SON DAKİKA
Hava Durumu

'Kadını kuluçka makinesi gibi gören zihniyeti yıkmak için geliyoruz'

CHP Bursa Kadın Kolları, kadınlara muhtar seçilme hakkı verilişinin 89'uncu yılında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, "Kadını kuluçka makinesi gibi gören, kadınları geleneksel roller içine hapsedip eş-anne rolleri dışında birey olarak kabul etmeyen zihniyeti ilk seçimlerde yıkmak için geliyoruz" denildi.

Haber Giriş Tarihi: 26.10.2022 14:05
Haber Güncellenme Tarihi: 26.10.2022 14:05
https://www.bursaport.com
'Kadını kuluçka makinesi gibi gören zihniyeti yıkmak için geliyoruz'

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları, 81 il ve 973 ilçe kadın kolu başkanının yaptığı eşzamanlı basın açıklamasında, kadınlara muhtar seçilme hakkı verilişinin 89’ncu yıldönümünü kutladı. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının saygı ve minnetle anıldığı açıklamada, “AKP‘nin muhtarlarımıza ve eşitliğe değer vermeyen anlayışını yerle bir etmeye geliyoruz. Kadını kuluçka makinesi gibi gören, kadınları geleneksel roller içine hapsedip eş-anne rolleri dışında birey olarak kabul etmeyen zihniyeti ilk seçimlerde yıkmak için geliyoruz. Eşit, adil, demokratik, laik bir Türkiye’yi parlamenter demokrasi ile taçlandırmaya geliyoruz” denildi.

“TÜRK KADINI BİRÇOK ÜLKEDEN ÖNCE SEÇİLME HAKKI KAZANDI”

CHP Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş, Cumhuriyet devrimlerinin en önemlilerinden birinin, kadınların siyasi haklarına kavuşması olduğunu hatırlatarak, “Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, 89 yıl önce bugün Köy Kanunu’nda değişiklik yapılmıştır. Böylece, kadınlar köy ihtiyar heyetleri ve muhtarlıklarda seçme-seçilme hakkını kazanmıştır. Başta ebedi liderimiz Atatürk olmak üzere, eşitlik mücadelesine katkı sunan herkesi saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz” dedi.

"TÜRKİYE'DE 50 BİN MUHTARIN SADECE YÜZDE 2'Sİ KADIN"

6 Kasım 1933’de, Aydın'ın Çine ilçesine bağlı Demircidere Köyü’nde yapılan seçimlerde 8 aday içerisinden tek kadın aday Gül Esin'in seçimi kazandığını hatırlatan Okumuş, şöyle konuştu:

“Kadınların bu hakka sahip olmasının üzerinden 89 yıl geçmesine rağmen, eşitlik adına kat etmemiz gereken çok mesafe var. 2019 yılında yapılan yerel seçimlerin sonuçlarına göre, Türkiye’de toplam 50 bin 217 muhtarımız var. Bu muhtarların sadece yüzde 2’si kadın. Oysa ki biz kadınlar, muhtarlığın demokrasinin temel taşı olduğunu çok iyi biliyoruz. Hangi evin tenceresinde et, hangisinde dert pişer, en iyi muhtarlarımız bilir. Şu bir gerçek ki; kadın muhtarların kapısı, mahalle sakinleri tarafından daha rahat çalınıyor. Sorunlar, kadın duyarlılığı ve yaratıcılığıyla daha kolay çözülüyor. İlk seçimlerde ‘ben kadın erkek eşitliğine inanmıyorum’ diyen zihniyeti sandığa gömmeliyiz.”

“CHP İKTİDARINDA MUHTARLAR İÇİN 10 ADIM HAYATA GEÇECEK”

İktidara geldiklerinde muhtarlar için 10 önemli adımını hayata geçireceklerini söyleyen Okumuş, “82 ayrı kanuna dağılmış değil, tek bir muhtarlık kanunu çıkaracağız. Muhtarlık seçimleri için birleşik oy pusulası esasını getireceğiz. Belediye binası var, "muhtarlık evi" neden yok? Bağımsız bir muhtarlık evi olacak. Muhtarlıklara yardımcı büro personeli tahsis edeceğiz. Kaldırılan köy tüzel kişiliklerini yeniden oluşturacağız. Her muhtarlığın ayrı bir bütçesi olacak. Sosyal yardımlar, muhtarlıklar aracılığı ile dağıtılacak. Belediye Meclisi’nde muhtarın seçildiği mahalleyle ilgili bir karar alınacaksa, o kararın görüşüldüğü belediye meclisi toplantısına muhtar da katılacak, toplantıda söz ve karar sahibi olacak. Muhtarlarımız, belediye ile birlikte sosyal projeler geliştirecek. Türkiye Muhtarlar Birliği kurulacak” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.