SON DAKİKA
Hava Durumu

Muharrem İnce Passolig'i kaldırma sözü verdi

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, "Hayalim şu, 24 Haziran'da cumhurbaşkanı olduğumda Passolig'i kaldıracağız. Neden kaldıracağız? Çünkü insanlar özgürce protesto etsin. Türkiye'de işler iyiye gitmiyorsa, seyirci de 'yuh' çeksin cumhurbaşkanına" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2018 15:39
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2018 15:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Muharrem İnce Passolig'i kaldırma sözü verdi

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Aksaray'da 15 Temmuz Milli İrade Meydanı'nda toplanan vatandaşlara seslendi. İnce, konuşmasından önce Filistin'de hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunup, Fatiha okunmasını istedi.

Filistin'de bir insanlık dramının yaşandığını, ABD ve İsrail'in Müslümanlara zulmettiğini vurgulayan İnce, "Ortadoğu'da kalıcı bir barış, kalıcı bir husumete dönüşüyor. Türkiye bu duruma seyirci kalamaz, kalmamalıdır. Ben cumhurbaşkanı adayı olarak, görev başındaki Sayın Cumhurbaşkanına, bu konuda her türlü yardıma hazır olduğumu bildiriyorum. Geçmiş 16 yılda Sayın Erdoğan ve AK Parti'nin yanlış İsrail politikalarını, yanlış Ortadoğu politikalarını bu süre içinde bir kenara bırakıyorum. Bunu şimdi konuşmanın bir anlamı yoktur." ifadelerini kullandı.

"81 milyon birlikte karşı duralım"

Ortadoğu'da yaşanan zulme karşı birlik olunması gerektiğinin altını çizen İnce, şöyle devam etti:

"Böyle bir ortamda Türkiye tek ses olmalıdır, 81 milyon hep birlikte olmalıdır. Uluslararası vicdana aykırı ve provokatif bu eylemi hep birlikte kınamalıyız. ABD ve İsrail yalnız kalmaya mahkum olmalıdır. ABD dünkü katliama yardım ve yataklık etmiştir. Bu ateş herkesi yakacaktır. Bu nedenle tüm insanlık ayağa kalkmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti'nin hükümetine ve Sayın Cumhurbaşkanına sesleniyorum; Mavi Marmara'da olduğu gibi 'Giderken bana mı sordun' demeyeceksen, 'İsrail'e ihtiyacımız var' demeyeceksen sonuna kadar yanındayım. Dik dur, biz buradayız, ben buradayım. Bu konuyu önümüzdeki seçimin malzemesi yapma, istismar etme. Bu insanlık ayıbına 81 milyon birlikte karşı duralım. Yani diyorum ki şov yapmayalım, gereğini yapalım, 81 milyon hep birlikte."

"Passolig'i kaldıracağız"

Cumhurbaşkanı seçilirse, "girişimcilik" kelimesini de sık sık telaffuz edeceğini dile getiren İnce, ülkede fason üretim yapıldığını, bunun önüne geçmeyi hedeflediğini bildirdi.

Ülkede huzur ve özgürlük ortamını sağlayacaklarını anlatan İnce, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Futbol bile özgür değil bu ülkede. Hayalim şu, Allah'ın izni, milletin isteğiyle, 24 Haziran'da cumhurbaşkanı olduğumda Passolig'i kaldıracağız. Neden kaldıracağız? Çünkü insanlar özgürce protesto etsin. Bir yıl cumhurbaşkanlığı yaptığımda, stadyuma gittiğimde, Türkiye'de işler iyiye gitmiyorsa, düzelmeye başlamamışsa, seyirci de 'yuh' çeksin cumhurbaşkanına. Ne var bunda? Onu polisle susturacağına, gönlünü alarak sustur. Onu kayıt altına alarak, tehdit ederek susturacağına, işini çözerek sustur. Size söz veriyorum, benim cumhurbaşkanlığımda Passolig kalkacak ve maça gittiğimde göreceksiniz AK Partililer de beni alkışlayacak."

"Polisler sendikalı olacak ve ek ücret alacak"

İnce, cumhurbaşkanı seçilirse, polislerin sendikalı olacaklarını ve fazla mesai ücreti alacaklarını söyledi. İnce, "Devlet memuru mesaiye kalırsa ek ücret alıyor. Size mesai ücreti yok. Angarya, pazar günü izni var çocuğun maç nöbeti yazıyorlar. 20 saat çalış mesai ücreti yok, sendika hakkı yok. Benim cumhurbaşkanlığımda polisler sendikalı olacak. Diğer devlet memurlarında olduğu gibi ek mesai ücreti alacak.  Öğretmenlerde olduğu gibi 3600 ek göstergeyi uygulayacağız." dedi.

İnce, 18 yaşına kadar sağlık hizmetlerinin ücretsiz olacağını vaat etti. 

4 milyon Suriyeliye için 40 milyar dolar para harcadığını belirten İnce, "TOKİ ev yapsaydı 2 milyon konut yapıyordu. Sen Suriyelilere 40 milyar dolar parayı nasıl bulduysan, ben de bu ülkenin gençlerine, kadınlarına, çiftçilerine o parayı öyle bulacağım. Bir saray var, saray kaç para biliyor musunuz tam 2 milyar dolar.  O saraya verilen parayla 100 bin konut yapılabiliyor. Yani dört kişi yaşasa bir konutta 400 bin kişinin yaşadığı koca bir şehir olurdu. Saraya 2 milyar dolar parayı buluyorsun, Suriyelilere 40 milyar dolar parayı buluyorsun, çiftçiye emekliye gelince bulamıyorsun." ifadelerini kullandı.

"Çiftçiye borcu ödeyeceğim"

Devletin çiftçiye borçlu olduğunu söyleyen İnce, "Cumhurbaşkanı olduğumda çiftçiye o borcu mutlaka ödeyeceğim. Hayvancılara sesleniyorum. 2002'de milletvekili oldum. Birinci bayramda ahıra girdim. İkinci bayram oldu namazdan çıktık babamın evine geldim, 'Ana ahıra girecek miyim' dedim. 'Baban kızar' dedi. Yahu ben milletvekiliyim. Anam 'Tanımaz milletvekili falan' dedi. Çizmeleri giyip ahıra girdim. Üçüncü bayramda kardeşim, 'abim girmesin, ayıp oluyor' dedi. Şimdi bu hayvancılık sorununu ahıra giren milletvekili çözer. Merak etmeyin. Türkiye'de hayvancının, buğday üreticisinin sorununu çözmezsek, sonra Arjantin'den hayvan alırsın, Sırbistan'dan et alırız. Bu köylünün bir tavuğu vardı. Ona da kuş giribi gerekçesiyle ellerinden aldılar. Bu köylüyü ayağa kaldıracağım." dedi.

İnsanları mutlu etmek istediğini söyleyen İnce, "Merak etmeyin. Bu ülkenin üç buçuk tarafı denizlerle çevrili,dört yanı ise sorunlarla." dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.