SON DAKİKA
Hava Durumu

Kılıçdaroğlu: Ne oldu 100 günlük programa?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın ekonomi programınını eleştirerek, "Sayın Erdoğan, 100 günlük icraat programını açıkladı. 100 gün doldu, ne oldu?" diye sordu.

Haber Giriş Tarihi: 13.11.2018 15:00
Haber Güncellenme Tarihi: 13.11.2018 15:00
https://www.bursaport.com
Kılıçdaroğlu: Ne oldu 100 günlük programa?

Türkiye'nin ekonomik kriz içinde olduğunu belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Ameliyatlar durdu, ilaç yok piyasada. Ne adım atarsanız para ödüyorsunuz ama hiçbir Suriyeli bunu ödemiyor. 35 milyar dolar harcadık diyorlar Suriyelilere, yalan. Onlar da sefalet içerisinde yaşıyor" ifadelerini kullandı.

Partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili ses kayıtlarını bütün istihbarat örgütlerinin bildiğini belirterek, kayıtların TBMM'ye getirilmesini sağlayacaklarını ifade etti. Kılıçdaroğlu, "Sarayda oturan 'Ses kayıtlarını bizden isteyenlerin hepsine dinlettik' dedi. Bu ses kayıtlarını önce sen dinledin, o zaman bu katilleri neden serbest bıraktın? Şimdi yeni bir araştırma önergesi vereceğiz, ses kayıtlarını TBMM'ye gelmesini isteyeceğiz" diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Kadir Mısıroğlu'nu ziyaretini eleştiren Kılıçdaroğlu, Erbaş'ın istifa etmesi gerektiğini söyleyerek, "Keşke Yunan galip gelseydi diyen kişinin önüne gidip diz çöküyor. Ben bunu kabul etmiyorum. Resmi kıyafetle gidiyorsun, o koltuğu derhal terk et. Oturduğun koltuk Cumhuriyet tarihine ihanet koltuğu değildir!" ifadelerini kullandı.

'İNSANIMIZ ZEKİ, TASARRUFUNU SAKLAMAK İSTER'

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

"Sayın Erdoğan 3 Ağustos'ta 100 günlük icraat raporunu açıkladı. 100 gün doldu, ne oldu? Birincisi şu: 100 günlük programının açılışında, 'Yastık altından gelin, dövizlerinizi çıkarın; dolar ve avrolarınızı çıkarın. Yerli ve milli direnişinizi ortaya koyun' dediler. Kimi vatandaşlarımız sahte dolar, 1 dolar alıp meydanlarda yaktı, havuz medyasında ve televizyonlarında yayınlandı. 100 günün sonunda bankalarda döviz hesabı arttı, yerliler azaldı. Çünkü bizim insanımız zeki, tasarrufunu saklamak ister. Sana bakıyor, bu lüks şatafat için mi para vereceğim diyor, çoluğunun çocuğunun hakkını düşünüyor.

'TOPLANAN 309 MİLYON LİRA NEREYE GİTTİ?'

'Emekli aylıklarının en az 1000 Tl'ye tamamlanması' sözü verdiler. Ben seçimlerden önce de sonra da 1000 liranın altında maaş alan binlerce emekli var dediğimde 'Kılıçdaroğlu yalan söylüyor' dediler. Baktılar doğru söylüyoruz bunu teklif ettiler. Ne zaman yapacaklar, ilk 100 gün içinde yapacaklar. Kanun teklifi yine gelmedi. Biz kanun teklifi hazırladık, madem söz verdiler. Biz teklifi getiriyoruz göreceğiz. 'Sendikalaşma oranını yükselteceğiz' dediler. Yapabilen işçi varsa tebrikler. Flormar işçileri sendikalaştı hepsini işten attılar. Çalışma Bakanlığı sahip mı çıktı? Ve sanıyorlar ki 100 gün geçti millet unuttu. Millet unutabilir ama Kılıçdaroğlu unutmaz.

15 Temmuz şehit ve gazilerinin yakınları için 309 milyon lira para toplandı. Ne oldu bu para? Sevgili Erdoğan duyuyor musun? Nereye gitti bu para?

'İLAÇ YOK, AMELİYAT YAPILAMIYOR'

Türkiye bir ekonomik kriz yaşıyor. Ameliyatlar durdu, ilaç yok piyasada. Doktorlar eldiven alacak, eldiven yok. Hasta yakınına eldiven al diyorlar. Valilikler genelge yayınlıyor, hasta sevk etmeyin diye. Piyasada 175 ilaç yok. Ameliyatlar durmuş vaziyette. Bunların dışında hastaneye başvurduğunuzda 14 ayrı ödeme alınıyor. Ne adım atarsanız para ödüyorsunuz ama hiçbir Suriyeli bunu ödemiyor. 35 milyar dolar harcadık diyorlar Suriyelilere, yalan. Onlar da sefalet içerisinde yaşıyor.

- Tarım Bakanı 'Biraz daha tavuk ve balık yersek Türkiye kendi kendine yeter' diyor. Tavuğa yüzde 200 zam gelmiş. Bunlar bakan falan değil, Türkiye ateş gibi yanıyor. Daha reel sektör krizi görmedi, mutfaklara da yansımadı.

İnsanlar geçinemiyorlar, böbreklerini satmaya başladılar. 2 çocuk babası, 29 yaşındaki biri şöyle anlatıyor: İki yıl boyunca iş aradım bulamadım, maddi sıkıntılarım günden güne arttı. Çalıştığım yerlerde de işten çıkarıldım. Çocuklarım ekmek yiyemedikten sonra böbreğimi satacak duruma geldim. Saray'ın bundan haberi var mı, damadın bundan haberi var mı? Her 10 vatandaştan 7'si Türkiye'de kriz var diyor, demeyenler Saray ve çevresi. Dövizle ihale alanlar için kriz yok, vatandaş ise her kuruşun hesabını yapıyor.

'EKONOMİYİ BETONA GÖMERSEN BÖYLE OLUR'

Bu krizin tek bir sebebi var, basiretsiz yönetim. Freni olmayan bir kamyona bindik, yokuş aşağı gidiyoruz. Fatura kime çıkıyor? Vatandaşa çıkıyor. Kasaya damadını koyarsan böyle olur. Ekonomiyi betona gömersen böyle olur. Üretmek yerine rantı tercih edersen böyle olur.

'SES KAYITLARINI ÖNCE SEN DİNLEDİN, NEDEN KATİLLERİ SERBEST BIRAKTIN?

2 Ekim'de İstanbul'da bir cinayet işlendi. Suudi vatandaşı Cemal Kaşıkçı konsoloslukta öldürülüp eritildi. Planları yaptılar, özel uçaklarla geldiler. Resmi görevle geldiler buraya. Cinayeti işleyip ellerini kollarını sallaya sallaya gittiler. Sarayda oturan 'Ses kayıtlarını bizden isteyenlerin hepsine dinlettik' dedi. Bu ses kayıtlarını önce sen dinledin, o zaman bu katilleri neden serbest bıraktın? Şimdi yeni bir araştırma önergesi vereceğiz, ses kayıtlarını TBMM'ye gelmesini isteyeceğiz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.