SON DAKİKA
Hava Durumu

MHP'nin milletvekili aday listesi belli oldu

14 Mayıs'ta yapılacak 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine kendi ismi ve bayrağı altında gireceğini açıklayan MHP'de milletvekili aday listesi belli oldu. Bursa'da 1. Bölge'nin ilk sırasında İsmet Büyükataman, 2. Bölge'nin ilk sırasında da Fevzi Zırhlıoğlu yer aldı.

Haber Giriş Tarihi: 06.04.2023 22:45
Haber Güncellenme Tarihi: 07.04.2023 00:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
MHP'nin milletvekili aday listesi belli oldu

Cumhur İttifakı'nın ortağı MHP, yarın YSK'ye sunacağı milletvekili aday listesini etikhaber.com isimli haber sitesi üzerinden açıkladı. Aday listesinde, mevcut 48 milletvekilinden 43'ü yeniden yer aldı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli memleketi Osmaniye'den 1'inci sıradan aday oldu.

Listede Ankara Birinci Bölge'de 1'inci sırada Mevlüt Karakaya, 2'nci sırada Önder Kahveci ve 3'üncü sırada Eyüp Yıldız aday gösterildi. Ankara İkinci Bölge'de 1'inci sıradaki Sadir Durmaz'ı, Özgür Bayraktar ve Nevin Taşlıçay takip etti. Ankara Üçüncü Bölge'de 1'inci sırada yer alan Yaşar Yıldırım'ı ise Erkan Haberal ve Seçkin Odabaşı izledi.

İstanbul'da listenin ilk 3 sırasında Birinci Bölge'de Edip Semih Yalçın, İzzet Ulvi Yönter ve Mehmet Bülent Karataş, İkinci Bölge'de Celal Adan, Cemal Çetin ve Ferhat Çakıroğlu, Üçüncü Bölge'de ise Feti Yıldız, İsmail Faruk Aksu ve Hayati Arkaz bulunuyor.

İzmir'de ilk 3 sırada; Birinci Bölge'den Hasan Kalyoncu, Bahadır Bumin Özarslan ve Cihan Aslan, İkinci Bölge'den ise Tamer Osmanağaoğlu, Abdulkadir Bektaş ve İsmail Obuz aday gösterildi.

48 milletvekilinden 43'ü yeniden aday oldu

MHP'nin açıkladığı kesin olmayan milletvekili aday listesine göre mevcut 48 milletvekilinden 43'ü yeniden aday oldu.

MHP'de mevcut milletvekili olup yeniden listede yer alan 43 aday şöyle:

"Devlet Bahçeli, Muharrem Varlı, Ayşe Sibel Ersoy, Mehmet Taytak, Mevlüt Karakaya, Sadir Durmaz, Nevin Taşlıçay, Yaşar Yıldırım, Erkan Haberal, Abdurrahman Başkan, İsmet Büyükataman, Kamil Aydın, Ali Muhittin Taşdoğan, Sermet Atay, Lütfi Kaşıkçı, Olcay Kılavuz, Edip Semih Yalçın, İzzet Ulvi Yönter, Mehmet Bülent Karataş, Celal Adan, Cemal Çetin, Feti Yıldız, İsmail Faruk Aksu, Arzu Erdem, Hasan Kalyoncu, Tamer Osmanağaoğlu, İsmail Özdemir, Baki Ersoy, Saffet Sancaklı, Mustafa Kalaycı, Ahmet Erbaş, Mehmet Celal Fendoğlu, Erkan Akçay, Muhammed Levent Bülbül, Ahmet Özyürek, Yücel Bulut, İbrahim Özyavuz, İbrahim Ethem Sadef, Ramazan Kaşlı, Halil Öztürk, Yaşar Karadağ, Ümit Yılmaz ve Hayati Arkaz."

Mevcut milletvekillerinden listede olmayan 5 milletvekili ise şunlar:

"Mustafa Hidayet Vahapoğlu, Esin Kara, Baki Şimşek, Metin Nurullah Sazak ve Sefer Aycan."

Aday listesine giren yeni isimler

Listede TRT'nin sevilen dizisi Seksenler dizisinde "Yıldız" karakterini canlandıran Özlem Balcı Muğla 1'inci sıradan, siyaset gündemine ilişkin yorumlarıyla dikkati çeken akademisyen Prof. Dr. İlyas Topsakal ise Samsun 1'inci sırada aday olarak yer aldı.

Daha önce milletvekili olmayan Genel Başkan Yardımcıları Filiz Kılıç Nevşehir birinci, Pelin Yılık ise Çankırı birinci sıradan aday gösterilirken, milletvekilliği için MHP'nin Amasya Belediye Başkanlığı'ndan istifa eden Mehmet Sarı da Amasya birinci sıradan aday oldu.

Aday adaylığı başvurusu yaptıktan akademik çalışmaları nedeniyle başvurusunu çektiğini sosyal medya hesabından duyuran Medicabil Yıldırım Hastanesi Başhekimi Uzm Dr Mustafa Narmanlı'nın açıklanan listede 2. Bölge 5. sırada yer aldığı görüldü.

MHP'nin bazı illerdeki ilk sıra ve Bursa 1. ve 2. Bölge milletvekili adayları şu isimler oldu:

Ankara 1. Bölge 1. sıra: Mevlüt Karakaya 

Ankara 2. Bölge 1. sıra: Sadir Durmaz

Ankara 3. Bölge 1. sıra: Yaşar Yıldırım

İstanbul 1. Bölge 1. sıra: Edip Semih Yalçın 

İstanbul 2. Bölge 1. sıra: Celal Adan

 İstanbul 3. Bölge 1. sıra:  Feti Yıldız

İzmir 1. Bölge 1. sıra: Hasan Kalyoncu

İzmir 2. Bölge 1. sıra: Tamer Osmanağaoğlu

Kocaeli 1. sıra: Saffet Sancaklı

Adana 1. sıra: Muharrem Varlı

Antalya 1. sıra: Abdurrahman Başkan

Diyarbakır 1. sıra: Hasan Özmen

Eskişehir 1. sıra: Bülent Maşaoğlu

Antep 1. sıra: Sermet Atay

Konya 1. sıra. sıra : Mustafa Kalaycı

Manisa 1. sıra: Erkan Akçay

Urfa 1. sıra: İbrahim Özyavuz

Olcay Kılavuz Mersin'de 4. sırada

İsmi eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'e düzenlenen suikastın zanlılarından birinin yakalandığı evde bulunmasıyla gündeme gelen Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz da tekrar aday listesine girdi. Ancak MHP'nin iki milletvekili çıkardığı Mersin'de geçen seçim 1. sırada olan Kılavuz bu kez 4. sırada yer alabildi.

MHP MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTESİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.