SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

MHP'li Vahapoğlu'ndan bakanlıklara kişisel veri uyarısı

MHP Bursa Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu, ilgili bakanlıkları kanunla koruma altına alınan vatandaşın kişisel verilerini maddi menfaat karşılığında toplu halde satanlar ile ticari amaçları uğruna izinsiz kullanan kişi ve firmalar hakkında işlem yapmaya çağırdı.
Haber Giriş Tarihi: 17.06.2022 00:50
Haber Güncellenme Tarihi: 17.06.2022 01:12
bursaport.com

Türkiye’de son dönemde reklam ve pazarlama amaçlı ev ve mobil telefonlarına gelen çağrılar ile atılan kısa mesajlar, tüketicilerin en çok şikayetçi oldukları konular arasına girdi. MHP Bursa Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu da milyonların cep telefonu numarası ve elektronik posta adresi gibi kişisel verilerini yasal olmayan yöntemlerle ele geçirip, ticari maksatları uğruna attıkları SMS mesajları ve yaptıkları aramalarla vatandaşı canından bezdiren kişi ve firmaları TBMM gündemine taşıdı.

Konuyla ilgili gündem dışı söz olan TBMM Milli Savunma Komisyonu ile Güvenlik ve İstihbarat Komisyon Üyesi Bursa Milletvekili Vahapoğlu, 1 Mayıs 2015’te yürürlüğe giren 6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanunla, reklam iletileriyle ilgili olarak bazı sınırlamalar getirildiğini hatırlattı. Söz konusu kanunun 6. maddesinde ticari elektronik iletilerin internet veya cep telefonu üzerinden ancak alıcılardan önceden onay almak şartıyla gönderilebileceğinin açık bir şekilde hükme bağlandığını vurgulayan Vahapoğlu, “Bu hükme rağmen; son günlerde özellikle cep telefonu numaraları veri tabanının bazı şirketlerce 3. kişi ya da firmalara satıldığı, bunlardan maddi gelir elde edildiği, bilgileri basında ve sosyal medyada sıklıkla yer almaktadır” dedi.

“SUÇ İŞLİYORLAR"

“Bu bilgileri satın alan şirket ve şahıslar izinsiz SMS, e-posta ve arama yaparak Kişisel Verileri Koruma Kanunu’na göre suç işlemektedirler” diyen MHP Bursa Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu, “Toplu olarak bu bilgileri satan şirketler ile bunu ticari maksatla kullananlar hakkında ilgili Bakanlıklar ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun dikkatlerini çekmek istiyorum” diye konuştu.

Bu arada, TBMM’deki konuşmasının ardından kısa bir değerlendirme yapan MHP Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Hidayet Vahapoğlu, “6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nda da belirtildiği üzere vatandaşa ait ve kişiyi doğrudan ya da dolaylı olarak tanımlayabilen; isim, soy isim, doğum yeri ve tarihi, sosyal güvenlik numarası, telefon numarası, motorlu taşıt plakası, pasaport numarası, özgeçmiş, görüntü ve ses kayıtları, adres ve e-posta bilgileri, parmak izi gibi bilgiler kişisel veridir. Dolayısıyla kişiliğin korunması, kişisel verilerin korunması demektir. Aynı zamanda özel hayatın gizliliği hakkı kapsamında da kişisel verilerin korunması şarttır” dedi.


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar