SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

İsmet Karaca'dan BESAŞ'a sorular

BESAŞ önünde açıklama yapan CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, BESAŞ yönetimine sorularını basın aracılığıyla dile getirdi.
Haber Giriş Tarihi: 05.01.2022 19:54
bursaport.com

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, randevu talebinin reddedilmesi üzerine BESAŞ önünde basın açıklaması yaptı. Karaca, BESAŞ yönetimine sorularını basın aracılığıyla dile getirdi. Karaca, BESAŞ yönetiminden bayi listelerinin ve gönderilen ekmek sayılarının açıklanmasını istedi.

CHP’nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey’in de katıldığı basın açıklamasında İl Kadın ve Gençlik Kolu başkanları ile Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri de hazır bulundu. 

Karaca,"Bu ülkede yoksulluk arttıkça, milyonlarca insan açlık sınırında yaşamaya başladıkça, doğal olarak da BESAŞ’ın ucuz ekmeğine talep artıyor. BESAŞ’ın misyonu nedir? Bursalılara ucuz, sağlıklı ekmek üretmek. Bu misyonun yerine getirilmesinde yaşanan aksaklıkları biz kamuoyuyla paylaşınca bütün AKP’liler çıkıp açıklamalarda bulundular.” diye konuştu. 

BESAŞ büfesi işletenlerin sıkıntı çektiklerini belirten Karaca, şöyle devam etti:  

"BESAŞ Genel Müdürü’nden randevu talep ettik. Dediler ki, pandemi nedeniyle randevu veremiyoruz. Apar topar silmişler ama biz gördük, başka ziyaretçiler vardı sosyal medyalarında. Geçen hafta pandemi yoktu, korona yoktu ama şimdi var, öyle mi? Topu topu 3 kişi geleceğiz. Yani o kadar masum şeyler soracağım ki, bizi kabul etmediği için burada basın mensuplarının aracılığıyla iletmek zorundayız."

BESAŞ’A SORULAR: KAPASİTENİN NE KADARI KULLANILIYOR?

İsmet Karaca, şu soruları yöneltti:

"Büyükşehir Belediye başkanımızın açıkladığı gibi, gerçekten 550 tane bayi var mı? İlçelerin büyük çoğunluğunda büfesi yok. Varsa 550 büfenin adreslerini istiyoruz.

Bu büfelere kaçar adet ekmek gönderiyorsunuz? Bir günlük dağıtım listesi istiyoruz. Gerçekten 7 milyon 430 bin ekmek üretiyorsanız, bir tek tuşa basarak döküm alınabilir. 

Toplu ekmek satışı yapıyor musunuz? Lokantalara, restoranlara, catering firmalarına BESAŞ’ın direkt kendinden ya da bayilerinden toplu ekmek satışı var mı?

Elinizde kaç gün yetecek un var?

BESAŞ ekmeğinin fiyatlarına zam yapacağınız doğru mu? Bakın vatandaşı gördüm, 50 kuruş 1 lira ekmek farkı var diye, belki gramaj farklılığı var ama onun için başka ekmek önerildiğinde almadan geri dönüyor.

Ekmek yetersizliğinden kaynaklanan sıkıntıları gidermek için ne yapmayı düşünüyorsunuz? BESAŞ tam kapasite çalışıyor diyorsunuz ama BESAŞ’ın web sayfasına baktığımızda günde 360 bin adet 400 gram ekmek üretme kapasitesi olduğu yazılı. Rekor üretim yaptık dediğiniz aralık ayına baktığımızda, hafta sonlarını saymıyoruz, ortalama günlük 260-270 bin civarı ekmek üretiliyor.

BESAŞ bayilerinin çok ciddi sıkıntıları var. BESAŞ bayilerinin çok düşük kar marjı var, artı ekmek sayısı da sınırlı. Bununla ilgili bir adım atacak mısınız?"

“LİYAKATSİZ GENEL MÜDÜR HANGİ TEMİZ SİYASETTEN SÖZ EDİYOR”

BESAŞ Anonim Şirketi yönetiminin kimlerden oluştuğunu soran Karaca, şu bilgileri aktardı:

"Murat Demir Yönetim Kurulu Başkanı ve AKP Osmangazi Belediye Meclisi üyesi, Süleyman Çelik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve AKP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili aynı zamanda AKP Yenişehir Belediye Başkanı, Embiya Akkuş Yönetim Kurulu Üyesi ve AKP İl Başkan Yardımcısı, Ali Erbay Yönetim Kurulu Üyesi ve AKP Yıldırım İlçe Başkanı, Mehmet Şamil Yiğit Yönetim Kurulu Üyesi ve AKP Gemlik İlçe Başkanı, Hasan Turan Yönetim Kurulu Üyesi ve AKP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi, Tarkan Gani Yönetim Kurulu Üyesi ve MHP Bursa İl Başk. Yardımcısı, Hüsnü Aydın Yönetim Kurulu Üyesi ve MHP Bursa İl Yönetim Kurulu Üyesi. Yani görüldüğü gibi AKP buraya çökmüş, ben bunu geçen yıl yayınlanınca ortalık karıştı. Bu liyakatlı, temiz siyaset yapan yönetim kurulu BESAŞ’ı trilyonlarca zarar ettiler. Şimdi BESAŞ’ın liyakatsiz Genel Müdürü çıkıp bize temiz siyaset dersi vermeye kalkmak yerine, öncelikle bunu temizlemesi gerekiyor.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar