SON DAKİKA
Hava Durumu

'Rabia bitti, artık Osmanlı tokadı var'

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, dövizdeki artış konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenerek, "Sayın Erdoğan döviz kurları artıyor kısa bir sürede bu bize daha yüksek enflasyon ve faiz olarak geri dönecektir" uyarısında bulundu. İnce, "Meydanlarda Erdoğan Rabia yapıyordu. Dolar 5 lira oldu. Artık Osmanlı tokadı var. Bunu geç artık, bu bitti. Osmanlı tokadı var" diye konuştu.

Haber Giriş Tarihi: 23.05.2018 18:45
Haber Güncellenme Tarihi: 23.05.2018 18:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Rabia bitti, artık Osmanlı tokadı var'

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Erzincan'daki Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde, Erzincan'a gelmeden önce ekonomi kurmaylarıyla toplantı yaptıklarını belirtti.

Cumhurbaşkan'ı Erdoğan'a dört tavsiye

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'a dövizdeki artış konusunda çağrıda bulunan İnce, şunları ifade etti:

"Sayın Erdoğan döviz kurları artıyor kısa bir sürede bu bize daha yüksek enflasyon ve faiz olarak geri dönecektir. Milletimiz gelir kaybına uğrayacak ekonomik sistemimiz ciddi sıkıntı içine girecektir. Sayın Erdoğan size sesleniyorum; size bu memleketin bir evladı olarak çağrımdır.

Birincisi, lütfen size yanlış bilgiler veren danışmanlarınızı ekonomi ile ilgili kurmaylarınızı gözden geçirin ve size yalan söyleyenleri bir an önce etrafınızdan uzaklaştırın.

İki, Merkez Bankasının para politikasını bağımsız şekilde uygulamasına lütfen müdahale etmeyin.

Üç, acil olmayan kamu yatırımlarının şimdilik erteleneceğini ve kamu mali disiplininin öncelikli olduğunu piyasalarla paylaşınız.

Dört, şu anda piyasalarda bir söylenti var, bir dedikodu var, bu söylentiyi bu dedikoduyu lütfen bertaraf ediniz. Kambiyo kontrolü ve yabancı para cinsinden varlıkların Türk Lirasına dönüştürüleceği gibi çağ dışı uygulamaların hiçbir biçimde gündemde olmadığını kamuoyu ile paylaşınız. Bu tavsiyeleri dikkate alırsanız piyasadaki finansal istikrara katkı sağladığını hep birlikte görürüz. Aziz milletim tedirgin olmayın, 24 Haziran'dan sonra bu aksaklıklar düzelecektir, düzelteceğiz."

Cumhurbaşkanı olduğunda ekonomik kurulların başına işin ehli insanların geleceğini söyleyen İnce, "Yani badem bıyıklı mı pos bıyıklı mı, türbanlı mı değil mi bakmayacağız. Dürüst mü, hırsız mı buna bakacağız. Polisiye tedbirlerle ekonomi düzelmez. Hukukla, bağımsız yargıyla ekonomi düzelir." ifadesini kullandı.

"Bağırıp çağırmakla devlet yönetimi olmaz"

Bağırıp çağırmakla devlet yönetimi olmayacağını vurgulayan İnce, cumhurbaşkanı olması durumunda devlet yönetiminde ince eleyip sık dokuyacaklarını belirtti. İnce, "Cumhurbaşkanı olduğumda sözüm söz, çitçiye mazot 3 lira, asgari ücret 2 bin 200 lira olacak. Üniversite öğrencileri 19 Mayıs'ta 500 lira gençlik bursu, 29 Ekim'de 500 lira cumhuriyet bursu alacak. Bu parayı size Muharrem İnce vermeyecek, bu parayı size CHP vermeyecek, Türkiye Cumhuriyeti verecek. Gençler bu ülkeyi sizinle kalkındıracağız. Sizinle ama dünyayı tanıyamazsanız bunu başaramayız. Bu kampanyada kadınlara ve gençlere güveniyorum. Kadınlar ve gençlerle kazanacağız." dedi.

"Rabia bitti, artık Osmanlı tokadı var"

Önümüzdeki 10 yıl boyunca dünyanın çok değişeceğini belirten İnce, "Robot koordinatörlüğü diye bir meslek çıkacak. Mekatronik mühendisliği çıkacak. Gençler, sizi bunlara uygun yetiştireceğiz. Fransız genç ne biliyorsa, siz de onu bileceksiniz." dedi.

Türkiye'de en düşük emekli maaşının 840 lira olduğunu söyleyen İnce, "Dokuz kat fark var en yüksekle. Bu farkı düşürmemiz lazım. Zenginleşmemiz lazım. Meydanlarda Erdoğan Rabia yapıyordu biliyorsunuz değil mi, dolar 5 lira oldu. Artık Osmanlı tokadı var. Bunu geç artık, bu bitti. Osmanlı tokadı var." diye konuştu.

"Toplumu yumuşatmamız lazım"

Erzincan'a gitmeden önce diğer cumhurbaşkanı adaylarının hesabına 500'er lira para aktardığını anımsatan İnce, şunları kaydetti:

"Bu paraya onların ihtiyacı olmadığını biliyorum ama bu toplumun barışmaya ihtiyacı var. Bu toplumu yumuşatmak lazım, Türk'le Kürt'ün kucaklaşmaları lazım. Alevi ile Sünni'yi kucaklaştırmak lazım. AK Parti'li ile CHP'liyi buluşturmamız, kucaklaştırmamız lazım."

"Markada olmazsan arkada olursun"

İnce, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bizim kafamız mı çalışmıyor, neden yoksuluz size onu anlatayım. Neden az para kazanıyoruz. Türkiye, en güzel elbiseleri dikiyor mu, dikiyor. Bir İtalyan elbisesi 15 bin lira. Ama onu biz dikiyoruz. Türkiye televizyon üretiyor mu, üretiyor. Otomobil üretiyor mu, üretiyor. Biz bir televizyondan 10 Euro kazanıyoruz. Bir otomobilden 100 Euro kazanıyoruz. Yani çerez parası. Çalışıyoruz ama boşa çalışıyoruz. Avara kasnak gibi. Verimsiz çalışıyoruz. Bizim bir otomobilden çok daha fazla para kazanmamız lazım. Niye kazanamıyoruz onu anlatayım. Çünkü teknoloji, tasarım, marka bize ait değil. Senin BMW'n var mı? Yok. Mercedes'in var mı? Yok. Marka üretmemiz lazım. Tasarım, teknoloji üretmemiz lazım. Bunu gençler yapacak. İyi eğitilmiş gençler yapar bunları. Onu da biz sağlayacağız. Bakın, değerli evlatlarım size sesleniyorum. Markada olmazsan arkada olursun. Sloganınız bu olsun. Bizim derdimiz ne? En öne geçmek."

"Nasıl olsa 24 Haziran'dan sonra her gün arayacaksınız"

İnce, TRT'de cumhurbaşkanı adaylarının aynı sürede yer almamasını şu sözlerle eleştirdi:

"Şu telefonları çıkarın bir canlı yayın yapalım yahu. Herkes canlı yayın yapsın bakalım. Niye biliyor musunuz? Çünkü bizden para toplayıp Erdoğan'ın borazanlığını yapan bir TRT var. para bizden, borazanlık ona. Ayıp olmasın diye her gün bir 8-10 dakika gösteriyor. Geçenlerde de yakalandı. Tam benim görüntümü verdi ben de o sırada TRT'yi eleştiriyordum. Vermezseniz vermeyin, nasıl olsa 24 Haziran'dan sonra her gün arayacaksınız 'gel' diye. Canlı yayın yapanlar el kaldırsın, hangi kanal sizin kadar güçlü olabilir. Millet, millet... Milletin evladı olarak karşınızdayım."

Muharrem İnce, şu anda oyunun yüzde 35'lerin üzerinde olduğunu belirtti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.