SON DAKİKA
Hava Durumu

İYİ Partili Türkoğlu'ndan Can Atalay'a ziyaret

İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, TİP Milletvekili Can Atalay’a Silivri Cezaevi’nde destek ziyareti gerçekleştirdi. Türkoğlu aynı gün Gazeteci Barış Pehlivan’la da Açık Cezaevi’nde görüştü.

Haber Giriş Tarihi: 05.09.2023 16:37
Haber Güncellenme Tarihi: 06.09.2023 01:13
https://www.bursaport.com
İYİ Partili Türkoğlu'ndan Can Atalay'a ziyaret

İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, TİP Milletvekili Can Atalay’a Silivri Cezaevi’nde destek ziyareti gerçekleştirdi. Türkoğlu aynı gün Gazeteci Barış Pehlivan’la da Açık Cezaevi’nde görüştü.

Milletvekili kimliğine sahip olduğu halde cezaevinde tutulmaya devam edilen Can Atalay’ı ziyaret ederek yaklaşık bir saat görüşme yapan Türkoğlu, çıkışta yaptığı basın açıklamasında Adalet Bakanlığı’na seslenerek, “AYM ve Yargıtay Ceza Genel Kurulu içtihatları, Can Atalay’ın tahliyesi ve yargılamada durma kararı verilmesinin bir anayasal zorunluluk olduğunu ortaya koyuyor. Bu yanlıştan dönün!” diye çağrı yaptı. Gazeteci Barış Pehlivan’ın da sırf muhalif kimliğinden dolayı özgürlüğünün elinden alındığını belirten Türkoğlu, “Devletimizin dünya kamuoyunda saygınlığını zedeleyen adalet ve özgürlük ile ilgili özürlü yapısından kurtulmadıkça ülkemizde istikrarlı bir döneme giremeyiz” şeklinde konuştu.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ve Mahkum Hakları Alt Komisyonu Üyesi olan Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Bu ziyaretimin iki amacı vardı. Biri tamamen insani açıdan vekilimiz ile sohbet etmek, adalet ve hürriyet mücadelesinde yanında olduğumuzu belirtmek, grubumuzun selamlarını iletmek, aynı zamanda sağlığıyla ilgili bilgi sahibi olup kamuoyuna aktarmaktı. Diğeri ise, biliyorsunuz ben aynı zamanda TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Mahkum Hakları Alt Komisyon üyesiyim. Dolayısıyla cezaevi koşullarını öğrenmek, Atalay’ın buradaki hakkını hukukunu kullanma noktasındaki yaşadıklarını, bizzat kendi ağzından dinlemekti."

Can Atalay'ın Nisan 2022'den bu yana yeni adıyla Marmara Cezaevi'nde olduğunu hatırlatan Türkoğlu, "Adaletsizlik nedeniyle hürriyetinden mahrum bırakılmışlığın’ kişiye özel siyaseti olmaz. Çünkü adalet ve hürriyet bir biriyle iç içe evrensel bir kavramdır ve insani hakların en anlamlısıdır. Aynı zamanda bir insan için hava gibi, su gibi temel bir ihtiyaçtır. İşte bu nedenle de adalet ve hürriyet siyaset üstü kavramlardır. Ondan da önemlisi adalet; inancımız ve dini değerlerimiz açısından da hayatın her alanında üzerine titrediğimiz ahlaki bir kavramdır." diye konuştu. 

Can Atalay'ın milletvekilli seçildiğini, milletvekili olarak mazbatasını da aldığını belirten Türkoğlu, Anayasa’nın, 83. Maddesi'nde yer alan “Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclis’in kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz” ifadelerini aktararak "atalay'ın halen daha hapisten çıkarılmamasının hukuki dayanağı nedir?" diye sordu. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.