SON DAKİKA
Hava Durumu

Kılıçdaroğlu Ayancık'ta: Sanayinin ayağa kaldırılması lazım

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Afet bölgesi ilan edilmesi doğru bir karar. Ama bu karar yeterli değil sanayinin ayağa kaldırılması lazım." dedi.

Haber Giriş Tarihi: 15.08.2021 02:54
Haber Güncellenme Tarihi: 15.08.2021 02:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Kılıçdaroğlu Ayancık'ta: Sanayinin ayağa kaldırılması lazım

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sel felaketinden etkilenen Sinop'un Ayancık İlçesinde incelemelerde bulundu. Afetzedelerin sorun ve taleplerini dinleyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, Ayancık Belediyesi'ni ziyaretinin ardından yaptığı basın açıklamasında konuştu.

Doğa tahribatının yol açtığı bir tabloyla karşı karşıya kalındığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Aslında iklim değişikliğinin hangi sonuçları doğuracağını 10 yıllardır bilim insanları, yöneticiler biliyorlar, raporluyorlar, okuyorlar. Eğer biz iklim değişikliğinin ortaya koyacağı tablonun önlemini almazsak bu tür sorunlarla maalesef karşı karşıya kalacağız." dedi.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Az önce bir askerimizle bir araya geldik, geldi bizi buldu. 2 yaşındaki çocuğunu kaybetmiş, eşini arıyor. Babasıyla yalnız başına kalmışlar. Çocuğunun en azından vefat ettiğini biliyor ama eşi hakkında şu ana kadar herhangi bir bilgi alamadığını ifade etti."

Afet bölgesi ilan edilmesinin doğru bir karar olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, şunları aktardı:

"Bu kararı aldıkları için kendilerine teşekkür ederiz. Ama bu karar yeterli değil sanayinin ayağa kaldırılması lazım. O insanlara şöyle veya böyle en azından eğer bir fedakarlık yapılacaksa yani faizsiz bir kredi açılması lazım. Bu krediyle ancak orası ayağa kalkabilir, dükkanlarını onarabilirler, tamir edebilirler. Bir başka gerçek daha bize ifade edildi. Biz burada çalışıyoruz, dükkanımız var, sanayideyiz ama burada en azından 150 - 200 işçi var ve bu işçilerde biz burayı dükkanı çalıştıramadığımız için bu işçiler aç kalacak yani bunlara da belli bir bedelin ödenmesi lazım. Bu vesileyle sizin aracılığınızla hükümete çağrıda bulunuyorum. Afet bölgesi ilan edilen yerlerde işyerleri açılıncaya kadar ve çalışıncaya kadar o işyerlerinde çalışan işçilere en azından asgari ücret düzeyinde bir ücret ödenmesi gerekiyor. Bu çağrıyı biz yapıyoruz, karşılarlarsa son derece mutlu oluruz."

"İklim değişikliğinin getirebileceği sonuçları dikkate alarak önlem almaları lazım"

"Eğer iklim değişikliğinin getireceği felaketler var ve biz bunları biliyorsak, bilim insanları biliyorsa, uygulamacılar biliyorsa, ülkeyi yönetenlerin de bilmesi lazım." diyen Kılıçdaroğlu, "Ülkeyi yönetenler eğer iklim değişikliği raporlarını dahi okumamışlarsa sağlıklı ve tutarlı karar alamazlar. Onlara birinci tavsiyem şu, hadi bizim bilim adamlarının hazırladığına efendim güvenmiyoruz şöyledir, böyledir diye söylüyorlarsa uluslararası kuruluşların hazırladıkları raporlar var, bizim bilim insanlarının hazırladıkları raporlar var, bu raporların örtüştüğünü göreceklerdir. Ve iklim değişikliğinin getirebileceği sonuçları dikkate alarak önlem almaları lazım, eğer önlem alırlarsa bu tür olaylar meydana geldiğinde de sorun kendiliğinden çözülür." şeklinde konuştu.

"Yeni yapılan köprülerin hepsi yıkıldı"

Karadeniz'in bütün nehirlerinde kemer şeklinde köprülerin olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, köprülerin 100-150-200 yıllık olduğunu ifade etti. Kılıçdaroğlu, "Bu köprülerden hiçbirisi sel dolayısıyla yıkılmadı, hiçbirisi. Ama yeni yapılan köprülerin şurada da görüyorsunuz, hepsi yıkıldı. 100 yıl önce yapılan köprüler, doğayı bilen insanlar tarafından tasarlanmış ve yapılmıştır. Yeni yapılan köprüler ise doğayı bilmeyen, geleceği bilmeyen, öngöremeyen kişiler tarafından tasarlanmıştır." diye konuştu. 

Kılıçdaroğlu, "Kriz ortaya çıktıktan, insanlar hayatını kaybettikten sonra önlem almanın bir yararı yoktur. Önlem başlangıçta alınacaktır ki, insanlar hayatlarını kaybetmesinler." sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.