SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Milyonlarca liralık makine ve teçhizat hurdacıya satıldı

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait Meyve ve Sebze Kurutma Fabrikası’ndaki milyonlarca liralık makine ve teçhizat hurdacıya satıldı. İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, "2013 yılında milletin parasıyla, yani sizlerden alınan vergi ve harçlarla tam 5,5 milyon TL’ye yapılan, sonrasında 3 milyon TL daha harcanan bu güzelim tesisi ne acıdır ki, resmen hurdacıya hem de kilosu 8 TL’den sattılar." dedi. 
Haber Giriş Tarihi: 07.04.2022 17:15
Haber Güncellenme Tarihi: 07.04.2022 20:49
https://www.bursaport.com
kapak resmi

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde Ovaazatlı Mahallesi’ndeki Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait Meyve ve Sebze Kurutma Fabrikası’ndaki milyonlarca liralık makina ve teçhizat hurdacıya satıldı. Meyve Sebze Kurutma Fabrikası’nın İl Özel Idaresi’nden sonra Tarım A. Ş. marifetiyle Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne geçtiğini belirten İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a sert tepki gösterdi. 

Bölge çiftçisine destek amacıyla yıllar önce büyük yatırım harcamalarıyla kurulan fabrikanın, sadece iki yıl çalıştırıldıktan sonra kaderine terk edildiğini vurgulayan Türkoğlu, "2013 yılında milletin parasıyla, yani sizlerden alınan vergi ve harçlarla tam 5,5 milyon TL’ye yapılan, sonrasında 3 milyon TL daha harcanan bu güzelim tesisi ne acıdır ki, resmen hurdacıya hem de kilosu 8 TL’den sattılar." dedi. 

Tesisin önce işlevsiz hale getirildiğini ardından makinaların kilo fiyatıyla hurdacılara satıldığını söyleyen Türkoğlu, "Bu fabrika, bu bölgenin çiftçisine destek amacıyla yıllar önce büyük yatırım harcamalarıyla kurulmadı mı? Başlangıçta üreticilerin kurduğu kooperatife devredip, sonra yüksek kira isteyerek kooperatifi çalışamaz hale getirmediler mi? Sadece iki yıl çalıştırıldıktan sonra kaderine terk edilmesini iş bilmezlikle değil de neyle açıklayacağız?" diye sordu. 

"TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN  HAKKINA NASIL KIYDINIZ?"

İYİ Parti Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Tevfik Demir ile İl ve İlçe Yöneticileriyle birlikte yaptığı açıklamada Türkoğlu, “Tüyü bitmemiş yetimlerin hakkıyla, milletin parasıyla yaptığınız milyonlarca liralık kamu yatırımına nasıl kıydınız? Buradan açıkça ilan ediyorum, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş bu kararıyla koskoca bir milli servetin heba olup gitmesine sebebiyet vermiştir. Bizler İYİ Parti olarak burada işlenen kamu suçunun sonuna kadar takipçisi olacağız, hukuken de gerekli hesabı soracağız” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin tarımda ele güne muhtaç hale getirilmesinin Bursa’da bir örneğinin daha yaşandığına değinen Türkoğlu, “Ayçiçekten geçilmeyen tarım alanlarımız bir bir yok oldu. Dört mevsim ekip biçilen dünyanın en verimli topraklarının çanına ot tıkadılar. Her sabah bile isteye, güle oynaya tarlasına koşan köylümüzü, çiftçimizi ekmek teknelerine küstürdüler. Bu yetmiyormuş gibi şimdi de kamu yararı için kurdukları tarım tesislerini hurdacılara peşkeş çekiyorlar.” şeklinde konuştu.

"MAKİNA TEÇHİZAT VE METAL DONANIMINI HANGİ HURDACIYA SATTINIZ?"

İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu konuşmasının son bölümünde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın Bursalılar’a hesap vermesini isteyerek, şu sorulara cevap vermesi gerektiğini söyledi:

"1-Adı Biber Kurutma Fabrikası olan ancak milyonlarca liralık makina ve teçhizatıyla her türlü ürünü kurutabilme kapasitesine sahip bulunan Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Ovaazatlı Tarım İşletmesi’nin kuruluş maliyeti nedir? Bugün itibarı ile güncel rayiç bedeli hangi rakama tekabül etmektedir? Yani aynı fabrikayı bugün kursaydınız, gerçekte millete ait olan büyükşehir kasasından kaç lira çıkacaktı?

2-Bölge insanımız içim tam bir hayal kırıklığı olan fabrikanın makina teçhizat ve metal donanımını hangi hurdacıya kaç lira bedelle haraç mezat sattınız? Bu kararınızı hangi Meclis Kararınızın Hangi Tutanağı’na kaydettirdiniz. Yoksa konuyu sadece Tarım A.Ş. prosedürleri dahilindeki, akrabalık da içeren, üstü örtülü ilişkilerinizle mi çözmeyi tercih ettiniz?

3-Hurdacılara boşalttırdığınız Biber Kurutma Fabrikası’nın yol kenarındaki son derece değerli arazisi ve üzerindeki binası ile ilgili ne tür bir karar aldınız? Sattınız mı, satacak mısınız, devrettiniz mi, devredecek misiniz, kiraya mı vereceksiniz yoksa kiraladınız mı?"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar