SON DAKİKA
Hava Durumu

İstikrara 'Siyam ikizi' tanımı

Başbakan Yardımcısı Arınç, siyasi istikrarın beraberinde ekonomik istikrarı getirdiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 17.11.2012 17:54
Haber Güncellenme Tarihi: 17.11.2012 17:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
İstikrara 'Siyam ikizi' tanımı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa'nın Kaaağaçlı beldesinde Dizayn Optimum Mühendislik şirketinin yeni fabrikasının açılışında, ekonomik ve siyasi istikrarın önemine işaret etti.

Arınç, Türkiye'nin 1999-2001 yıllarında en derin ekonomik krizi yaşadığını ve bu dönemde insanların geleceği dair ümitlerini yitirdiğini anlattı. Arınç, Türkiye'nin, 2002 yılından beri yakaladığı istikrar ortamıyla o günleri geride bıraktığını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Şimdi geleceğe ümitle bakan, ümitsizliğin yerine 'daha da iyi olacak' beklentisinin hakim olduğu bir Türkiye'de yaşıyoruz. 1970'li, 1980'li yıllarda da bunlar (sıkıntılar) oldu. Bazen 24 Ocak kararlarıyla, bazen başka şeylerle makyaj tazelemek veya pansuman tedbirlerle ekonominin düzlüğe çıktığı zamanlar oldu veya biz böyle zannettik. Şimdi siyasetteki istikrarın ekonomide istikrarı getirdiğini gördük. Bunlar siyam ikizleri gibidir. Birbirinden ayrılması kopması mümkün değil. Eğer bir ülkede siyasi istikrar varsa, güven varsa, geleceğe ümit varsa, ekonomik iyileşmeler hemen kendisini gösteriyor.''

Türkiye'nin ihracat rakamlarının son derece ümit verici olduğunu, yıllık bazda 140 milyar doları bulan, aylık 10-12 milyar dolardan aşağı düşmeyen bir ihracatın söz konusu olduğunu belirten Arınç, ''Geçmişte, 10 sene önce 20 milyar doları bulmayan ihracatımızın bugün bu noktaya gelmesi sevindiricidir'' dedi.

İşsizlik rakamlarında da olumlu gelişmeler yaşandığını dile getiren Arınç, ''Şu anda yüzde 8'lerdeyiz. Avrupa'da yüzde 18. İspanya, İzlanda gibi bazı ülkelerde yüzde 20'lere yaklaşıyor. Hamdolsun biz iyiyiz, Allah nazardan saklasın'' dedi.


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.