SON DAKİKA
Hava Durumu

Kılıçdaroğlu: Bir CHP ilacı yapın verin şu adama!

CHP Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın, "abah, öğlen, akşam CHP'yi suçladığını" belirterek, "İlaç firmalarından rica ediyorum, bir CHP ilacı yapsınlar şu adama versinler de belki aklı başına gelir" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 20.09.2013 23:20
Haber Güncellenme Tarihi: 20.09.2013 23:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Kılıçdaroğlu: Bir CHP ilacı yapın verin şu adama!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisince Adana Çukurova kent meydanında düzenlenen "Savaşa Hayır, Barış İçin El Ele" mitingine katıldı.

Adana Havalimanından mitingin yapıldığı meydana, beraberinde parti yöneticileri ve milletvekillerinin de bulunduğu parti otobüsüyle gelen Kılıçdaroğlu, otobüsten çalınan Gençlik Marşı ile yol boyunca vatandaşları selamladı.

Güzergahtaki bir çay ocağında mahallelilerle sohbet eden Kılıçdaroğlu, bir vatandaşın, "Suriye'den gelenlere seçimlerde oy kullandırılacağı söyleniyor" sözlerine, "Sanmıyorum" karşılığını verdi.

Kılıçdaroğlu, vatandaşların Suriye'den gelenlerin kayıtdışı çalıştıkları ya da dilendiklerini söylemeleri üzerine ise "Oradan gelen insanlar aslında perişan durumda. Bir insanın dilenmesi kolay bir olay değil. Onurunu ayaklar altına alıyor. Çaresizlikten dileniyorlar.Sorun onu bu hale düşürenler. Çadırlarda adam gibi bakacaksın. Savaş bitince de ülkesine geri göndereceksin" diye konuştu.

Yurtta sulh, cihanda sulh

Kılıçdaroğlu'nu miting meydanına gelişinde partililer, beyaz güvercinler uçurarak karşıladı.

Çukurova Belediyesine ait yeni hizmet binasının açılışını yapan Kılıçdaroğlu, daha sonra miting meydanına geçti.

Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, Adanalıların Cumhuriyet tarihinin en önemli olayına imza atacaklarını, "Savaşa hayır" diyerek seslerini bütün dünyaya duyuracaklarını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin savaş meydanlarında mücadele edilerek kurulduğunu, toprağının her karışında şehit kanları bulunduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu ancak başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının savaşı zorunlu olmadıkça bir cinayet olarak gördüklerini ve "Yurtta sulh, cihanda sulh" ilkesini ortaya koyduklarını belirtti.

Savaş kararı vermenin zor olduğunu, 1945'ten bu yana yaşanan savaşlarda 25 milyon insanın yaşamını yitirdiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Savaş gözyaşıdır, acıdır, yokluktur" dedi.

Bugün gelinen noktada, Suriye'deki gelişmelere değinen ve "İktidar savaş diyor" ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, "Bu neyin savaşıdır?" diye sordu.

'Keşiş Pierimizin adı Recep Tayyip Erdoğan'dır'

Birinci Haçlı Seferi'nin üzerinden 9 asır geçtiğini hatırlatan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Birinci Haçlı Seferi'ni yapan, kışkırtan Pier var. Her yeri dolaşıp Avrupa'da, Müslüman coğrafyasında kan akıtmak için haçlı seferlerini başlattı. Bizim de keşiş Pierimizin adı Recep Tayyip Erdoğan'dır. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiçbir komutan, lider, din adamı 5 Eylül 2013'de Recep Tayyip Erdoğan'ın kullandığı 'Her türlü koalisyonun içinde yer alırız, yeter ki siz Suriye'yi vurun' sözünü kullanmadı. 'Her türlü koalisyonun içinde yer alırız' demek 'ben tetikçiyim' demektir. 'Benim ilkelerim yoktur, ne emrederseniz onu yaparım' demektir. Cumhuriyet tarihinde, belki de dünya tarihinde böyle bir sözü hiçbir lider kullanmamıştır.

Bunun ne ahlaki, ne milli ne dini yönü vardır. Bu söz ilkelerini satanların, düşüncesini satanların, taşeronluğa sığınanların sözüdür. Recep Tayyip Erdoğan, bu cümleyi kullandığı için onu Başbakanlık koltuğunda oturan bir Başbakan olarak görmüyoruz ve kabul etmiyoruz. 9 Mayıs 2013'de diyor ki, 'Eğer karadan vururlarsa her türlü desteği veririz.' Sen kim oluyorsan da Parlamentonunun iradesini kullanıyorsun? Bu lafı kullanan kişi 'Ben Parlamentoda istediğimi yaptırırım, AKP milletvekillerinin beyinleri de bana endesklenmiş. Onlar kurşun asker. Ben söylerim onlar yapar' anlamına geliyor. Savaş istiyorsan bu milletin çocuklarını gönderme. Kendi çocuklarını gönder oraya. Milletin sırtından savaş çığırtkanlığı yapıyorsun. Sor bakalım millet Müslüman kanının dökülmesini istiyor mu? O zaman sen keşiş Pier rolüne niye soyunuyorsun?"

Erdoğan'ın herşeyden dolayı CHP'yi suçladığını belirten Kılıçdaroğlu, "Biz barış istiyoruz. Recep Tayyip Erdoğan CHP'yi suçluyor. Sabah, öğlen, akşam CHP'yi suçluyor. İlaç firmalarından rica ediyorum, bir CHP ilacı yapsınlar şu adama versinler de belki aklı başına gelir" dedi.

Kılıçdaroğlu, sözlerini, "Barış kadar güzel bir şey yoktur. Barış özgürlük, insan, gelecek demektir. Onun için savaşa hayır, barışa evet" diyerek tamamladı.

Öte yandan Kılıçdaroğlu, Hatay'a gitmek üzere Adana'dan ayrılırken gazetecilerin demokratikleşme paketinde Tunceli'nin adının Dersim olarak değiştirilmesine ilişkin teklif bulunduğu iddialarını anımsatarak değerlendirmesini sormaları üzerine, bunda bir sakınca görmediklerini, kendi milletvekillerinin buna benzer bir teklifi daha önce verdiklerini söyledi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.