SON DAKİKA
Hava Durumu

Kılıçdaroğlu: Kadın ve çocuk hakları üzerinden pazarlık olmaz

CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu, kadınlara seslendiği videosunda “Bay Kemal asla ama asla kazanımlarınızı kaybetmenize izin vermez. Bay Kemal asla ama asla kadın ve çocuk hakları üzerinden pazarlık yapmaz. Ben o masaya oturup, sonra evime dönüp eşimin ve kızlarımın yüzlerine bakamazdım" diye konuştu.

Haber Giriş Tarihi: 30.03.2023 10:56
Haber Güncellenme Tarihi: 30.03.2023 11:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Kılıçdaroğlu: Kadın ve çocuk hakları üzerinden pazarlık olmaz

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından, “Tüm kadınları saat 21.00'de buraya davet ediyorum, konuşmamız lazım” çağrısında bulunmuştu. 

Kılıçdaroğlu, kadınlara seslendiği ve “Kadınlar omuz omuza durduklarında aradan kimse geçemez” notunu düştüğü videoyu dün akşam saat 21.00’de Twitter hesabında yayınladı. 

CHP lideri ve Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“İyi akşamlar sevgili halkım. 

Bu aralar gittiğimiz her yerde kadınlar sessizce yanıma geliyor, seçimle ilgili sorular soruyorlar. Çok ama çok kaygılılar; başı örtülüsü, başı açığı, bekârı, evlisi, annesi… İnanın hiç fark etmiyor. Hepsinin kaygısı aynı, temel kadın haklarının bir seçimde oylanmasını anlayamıyorlar. Haklarının bir seçim havucu olarak radikal unsurlara sunulmuş olması onları dehşete düşürmüş durumda. 

Kadınların sırtında zaten devasa bir yük var. Çocuğa, yaşlıya, hastaya, ev işine, her şeye yetmeye çalışıyorlar. Ve çoğu ev kadınının hiçbir güvencesi yok bu ülkede. Bu yük yeterince ağır değilmiş gibi, bir de şimdi en temel haklarının alınması tehdidi ile karşı karşıyalar. Çok ama çok büyük talihsizlik. Onlar için değil, tüm Türkiye için bu çok büyük bir talihsizlik.

Bu gece kadınlara seslenmek istiyorum. 

Türkiye sizleri çok yordu, bunu biliyorum. Özellikle genç muhafazakâr kadınlara ‘Bay Kemal gelirse kazanımlarınızı kaybedeceksiniz’ propagandasını yaptılar. Aylarca yaptılar, günlerce yaptılar. Sürekli yalan söylediler, iftira attılar, karalamalar yaptılar. Bunu yapanlar sonra pazarlık masalarına oturdular ve sizleri bir çırpıda üç beş oy için yarı yolda bıraktılar. Mübalağa etmiyorum, üç beş oy için yarı yolda bıraktılar. Aslında bu yaptıklarının bir adı var ama söylemeye dilim varmıyor. Altını özellikle çizmek isterim; Bay Kemal asla ama asla kazanımlarınızı kaybetmenize izin vermez. Bay Kemal asla ama asla kadın ve çocuk hakları üzerinden pazarlık yapmaz. Ben o masaya oturup, sonra evime dönüp eşimin ve kızlarımın yüzlerine bakamazdım. Bakın, hangi konuda bana iftira attılarsa, beni karaladılarsa hep o suçları kendileri işlediler. Genç muhafazakâr kadının kazanımlarını masaya kendileri yatırdılar. Bir çırpıda genç kızlarımıza ihanet ettiler.

Bu vesileyle Bay Kemal’in iktidardaki ilk altı ay için kadınlara neyi önerdiğini hatırlatmak isterim.

Bay Kemal;

Bir, Aile Destekleri Sigortası üzerinden ev kadınlarının sosyal güvenliğinin sağlanmasını öneriyor.

İki, kreşlerin sayısını artırmayı öneriyor.

Üç, istihdama kadının katılımını sağlayacak teşvikler öneriyor. Kamu dâhil hiçbir istihdam alanında hak kaybı olmayacağının garantisini veriyor.

Dört, kadın girişimcinin önünü açmayı öneriyor.

Beş, halka açık şirketlerde kadınların yönetim kurulu kademesinde eşit biçimde temsil edilmeleri için alt sınır öneriyor.

Altı, boşanan kadınlar için Yeni Başlangıçlar Fonu oluşturmayı öneriyor.

Yedi, doğum iznine ayrılmış ve kanuni süre içerisinde işine dönememiş kadınların dönüşü için şirketlere teşvikler vermeyi öneriyor.

Sekiz, yönetim kademelerinde kadın oranı yüksek olan şirketlere vergi kolaylığı öneriyor.

Dokuz, kadına şiddetle mücadelede gerekli tüm mekanizmaları ve bütünlükçü politikaları hayata geçirmeyi öneriyor.

On, kadın sağlığında büyük reformlar öneriyor.

Bay Kemal aslında baharların en güzelini vadediyor. ‘Kadınlar için de bahar gelecek’ diyor. Çünkü Bay Kemal kadınlar güçlendikçe Türkiye’nin de güçleneceğini biliyor ve buna inanıyor.

İyi akşamlar.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.