SON DAKİKA
Hava Durumu

Özgür Özel: Bursa'yı almak için adayım

Bursa'da CHP'nin yeni il yönetimini ziyaret eden genel başkan adayı Özgür Özel, "Bir işimiz yarım kaldı. Bursa'yı almak için adayım" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 16.10.2023 23:11
Haber Güncellenme Tarihi: 17.10.2023 00:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Özgür Özel: Bursa'yı almak için adayım

PELİN AKDEMİR / BURSAPORT

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan adayı Özgür Özel, Bursa'da göreve gelen yeni il Başkanı Nihat Yeşiltaş ve yönetimini ziyaret etti. İl Başkanlığında açıklama yapan Özel, 'değişim' tartışmalarına yönelik "Bir işimiz yarım kaldı. Bursa'yı almak için adayım" dedi.

İl başkanlığındaki toplantıda Özgür Özel'den önce kısa bir konuşma yapan İl Başkanı Yeşiltaş, 4-5 Kasım'da CHP Olağan Genel Kongresi olacağını hatırlatarak, hedeflerinin büyükşehir belediyesini kazanmak olduğunu söyledi.

'SİYASET YAPIŞ BİÇİMİNİN BAŞTAN AŞAĞI İRDELENMESİ GEREKİR'

Türkiye'de ve partide değişim talebinin olduğunu belirten Özgür Özel ise "Bugün için Türkiye'de ve partide çok yüksek bir değişim talebi ve çok ciddi bir değişim, dönüşüm süreci yaşanıyor. Bununla ilgili olarak biz bu değişimi sadece Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile ve onun değişmesine bağlarsak bu kendisine haksızlık olur, vefasızlık olur. 'Sadece kurumlar değişsin' dersek bu başka bir haksızlık olur. 'Biz tüzüğü değiştireceğiz. Siz tüzüğe bakın' dersek 'İpteki cambazı görün bizim sorumluluğumuzu görmeyin' olur. Bizim değişimden anladığımız genel başkan, kadrolar, tüzük, program ve elbette ve elbette siyaset yapış biçiminin baştan aşağı irdelenmesi, tartışılması ve delegelerimizin özgür oylarıyla belirlenmesi gerekiyor." dedi. 

Özel, Cumhuriyetin 100'üncü yılında çok önemli süreçlerden geçildiğine değinerek, şunları kaydetti:

"Biz 100'üncü yılı şöyle tarif ettik. '100'üncü yılda cumhuriyetin kurucu kadrolarına, kuruluş değerlerine husumet duyanların 100'üncü yılı olamaz' dedik. En önemli seçim dedik. İnandık, inandırdık, çalıştık, çalıştırdık, gayret gösterdik. Cumhuriyetin 100'üncü yılında seçim yenilgisiyle elbette yüzleşeceğiz. Öz eleştiride bulunacağız. Kendi payımıza düşen kusurları kabul edeceğiz ve geçmişteki doğruları sürdürüp yanlışları düzelterek bu partiyi nasıl iktidar yapabileceğimizi hep birlikte tartışacağız. Eğer böyle bir tartışma yoksa omuzlarımız düşük bizim. Morallerimiz bozuk bizim. Partili yere bakıyor yolda yürürken. Cumhuriyet Halk Partililer ve seçmenlerimizde görülmemiş bir duygusal kopuş yaşanıyor. Bunu haziran ayının 15'inden beri daha öncekilerden farklı bir duygusal kopuş olduğunu ifade ediyorum."

'TEPEDEN TIRNAĞA KADROLARIMIZ DEĞİŞECEK'

Kimin genel başkan olacağına seçilmiş delegelerin karar vereceğini söyleyen Özel, kendisine 'Yerel seçimlerden sonra kongre yapsaydınız' dendiğini belirterek, "Ankara, Melih Gökçek değilse başka Gökçek'lerin travmasına girmesin. Adana, Mersin, Antalya tartışılmasın. Bir işimiz yarım kaldı. Bursa'yı almak için adayım. 4-5'inde parti genel başkanını seçecek, 6'sından sonra hep beraber hedefe yürüyecek. Sadece genel başkanı değiştirmeyeceğiz. Tepeden tırnağa kadrolarımız değişecek" dedi.

'BİR PARTİ HERKES İÇİN SİYASET YAPMAZ'

Eşinin Bursa Vakıfköylü olduğunu, Bursa'nın damadı olduğunu söyleyen Özel, "Burada oldukça kendimi rahat hissettiğim bir yerdeyim, kendi evimdeyim, Bursa'dayım" dedi ve şöyle devam etti:

"Gençlerin 4'te 3'ü bavulları kafada toplamış. Yüzde 75'i dünyanın diğer ülkelerinde yaşamanın hayalini kuruyor. Biz gençleri ikna edemezken Cumhuriyet Halk Partisi'nin bir noktaya gelmesi mümkün değil. O yüzden bambaşka, öyle bilmediğimiz değil, bakıp da gördüğümüz bir siyaseti örmek durumundayız. Bu ülkede kimin için siyaset yaptığımızı bilmemiz lazım. Geçmişte de çokça tartıştım. 'Herkes için CHP'. Kardeşim bir parti herkes için olmaz. Parti, toplumun bir parçası, bir kesimi için siyaset yapıyor. Cumhuriyet Halk Partisi herkes için değil, işçi için, memur için, emekli için, emekçi için, çiftçi için, güvencesizler için, ezilenler için, kimsesizler için siyaset yapar. O yüzden bundan sonraki süreçte iki şeyden taviz yok. Bir, bu altı oktan taviz yok."

Özel, "En çok içimiiz sızlatan mesele, 'Aman oyuna gelmeyelim.' Adamlar saldırdıkça saldırıyor. Biz 'Aman oyuna gelmeyelim' diye oyuna gelmeme oyununa geldik. İktidar partisinin muhalefete muhalefet ettiği bir düzeni reddediyorum. Biz kendi kalemizin önünde savunma yapıyoruz. Adam laikliğe saldırıyor. Cumhuriyet Halk Partisi 'Aman yanlış anlamasınlar.' Anlayan anlasın. Laikliği savunmayan bir Cumhuriyet Halk Partisi'nin ne başında dururum ne içinde olurum..." diye konuştu. 

Basın açıklamasının ardından Özgür Özel, il yönetimi ve delegelerle toplantı yaptı. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.