SON DAKİKA
Hava Durumu

İYİ Parti Bursa'dan EDS Projesine tepki: Utanç yatırımı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın 'Ceza Garantili EDS Projesi' Bursa'yı ayağa kaldırdı. İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, maliyeti vatandaşa kesilecek trafik cezalarıyla karşılanacak olan projeyi 'Utanç Yatırımı' olarak tanımladı.

Haber Giriş Tarihi: 14.07.2021 13:15
Haber Güncellenme Tarihi: 14.07.2021 13:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
İYİ Parti Bursa'dan EDS Projesine tepki: Utanç yatırımı

İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, Bursa Büyükşehir Belediye'sinin maliyeti vatandaşa kesilecek trafik cezalarıyla karşılanacak olan EDS projesini 'Utanç Yatırımı' olarak tanımladı.

"Zaten ağır aksak yürüyen, hatta belli saatlerde hiç işlemeyen kent içi trafiğini, daha fazla içinden çıkılmaz hale mi getirmeye niyetlisiniz?" diye soran Türkoğlu, "Böylesine abuk bir yatırıma taktığınız kafanızı, Bursalıları çıldırtan ve kelimenin tam anlamıyla rezil bir noktaya gelen kent içindeki arapsaçı trafiği çözmeye yorsanız daha iyi olmaz mı?" şeklinde konuştu.

İYİ Parti Bursa İl Başkanlığınca yapılan açıklama ile, 'Ceza Garantili Yatırımı' protesto eden Türkoğlu, "Geçiş garantili otoyollar, köprüler ve hasta garantili hastanelerden sonra vatandaşı soyacak yeni bir buluşa imza atan Sayın Alinur Aktaş'ı can-ı gönülden kutluyorum" dedi.

Alinur Aktaş'ın, 'Ceza Garantili Trafik Yatırımı' projesine göre vatandaşlara 10 yıl içinde 14 milyon 400 bin adet trafik cezası kesilmesinin öngörüldüğünü, bunun da Bursa nüfusunun tam 5 katı büyüklüğüne denk geldiğini vurgulayan Selçuk Türkoğlu, "Eskiden öğrencileri okulda sıra dayağına çeken zorba öğretmenler vardı. Sn. Alinur Aktaş da bu utanç yatırımı ile vatandaşı sıra cezasına çekecek. Şimdi biz sormaz mıyız, Sn. Aktaş'ın dayakçı öğretmenden ne farkı var diye?" şeklinde konuştu. Projenin bedeli olan 720 milyon TL ile Bursa'nın çok daha elzem sorunlarının çözüleceğini belirten Türkoğlu, şöyle konuştu:

"Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin 'proje fakiri' kifayetsiz Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş, maalesef vatandaşın tamamen aleyhine bir 'sözde hizmet projesine' daha imza attı. Neresinden bakarsak bakalım elimizde kalan bu yatırımın adı kendisine göre 'Ceza Garantili EDS Projesi'; bize göre ise kelimenin tam anlamıyla bir 'Utanç Yatırımı'. Maliyetinin tamamı Bursalılara kesilecek trafik cezalarıyla karşılanması planlanan bu talihsiz yatırım; geçiş garantili otoyollar, köprüler ve hasta garantili hastanelerden sonra, vatandaşı soyacak yeni haraç yöntemidir."

"BURSA NÜFUSUNUN 5 KATI KADAR CEZA KESİLECEK!"

10 yıl içinde tam 14 milyon 400 bin adet trafik cezası kesilmesi öngörüldüğünü belirten Türkoğlu, "Günde 4 bin, ayda 120 bin, yılda da 1 milyon 440 bin adet cezaya tekabül ediyor. Bu ne demek biliyor musunuz? Biz söyleyelim; 10 yılda Bursa nüfusunun tam 5 katı büyüklüğünde ceza makbuzu kesilecek demek." açıklamasında bulundu. 

İlk ihalenin 16 Ekim 2020'de yapıldığını ve muayyen bedel olarak 500 milyon TL belirlendiğini hatırlatan Türkoğlu, şunları söyledi:

"Ankara menşeili CABA Grup'un 700 milyon TL teklif ile katıldığı ihale Büyükşehir Belediyesi tarafından bu ihale iptal ediliyor. İptal nedeni ne biliyor musunuz? Yüksek teklif verilmesi sebebiyle, projenin ASELSAN veya TÜRKSAT tarafından gerçekleştirileceğinin ileri sürülmesi. Ancak sonrasında ne olduysa oluyor, iptal edilen ihale, ASELSAN ve TÜRKSAT'ın esamesi dahi okunmadan adeta 'oldu bittiye' getiriliyor. İstanbul Torkam İnşaat Yatırım A.Ş 785 milyon TL, Ankara CABA Grup 720 milyon TL teklif veriyorlar ve Bursa'yı 'sıra cezasına' kesecek ihaleyi CABA Grup alıyor. Şartnameye göre de bu firmaya, 10 yılda 14 milyon 400 bin adet ceza karşılığı 720 milyon TL'lik 'gelir garantisi' veriliyor. Gelirin paydaşlarının da 'kasalarından tek kuruş yatırım maliyeti çıkmayacak' denilerek övünülen; yatırımcı firma, hazine ve Büyükşehir Belediyesi olduğunu görüyoruz."

Proje kapsamında; 150'si hareketli olmak üzere toplam 450 sabit kamera ve 27 adet hız kontrol sistemi kurulacak. Ayrıca 282 kırmızı ışık ihlal sistemi, 15 park ihlal sistemi kurulup, 9 adet de yollarda fıldır fıldır gezecek mobil EDS aracı temin edilecek.

"YANIT BEKLEYEN SORULAR!"

Türkoğlu, Alinur Aktaş'a şu soruları yöneltti:

"-Sayın Aktaş, Bursa'nın şehir içindeki anayollarda var olan ve hız sınırını aşan vatandaşı zaten affetmeyen kameralı ceza sistemi sizi neden kesmedi de, neredeyse her kilometreye bir kamera daha koyduracaksınız?

-Zaten ağır aksak yürüyen, hatta belli saatlerde hiç işlemeyen kent içi trafiğini, daha fazla içinden çıkılmaz hale mi getirmeye niyetlisiniz? Böylesine 'abuk bir yatırıma' taktığınız kafanızı, Bursalıları çıldırtan ve kelimenin tam anlamıyla rezil bir noktaya gelen kent içindeki 'arapsaçı trafiği' çözmeye yorsanız daha iyi olmaz mı?

-Kangren olmuş sorunların, daha fazla ceza yöntemiyle çözülemeyeceğini size söyleyen, adam akıllı bir danışmanınız yok mu? Yoksa onlar, malum şirketlerine Büyükşehir'den döşenen hortumu mu takip etmekle meşguller?

-Çıkıp mertçe, 'Paramız olmadığı için yatırım maliyetini vatandaşa yıkıyoruz' deseniz, hiç olmazsa dürüst davranmış olmaz mısınız?

-Aynı projeyi deneyip uygulayan diğer illerdeki durumdan haberli misiniz? Ordu'da binlerce ceza üst üste kesilince vatandaşın gösterdiği infial nedeniyle sistemin durdurulduğunu, Samsun'da halen vatandaşın çok büyük sorunlar yaşadığını biliyor musunuz? Bilmiyorsanız, bir bilene sorun, öğrenin!

-Ayrıca projenin 720 milyon TL'lik devasa maliyetiyle, Bursa'nın çok daha elzem sorunları çözülemez miydi?

-Bu arada BURULAŞ'ın yaptığı ihaleye sadece iki firma katılınca tatmin edici bir rekabet ortamı sağlanmış oldu mu?

-Aynı sistemi daha ekonomik kurmaya yetkin olduğu söylenen ASELSAN ve TÜRKSAT ihaleye davet edildi mi?

-İhaleye giren iki firma kimlere ait ve aralarında herhangi bir 'muvazaalı işlem' var mı?"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.