SON DAKİKA
Hava Durumu

Kayışoğlu: Bursalılar 2024’te de, 2025’te de trene binemeyecek

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, 2012’de temeli atılan 2016’da bitirileceği açıklanan Bursa-Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin 2024’te de bitirilemeyeceğine dikkat çekti.

Haber Giriş Tarihi: 21.11.2023 22:18
Haber Güncellenme Tarihi: 23.11.2023 06:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Kayışoğlu: Bursalılar 2024’te de, 2025’te de trene binemeyecek

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, temeli 2012 yılında atılan ve 2016 yılında bitirileceği açıklanan Bursa-Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin geldiği son noktayı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’na sordu.

Bakan Uraloğlu adına yapılan açıklamaya dikkat çeken Altaca Kayışoğlu, “Nüfus açısından Türkiye’nin en büyük dördüncü kenti Bursa’nın uluslararası uçuş yapabildiği bir havaalanı olmadığı gibi sanayi kenti olarak da demiryolu ağı içinde olmaması düşündürücüdür. 2012 yılında demiryolu ağına dahil edilmesi için temeli atılan Bursa-Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi ne yazık ki söz verildiği tarih olan 2016 yılında bitirilemediği gibi o dönemin valisi Münir Karaloğlu tarafından yapılan açıklamalarda 420 milyon lira gibi bir ödeneğin de yapılan yanlışlıklar nedeniyle çöpe gittiği vurgulanmıştır. Bursalılar hala projenin bitmesini bekliyor. İktidar kanadı ise sürekli olarak yeni ve yakın tarihler vererek sürecin ağır işlemesini geçiştirmeye çalışıyor” diye konuştu.

Bursa-Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi’yle ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’na sorduğu soruya verilen yanıta da dikkat çeken CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Bu kaçıncı tarih verilişi. 2016’da neden bitmedi diye sorduğumuzda iktidar kanadı ‘2018’de bitecek’ dedi. Seçim üstü verilen bu yanıt daha sonra 2022’ye sonrasında 2023 dönüştürüldü. Bursa için önemli bir konuyu gündeme getirdikçe tarihin sürekli değiştiğini gördük. Soru önergemize verilen yanıta göre Bursalılar 2024’te de Ankara’ya yüksek hızlı trenle gidemeyecek. Bakanlık, 2026’yı adres gösteriyor. Bursa’nın hızlı tren hasreti bitmemişken Bandırma’ya kadar uzatılması da ayrı bir soru işaretidir. Bandırma-Bursa arası bağlantı için de verilen tarih 2028’dir” diye konuştu.

Bakanlığın soru önergesine verdiği yanıt:

"Bursa-Yenişehir YHT projesinde altyapı işlerinde yüzde 93,53, Bursa-Yenişehir arası ÜEST (Üstyapı, Elektrifikasyon, Sinyalizasyon ve Telekomünikasyon) işleri ile Yenişehir-Osmaneli arası altyapı ve ÜEST işlerinde ise yüzde 13'lük ilerleme sağlanmıştır. 

Bursa-Yenişehir-Osmaneli Hızlı tren hattının 2026 yılında. Bandırma bağlantısının da 2028 yılı içerisinde bitirilmesi planlanmaktadır."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.