SON DAKİKA
Hava Durumu

Kılıçdaroğlu CHP'nin ülke için yaptıklarını anlattı

CHP'nin 97'nci kuruluş yıl dönümünde konuşan Kılıçdaroğlu, "İlk seçimlerde dostlarımızla birlikte iktidar olacağız ve Türkiye'yi bugün içinde bulunduğu buhrandan çıkaracağız. Söz veriyorum en geç beş yıl içinde Türkiye, bölgesinde kavganın olmadığı, huzurun olduğu, işbirliğinin olduğu, üretimin pik noktasına ulaştığı, işsizliğin büyük ölçüde önlendiği ve herkesin Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne saygı duyduğu bir Türkiye inşa edeceğiz" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 09.09.2020 13:53
Haber Güncellenme Tarihi: 09.09.2020 13:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Kılıçdaroğlu CHP'nin ülke için yaptıklarını anlattı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin 97'nci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla beraberindeki heyetle Anıtkabir'i ziyaret etti.

CHP'nin 97'nci kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Genel Başkan Kılıçdaroğlu başkanlığındaki heyet, Anıtkabir'de Aslanlı Yol'dan yürüyerek Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün mozolesine geldi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelengi mozoleye bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu.

Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçen CHP lideri Kılıçdaroğlu, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:

"Büyük Atatürk, Sayın Genel Başkanım, temellerini 4 Eylül 1919'da Sivas Kongresinde attığınız, 9 Eylül 1923'te de kurduğunuz Cumhuriyet Halk Partisi'nin bugünkü mirasçıları olarak huzurunuzdayız. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nin emperyalizm karşısındaki kararlılığını, Kuvayı Milliye'nin işgal orduları karşısındaki azmini, 97'nci kuruluş yıl dönümümüzde yüreğimizde taşıyoruz. Yegane amacımız sizin ve silah arkadaşlarınızın kurduğu güzel Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye'yi inşa etmektir. İlke ve devrimleriniz ile ikinci yüzyıla çağrı beyannamemizin ışığında kuracağımız halkın iktidarında ülkemizi işaret ettiğiniz muasır medeniyeler seviyesinin de ötesine taşıyacağımıza söz veriyoruz. Mücadelemiz, hakimiyet kayıtsız, şartsız milletin olana dek sürecektir.

Mazlum milletlere umut ışığı olan Anadolu Devrimi'nin mimarları olarak size ve silah arkadaşlarınıza hayatını kaybetmiş tüm Cumhuriyet Halk Partililere, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirmiş yuttaşlarımıza şükranlarımızı sunuyor, aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Ruhun şad olsun."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, daha sonra 2'nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün kabrine de çelenk bıraktı ve saygı duruşunda bulundu.

'CHP dünyanın en eski ve en köklü partisidir'

Kılıçdaroğlu, Anıtkabir'den sonra CHP Genel Merkezi'nde düzenlenen CHP'nin 97'nci kuruluş yıl dönümü programında da konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

"Siyaset arenasında yer alacak her arkadaşın dikkatle dinlemesi lazım ve biz bunlardan ders çıkarmak zorundayız. Bir başka gerçek var CHP o kadar acımasızca eleştirilmiştir ki anlamakta zorluk çekiyorum. 'CHP'nin dikili ağacı yok' dediler, 'İsmet Paşa asker kaçağı' dediler hem paşa diyorlar hem kaçak diyorlar, sorgulamıyorlar bile. Bu toplantıyı biraz sohbet toplantısı düşüncesiyle yapmak istedim. Atatürk kabul ettiği gazetecilere şu açıklamayı yapar; 'Hayatımı sonuna kadar vatanın hayrına vakfeylemek amacıyla barıştan sonra halkçılık üzerine dayanan siyasi bir fırka kurmak niyetindeyim' diyor. Daha önce Sivas Kongresi CHP'nin omurgasının kurulduğu toplantıdır. 9 Eylül 1923'de de kurulmuştu"

"Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda on binlerce kimsesiz vardı. 1921 yılında Çocuk Esirgeme Kurumu kuruldu çünkü binlerce çocuğun babası cephelerde şehit düşmüştür. Cumhuriyet bunlara sahip çıkmıştı. 10 Eylül 1921 Zonguldak'ta işçiler çalışmakta. Ameli birliği biriktirme sandığının kurulması sağlandı. O kadrolara saygı duyacak mıyız? Saygı duyacağız. Dolayısıyla CHP sıradan bir parti değildir. CHP dünyanın en eski ve en köklü partisidir. Bir demokrasi, insan hakları partisidir. Milli Kurtuluşcu zihniyete sahip bir partidir. CHP'ye böyle bakmak lazım. Devleti kurdular, Meclis'i açtılar. O yıllarda CHP kadrosunda yer alan herkes savaş meydanından gelmişti. Enflasyon nedir, bilmezlerdi. Neler yapılması gerekiyor. Biz ülkeyi nasıl kalkındırırız diye oturup çalıştılar. İş Bankası'nı kurdular. Devlet üretme çiftlikleri kurdular."

"Devlet, çiftçiye örnek oldu. Türkiye Cumhuriyeti olarak ilk kez madeni para basıldı tarih 1924... Bu genç Cumhuriyet topladığı vergilerle Malatya'ya demiryolu götürdü. Dikili ağacı yok diyorlar, insanda biraz vicdan olur. Tarım satış kooperatifleri... Kim kurdu; CHP kurdu. Çimento fabrikaları, şeker fabrikaları bunların bir kısmı şu anda yok, sattılar. Sadece demir yollarını yapmadılar, yabancıların ellerindekini devletleştirdiler. 'Anadolu'yu Demir Ağlarla Ördük' gerçek anlamda bir söylemdir."

"İLK SEÇİMLERDE İKTİDAR OLACAĞIZ"

"İlk seçimlerde dostlarımızla birlikte iktidar olacağız ve Türkiye'yi bugün içinde bulunduğu buhrandan çıkaracağız. Söz veriyorum en geç beş yıl içinde Türkiye, bölgesinde kavganın olmadığı, huzurun olduğu, işbirliğinin olduğu, üretimin pik noktasına ulaştığı, işsizliğin büyük ölçüde önlendiği ve herkesin Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne saygı duyduğu bir Türkiye inşa edeceğiz. Bunun sözünü veriyorum. 97. yılımız hayırlı olsun.

"GELMEYİ BİLMEK GİBİ GİTMEYİ DE BİLMELİSİNİZ"

"1950 seçimlerinde DP iktidar olur İsmet İnönü Çankaya'dan evine yürüyerek evine gider. Gazeteciler sorar 'Paşam yenildiniz', 'Bu yenilgi benim en büyük zaferimdir' der. Çünkü demokrasi kazanmıştır. İktidara gelip, iktidardan gitmemek için her türlü dümeni yaparsanız demokrasiye en büyük darbeyi vurursunuz. Gelmeyi bilmek gibi gitmeyi de bilmelisiniz" 

"Genç kuşaklar bilmez bir dönem ABD Başkanı Johnson'un İnönü'ye yazdığı bir mektup vardır. Kıbrıs müdahalesinden önce. Meşhur mektup. 5 Haziran'da mektubu alır 13 Haziran'da cevap verir; 'Türkiye bir gün Kıbrıs'a müdahale ıstırabında bırakılırsa uluslararası hukuka göre yapılacaktır.' Siz ne derseniz deyin gerekirse müdahale ederiz der. Sonra 'Ayşe Tatile Çıktı' ve Kıbrıs'a müdahale edildi. Adı barış harekatıydı, Kıbrıs şu anda bir barış adası olarak yerinde duruyor. Bugün egemen güçlerin liderleri mektup yazdığı zaman, utana sıkıla 'Taktim ettim' ne demek taktim! Taktim bir üst makama olur. Hangi koşullarda Türkiye'nin yönetildiğini vatandaşın bilmesini isterim. 'Bizim uçaklarımızı, çıkarma gemimizi kullanamazsınız' dediler. Kaddafi yardım etti. Sonra bu rejim, Kaddafi'nin öldürülmesini alkışladı. Biz o zaman 'Yanlış yapıyorsunuz' dedik. Neden bizim yanımızda duran kimseye sırtımızı dönmeyiz. 'Afyon ekimi yasaklanacak' dediler. Bu illerde bizim oyumuz çok düşük. Ama o dönemin koalisyon hükümeti 'Hayır kardeşim ekilecek' dediler. Yine Kıbrıs Harekatı sonrası silah ambargosu uygulandı. Ecevit şu açıklamayı yapar; 'Ambargo kalkmadığı sürece ABD üstleri kapalı kalacaktır' devlet budur işte. 97 yıl önce temelleri atılan CHP budur. Elbette CHP'nin eleştirilecek yönleri vardır. Her eleştiriye saygı duyarız. Ana eksenimiz hiç değişmemiştir. Uzun süre CHP iktidar olamadı ama bunun kabahati vatandaşta değil, bizde. CHP'lilerde. Köy köy gezmez vatandaşın sofrasına oturmazsanız bu iş olmaz. Gezecek, vatandaşın derdini dinleyecek, çok sert eleştirse bile sabredeceksin. Rüşvet yiyenlerin büyükelçi olarak atanmadığı bir ülke, 'Oğlum paraları sıfırladın mı' sözlerinin söylenmediği bir ülke. Bu ülkeye huzuru getirmeye kararlıyız."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.