SON DAKİKA
Hava Durumu

Karaca: Bursa'da 30 bin öğrenci mağdur edildi

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa'da yıkılıp yeniden yapılmayan okullar ile ilgili, "Şu an Bursa'da hiçbir proje yürümüyor. Ne hastane yapılıyor, ne de okul. Yenisi yapılacak diye 2017'den buyana 24 okul yıkıldı ama hiçbir şey yapılmadı, 30 bin öğrenci mağdur edildi" açıklamasında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 14.09.2020 18:46
Haber Güncellenme Tarihi: 14.09.2020 18:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Karaca: Bursa'da 30 bin öğrenci mağdur edildi

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı İsmet Karaca, iktidarın Bursa'dan aldığı güçlü siyasi desteğin karşılığını veremediğini savundu. Karaca, "Şu an Bursa'da hiçbir proje yürümüyor. Ne hastane yapılıyor, ne de okul. Yenisi yapılacak diye 2017'den buyana 24 okul yıkıldı ama hiçbir şey yapılmadı, 30 bin öğrenci mağdur edildi" dedi.

Covid-19 salgını sadece ekonomide değil, eğitimde de zor günler yaşatırken, Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca'dan Bursa'da depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkılıp yeniden yapılmayan okullarla ilgili sert eleştiriler geldi. Yeşilova Mahallesi'nde birkaç ay içinde yenisinin yapımına başlanacağı sözü verilerek yıkılan Sönmez İlkokulu arazisinde vatandaşla buluşan CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, iktidarın Bursalılar'a verdiği sözü yerine getirmesini istedi.

CHP Osmangazi İlçe Başkanı Mete Akyolcular, İl ve İlçe yönetim kurulu üyeleri, CHP Osmangazi Belediye Meclis Üyeleri Yüksel Özgür, Ahmet İnce, Halil Aktaş, İl Kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş, İl Gençlik Kolları Başkanı Fatih Yalçın Yazıcı ile birlikte ziyaret ettiği okul arazisinde Yeşilova Mahalle Muhtarı Fahir Demir ve mahallelilerle görüşen CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, yeniden yapılacağı söylenerek yıkılan okullar arasında bulunan Sönmez İlkokulu'nun inşası için acilen harekete geçilmesini istedi.

Sadece 6-7 ay öncesine kadar, öğrenim gören çocukların seslerinin yankılandığı Sönmez İlkokulu bahçesinin çöplüğe dönüşmesinden mahallelinin son derece rahatsız olduğunu belirten Karaca, "Bursa'da 2017'den 2020'ye kadar 24 tane kamu okulu yıkıldı, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle. Biz tabii ki bu okulların yıkılmasına yerine yenisi yapılmak kaydıyla karşı değiliz ama AKP'nin bir yalanı da burada ortaya çıkıyor. AKP iktidarı Bursa'dan aldığı siyasi desteğin karşılığını hiçbir zaman vermedi. Şu an Bursa'da hiçbir proje yürümüyor. Ne hastaneler yapılıyor ne okullar. 24 okul yıkıldı, 30 bin öğrenci mağdur edildi. 30 bin öğrenci başka mahallelerin okullarına gitmek zorunda kaldılar. Aileler servis ücretleriyle karşılaşmak zorunda kaldılar" şeklinde konuştu.

"PANDEMİ DÖNEMİNDE DAHA FAZLA DERSLİK LAZIM"

Salgın çerçevesinde güvenlik önlemi olarak seyreltilmiş sınıflarda eğitim öngörülüyor. Bunun için de, daha fazla derslik gerekiyor. Oysa yıkılan okulların yerine yenisi yapılmadığından, derslik sayısında artış değil, azalma, dolayısıyla da sınıf mevcutlarında kalabalıklaşma söz konusu. Bu duruma işaret eden CHP İl Başkanı İsmet Karaca, yıkılan 24 okulun yerine yenilerinin derhal yapılması konusunda AKP Bursa milletvekillerini göreve davet ederek, şunları söyledi:

"Şu an pandemi dönemi. 30 bin öğrenci kendi okulları yıkıldığı için çevre okullara dağılmış durumda. Sosyal mesafe diyoruz ama okullar açılsaydı, 50 kişilik-60 kişilik olacaktı bu sınıflar. Böyle kalabalık sınıflarda salgının kontrolü mümkün mü? Bursa'yı yönetenlere sesleniyoruz, AKP milletvekillerine sesleniyoruz. Bu işe el atın! Yıkılan 24 okulun bir an önce yapılması gerekiyor. İçinde bulunduğumuz Sönmez İlkokulu gibi Bursa'da birçok okulun moloz yığını haline olduğunu biliyoruz. Hepsini gezdik. Birkaç tanesinde inşaat devam ediyor. Yetkililere bir kez daha sesleniyoruz. Verdiğiniz sözü tutun, yıktığınız okulları yeniden yapın. Çocuklarımızı daha sağlıklı daha güvenli eğitim yuvasına kavuşturmak sizin göreviniz. CHP olarak bu işin takipçisi olacağız."

AKYOLCULAR: DİĞER OKULLARIN KAPASİTESİ DE SINIRLI

CHP Osmangazi İlçe Başkanı Mete Akyolcular da, Yeşilova Mahallesi'nin acilen bir ilkokula ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, "Çünkü diğer çevre ilkokullarının buradan gidecek çocukları kaldıracak kapasitesi yok. Bu araziye derhal okul yapılması gerekiyor" dedi.

"BABAMIN YAPTIĞI OKULU BANA YIKTIRDILAR"

Yeşilova Muhtarı Fahir Demir, 1972 yılında inşaatını babasının yaptığı Sönmez İlkokulu'nun kendi muhtarlık döneminde yıkılmasından üzüntü duyduğunu belirtti. Annesinin bile kendisine "Babanın yaptığı okulu neden yıkıyorsun" diye sitem ettiğini belirten Muhtar Demir, "Depreme dayanıksızlık söz konusu olunca tabii ki yıkıma itiraz etmedik, Birkaç ay içinde yeni inşaata başlayacaklarına söz vermişlerdi" diye konuştu.

2014'TE 13, 2017'DE 24 OKUL YIKIM LİSTESİNE ALINDI

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Yeşilova ziyaretinden sonra yaptığı yazılı açıklamada; Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bursa Valiliği'nin 2014 ve 2017'de iki ayrı grup halinde kamuoyuna açıkladığı "yıkılacak okullar" listeleriyle, 2014'te 13, 2017'de ise 24 okul için yıkım kararı verildiğinin duyurulduğunu söyledi:

"Bu listelerde adı geçen toplam 37 okul ile ilgili yerinde incelemeler yaptık. Sadece Bursa kent merkezinde değil, çevre ilçelerimizde yıkılıp unutturulmak istenen okullar var. Bu listeyi basınla paylaşıyorum. Burada sadece Osmangazi'den örnekleri sıralayacağım. AKP zihniyetinin Bursalılara reva gördüğü muameleyi ortaya koyacağı gibi MEB bürokratları ve AKP milletvekillerinin şapkalarını önlerine koyup düşünmelerini sağlayacağını umarım. Sadece Osmangazi'de tablo şöyle:

Mithatpaşa İlkokulu, 1 ay önce yıkılmış, dümdüz etmişler. Hiçbir çalışma başlatılmamış. Başaran İlkokulu 4 ay önce yıkılmış, şuan için hiçbir çalışma yok. Hüma Hatun Mesleki Teknik Anadolu Lisesi 6 ay önce yıkılmış, yerine yarısı kadar, kapasitesi düşük bir bina yapılmış. Yunuseli Hacı Naciye Kanalıcı İlkokulu 1 sene önce yıkılmış, hiçbir çalışma yok. Hürriyet Anadolu Lisesi'nde ekderslik olarak kullanılan Sakarya İlköğretim eski binası yıkılmış ve şuana dek hiçbir çalışma yok. Ergin Ağaç Anadolu Meslek Lisesi 3 yıl önce 1 aya kadar yapılacak diye yıkılmış ve şu an hiç bir çalışma yok."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.