SON DAKİKA
Hava Durumu

İYİ Parti Kirazlıyayla'da: Vicdansız zulme dur deyin!

İYİ Parti Bursa İl Teşkilatı, Kirazlıyayla'da köylülere destek ziyaretinde bulundu. Tüm itirazlara ve olumsuz bilirkişi raporuna rağmen yapımı devam eden Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı'na şiddetle karşı çıkan Kirazlıyayla'nın, şimdi de yüksek gerilim hattının tehdidi altında olduğunu vurgulayan İYİ Parti Grup Başkanı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, "Bu zulüm tek kelimeyle vicdansızlıktır" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 06.05.2021 13:14
Haber Güncellenme Tarihi: 06.05.2021 13:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
İYİ Parti Kirazlıyayla'da: Vicdansız zulme dur deyin!

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, GİK Üyesi Müberra Çakır ve Yenişehir İlçe Başkanı Ercan Özel, Meyra Madencilik şirketine karşı direnen Kirazlıyaylalılara destek vermek amacıyla köye ziyarette bulundu. İYİ Parti Bursa Milletvekili Prof. Dr. Tatlıoğlu, "Ramazan'ın bu son günlerinde Kirazlıyayla'da vatandaşa reva görülen haksızlık kabul edilemez" dedi.

Köyün ortasından geçirilen yüksek gerilim hattındaki çalışmaları yakından takip eden İYİ Parti Heyeti, şirket yetkilileri ve kolluk kuvvetleri ile görüştü. 

"Burada plansız ve programsız bir çalışma uygulanıyor" diyen Bursa Milletvekili Prof. Dr. Tatlıoğlu şunları söyledi:

"Tüm kurumlar bu işlerin öncesinde bir araya gelerek, burada yaşayan insanlarımızla oturulup ortak karar verilmeliydi. İnsanlarımız evlerine girip çıkmakta dahi zorlanıyor, hayvanlarını otlatmak için dışarı çıkaramıyor, traktörleriyle tarla işine gidemiyorlar. Üzülerek şahit olduk ki kanalizasyon boruları patlamış. Evleri pis sular basmış. İki gündür içme suyu sıkıntısı yaşayan evler var. İnsanlarımız abdest almak için bile su bulamadıklarını söylüyor. Yazık günah değil mi?"TÜRKOĞLU: BÜYÜK TEHLİKE BARINDIRIYOR

İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu da, "Kirazlıyayla'nın içinden geçen yüksek gerilim hattı büyük tehlike barındırıyor" dedi. Türkoğlu, "Yüksek gerilim hattının ara malzeme dahi dökülmeden kanalizasyon ve içmesuyu giderlerinin hemen üstüne yapıldığını gördük. Yüksek enerji hattının insanların yaşam yerlerinin altından geçmesi önümüzdeki günlerde Kirazlıyayla'da hem güvenlik hem sağlık açısından çok önemli bir tehlikeye sebebiyet verecektir. Yol yakınken şimdiden bir kez daha uyarıyoruz" diye konuştu.ERCAN ÖZEL: HALKIMIZIN SONUNA KADAR YANINDA OLACAĞIZ

İYİ Parti Yenişehir İlçe Başkanı Ercan Özel ise Kirazlıyaylalılara seslenerek, "İyi gününüzde olduğunuz gibi zor gününüzde de sizlerin yanındayız" dedi. Özel, "Kirazlıyayla halkı özveri ile yıllardır büyük bir mücadele örneği sergiliyor. Kah yerlerde sürüklenen, kah itilen ve horlanan bu insanlarımız Yenişehir'deki yöneticilerin ve devletimizin karar vericilerinin kendilerine sahip çıkılmasını istiyor. Bizler bugüne kadar seslerini duyurabilmek için hep yanlarında olduk. Bundan sonra da iyi günlerinde olduğu gibi en zor günlerinde de Kirazlıyayla'da yaşayan vatandaşlarımızın yanında olacağız" ifadelerine yer verdi.

Zarar gören evleri ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini ileten İYİ Parti Heyeti, ardından mahalle sakinleri ile bir araya gelerek yapılması gerekenler hakkında istişarelerde bulundu.


 
10 YILDA TAM 300 BİN TON POSA ÇIKARILACAK

Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı Projesi kapsamında 1.000 ton rezervin zenginleştirilmesi ve yılda 30 bin ton, 10 yıllık alınan ÇED izni boyunca da 300 bin ton posa çıkarılması planlanıyor. Tesisten, günlük 13 ton kurşun, 42 ton çinko, toplamda 55 ton konsantre alınması hedeflenirken, köylüler bu projeye, yaratacağı çevre kirliliğini göz önüne alarak karşı çıkıyor. Projeyle ilgili geçen yaz bilirkişi raporunda şirketin ÇED raporunun teknik olarak yeterli olmadığı, raporda düzeltmeler yapılsa bile maden zenginleştirme projesinin yol açacağı felaketlerin önlenemeyeceği belirtilmişti.

Mahkeme ise kendi atadığı bilirkişi heyetinin raporunu yok sayarak, tesisle ilgili ÇED raporuna karşı açılan davayı reddetmişti.    

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.