ekonomik krizle baş etmek için stratejik öneme sahip sektörlere ve toplum kesimlerine yönelik destek programlan açıklamaktalar. Bu sektörlerin başında stratejik öneme sahip Tarım ve Gıda sektörü gelmektedir. Her ülkenin kendi iç tüketimini karşılayacak ve üretimini kalıcı bir şekilde arttıracak önlemleri alması gerektiği bu salgın ile bir kez daha ortaya çıkmış bulunmaktadır." ifadelerini kullandı. 

Son 20 yılda Türkiye'de uygulamaya konulan tarım politikalarıyla tarımın zarar gördüğüne vurgu yapan Sarıbal, "18 yıllık Saray Hükümeti, özellikle "Tek Adam Rejimi" ile beraber büyük şirketlerin egemen olduğu tarım gıda sistemine uygun yasaları uygulayarak, tarımsal üretimi endüstriyel üretim biçimi haline dönüştürerek giderek zayıflatmıştır. Tarımsal üretimin bu şekilde zayıflatılması, çiftçilerin tarımdan uzaklaşmasına ya da çiftçilerin üretime devam edebilmek için borçlanmasına neden olurken, endüstriyel tarımsal üretim için gerekli olan emek biçimini mevsimlik işçilik olarak yaygınlaştı. Tarımsal emeği değersizleştiren ve güvencesiz çalışma biçimine hapseden endüstriyel üretiminden güç alan şirket tarımı, çiftçiliği itibarsızlaştırırken tarımsal üretimde ağırlaşan çalışma koşullarına karşılık, elde edilen gelir geçimlik düzeyinden uzaklaştırmıştır." dedi.

İktidarın tarım ve gıda sektörünü olası bir krizden kurtaracak tedbirleri yeterince hayata geçirmediğini dile getiren Sarıbal, "COVID-19 sürecinde Saray Hükümetinin, tarım ve gıda sektöründe belirgin bir dönüşüm sağlayacak tedbirler almaması nedeniyle, yakın gelecekte gıda enflasyonu ve sonrasında bir gıda krizi ile karşı karşıya kalacağımız aşikardır." diye konuştu. 

"Tarım sektöründe atılım sağlanmalı"

Sarıbal, yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

"Öncelikle Ekonomik ve Sosyal Konsey toplanmalı, bu Konseyin alacağı kararlarla birlikte şeffaf ve katılımcı şekilde işletilecek bir Tarım Gıda Kurulu kurulmalıdır. Kurul, COVID-19 salgınının yarattığı tahribatları ve yeniden bu tür salgınların oluşmasına mahal vermeyecek şekilde, ekolojik perspektifle, gıda güvenliği / güvencesini gözeterek, tarımsal üretim, gıda üretimi ve dağıtım süreci, ithalat ve ihracat politikaları ile Türkiye'de yaşayan herkesin sağlıklı gıdaya erişimini sağlayacak kapsamlı planlar yapmalıdır.

Tarım insanlığın beslenmesinde, kırsal kalkınmada, sanayi sektörüne hammadde sağlamada ve ihracatta önemli rol oynar. Tarım toplam iş gücünün üçte birinin geçim kaynağı ve toplumun her kesimini ilgilendiren stratejik bir sektördür. Yıllarca küçümsenen, gözden uzak tutulan, küçülmesine göz yumulan bu Stratejik Sektör bugün ve gelecekte Türkiye'nin lokomotif güçlerinden birisi olarak değerlendirilmelidir.

Ülkemizde artan işsizliğin, cari açığın, enflasyonun en güçlü panzehiri ve toplumsal huzurun, kalkınmanın en temel aracı Tarım Sektöründe gerçekleştirilecek büyük atılımdır. Tarım Sektöründe gerçekleştirilecek bu atılımın merkezinde tarımsal üretim olmalıdır.

Gıda, dağıtım, ithalat ve ihracat süreçleri tarımsal üretime göre inşa edilmelidir. Tarım ve gıda sisteminde üretim ve tüketim belli ilkeler doğrultusunda planlanmalıdır:

-Tarımsal üretim için gerekli olan doğal varlıkların korunması

-Üreticiden tüketiciye tüm aktörlerin ektin katılım ve refahının gözetilmesi

-Gıda güvencesinden ve gıda güvenliğinden hiçbir nedenle ödün verilmemesi

-İthalata dayalı politikalardan vazgeçilerek, ülkemizin gıdada kendine yeterliliğinin sağlanması

-Tarımsal üretimin her alanının çok boyutlu demokratik planlama ile yönetilmesi

-Ülkemizin ekolojisiyle, toplumsal ve kültürel yapısıyla uyumlu teknik ve teknolojiler geliştirilmesi ve bunların yaygın olarak kullanılmasını sağlayabilecek demokratik bir kamusal tarım ve gıda üretimi örgütlenmesinin oluşturulması"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.