SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Sarıbal'dan İznik Gölü tepkisi: Gölün kalbine vurulmuş bir hançer

CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, Dünya Göçebe Oyunları için İznik Gölü çevresinde yapılan tahribata tepki gösterdi. İznik Gölünün etrafındaki 600 dönümlük alanın taş, mıcır ve başka malzemelerle doldurulduğunu belirten Sarıbal, “Bu çalışma İznik Gölünün kalbine vurulmuş bir hançer” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 12.08.2022 13:33
Haber Güncellenme Tarihi: 12.08.2022 13:33
https://www.bursaport.com
kapak resmi

CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, Dünya Göçebe Oyunları için İznik Gölü çevresinde yapılan tahribata tepki gösterdi. İznik Gölünün etrafındaki 600 dönümlük alanın taş, mıcır ve başka malzemelerle doldurulduğunu belirten Sarıbal, “Bu çalışma İznik Gölünün kalbine vurulmuş bir hançer” dedi.

4. Dünya Göçebe Oyunları için bu yıl Bursa İznik seçildi. Oyunlar için İznik Gölündeki 600 dönümlük arazide yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen CHP’li Sarıbal, yapılan tahribatı eleştirdi. Sarıbal, konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Çalışmaların yürütüldüğü yer, su havzasında olan kamışlık ve doğal yaşam alanı olan, gölün ekolojik parçası olan, gölle tamamen ilişkisi olan bir bölüm. Binlerce yıldır İznik Gölü ile beraber çalışan bir yer. Birinci sınıf tarım toprağı. Gölün hemen bitişiğinde. Sulak alan içerisinde. Taş, mıcır, buraya uygun olmayan malzeme dökülmekte. Bir taraf kamış, bir taraf göl. Bu mükemmel toprağın üzerine sürekli taş, malzeme ve mıcır dökülmektedir. Bu çalışma İznik Gölünün kalbine vurulmuş bir hançer."

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 600 dönümlük arazi üzerinde dördüncüsü düzenlenecek Dünya Göçebe Oyunları için alan yaratılmak istendiğini söyleyen Sarıbal, "Gençlik ve Spor Bakanlığı, Dünya Etnospor Konfederasyon Başkanı Bilal Erdoğan’ın da olduğu bir tanıtım toplantısı yaptı. Biz o isimleri ve yapıyı görünce anladık; burada bir danışıklı döğüş, burada ‘beyefendinin’ keyfi olsun diye, dünyadaki bir yapının, bir organizasyonun buraya gelmesi öngörülmüş. Bu talan, çok net bir şekilde, Gençlik ve Spor Bakanlığı kullanılarak Bilal Erdoğan’ın okçuluk keyfi olsun diye caka satma işidir." ifadelerini kullandı.

"Birinci sınıf tarım alanına hafriyat dökülüyor"

Kamışlık alanın, gölün bioçeşitliliğinin yok edilerek üzerine hafriyatlar döküldüğünü aktaran Sarıbal, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Ovada bir çiftçi bir metrekare alana su baskını veya başka nedenlerden dolayı tarlasını kurtarmak için bir kamyon malzeme döktüğünde binlerce lira para cezası veriliyor. Başka davalar açılıyor. Burada 600 dönüme yakın bir yer, birinci sınıf tarım alanı, birinci sınıf toprak, kamışlık, İznik Gölünün ana yaşam merkezi. Canlıların göl ile kara arasındaki göç yolu aynı zamanda. Buradaki canlıların yaşama, beslenme, konaklama ve dinlenme yeri olan bu alan bir beyefendiye peşkeş çekiliyor. Gerekçe; dünyadaki bir spor organizasyonu için. Beyefendinin okçuluk yarışmalarını rahat yapabilmesi için."

Çalışmaların yapıldığı alanın eskiden mera konumunda olduğunu belirten Sarıbal, “Önce mera alanından çıkarılıp bu beyefendilere peşkeş çekiliyor. Beyefendinin keyfi olsun diye meralarımız katlediliyor, çocuklarımızın geleceği çalınıyor.” dedi.

"Gelsinler görsünler"

Bursa Valisini, Tarım İl Müdürlüğünü, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığını göreve çağıran Sarıbal, "Gelsin burayı görsünler. Bu ülkeye nasıl ihanet ettiklerini, İznik Gölünü nasıl talan ettiklerini gelsin görsün. Neye mal olduklarını gelip görsünler burada. Bir tarafta nektarin, bir tarafta erik, bir tarafta kivi, bir tarafta üzüm ve hemen yanında İznik Gölü. Bu büyük bir yağmadır. Beyefendinin oğlu istediğini yapsın diye Göçebe Oyunları gerekçesiyle İznik Gölü katledilemez. İznik yağmalanamaz. İznik Gölü beyefendilere peşkeş çekilemez." diye konuştu.

Sarıbal, "Bu ülkenin savcısını, hakimini, bu ülkenin kamu görevlilerini, İznik Kaymakamını, İznik Tarım İlçe Müdürünü, Bursa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünü, Bursa Valiliğini, Bursa Tarım İl Müdürlüğünü, Tarım ve Orman Bakanlığını, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığını göreve çağırıyorum ve suç duyurusunda bulunuyorum." dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar