SON DAKİKA
Hava Durumu

İrgil'den Sağlık Bakanı'na diyalog çağrısı

"Ülkem adına ısrar ediyorum, rica ediyorum; Şehir Hastaneleri kisvesi altında hastaneleri patron ve para babalarının eline teslim etmeyelim"

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2016 12:26
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2016 12:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
İrgil'den Sağlık Bakanı'na diyalog çağrısı

Ocak ayında Sağlıkta Dönüşüm Programı'nı eleştiren konuşmasıyla ses getiren Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, bu kez yaşanan sorunları birlikte çözmek için Sağlık Bakanı'na çağrıda bulundu.

Önceki gün Sağlık Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinde kürsüye çıkan Dr. İrgil, "Sağlık bir bilimdir, partiler ve siyaset üstüdür. O yüzden gelin şu sorunları birlikte çözelim" dedi.

Konuşmasına bir fıkra anlatarak başlayan Ceyhun İrgil, şöyle devam etti:

"Eli kesilen bir adam arkadaşıyla hastaneye gider, 'Şurada bir pansuman yaptırayım' der. Yaralı adam içeriye girer, karşısına iki kapı çıkar; birinde hastalıklar, diğerinde yaralılar yazmakta. Kapıyı açar, bakar ki yine iki kapı var; birinde kas, birinde kemik... kas kapısını açar, karşıda iki kapı daha; birinde önemsiz, diğerinde önemli. Bakar yarasına, küçük... önemsiz kapısını açar ve açar açmaz kendini sokakta bulur. Orada bekleyen arkadaşı 'Ne oldu, hemen geldin? Tedavi olabildin mi?' der. Yaralı adam 'Vallahi, tedavi olamadım ama teşkilat çok iyi!' der.

İşte, bizim Sağlık Bakanlığı'nda da teşkilat dehşet ama sorunsuz tedaviye ulaşım zor."

'SAĞLIK PARTİLER ÜSTÜDÜR'

İrgil konuşmasına şöyle devam etti:

"Sağlık bir bilimdir, partiler ve siyaset üstüdür. Cumhurbaşkanı, kral, milletvekili, zengin, fakir, genç, yaşlı ayırmaz, herkese eşit davranır. Bu nedenle, eleştirilerden ziyade, Sayın Bakan'a yaşanan sorunları birlikte çözmek için bazı önerilerde bulunacağım.

Gelin, ekonomik sıkıntı içinde batma noktasına gelen üniversite hastanelerine destek olalım. Üniversite hastanelerini kurtarmaz isek sağlığımızın geleceği ve gelişmesi tehlikede.

Gelin, Sosyal Güvenlik Kurumunun hastaneler üstündeki mali taciz ve tehditlerini sona erdirelim.

Gelin, sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonunu bozan SABİM hattını ya kaldıralım ya da disipline edelim.

Gelin, ihtiyaç duyulan hekim ve diğer sağlık personeli için gerçekçi planlama yapalım. Bu devirde mecburi hizmet dayatmadır, kaldıralım.

'ATIL UZMAN HEKİMLERİ KAZANALIM'

Kamu Hastaneleri Birliği ve bürokraside atıl durumda, masa başına gönderdiğimiz neredeyse 5 bin-6 bin doktor arkadaşımızı -ki Bakan "Doktora çok ihtiyacımız var" diyor- küstürdüğümüz için hastanelerden ayrılan, olmadık işlerde çalışan nice yetişmiş uzmanımızı tekrar sağlık hizmetine kazandıralım.

Atamalarda siyaset, ayrımcılık gözetmeyelim. İl başkanının torpiliyle adam atamalarına son verelim. Liyakat sistemini esas alalım. Zira bir gün acil servise geldiğinizde sizlerin ve çocuklarınızın ameliyatlarını bu il başkanları yapmayacak, liyakatlı hekimler yapacak.

Sağlık kurumlarında taşeron işçi yerine, sağlık eğitimi almış ebe, hemşire ve iş bekleyen binlerce tıbbi sekreteri kadroya alalım çünkü sağlık, kalite ve dikkat isteyen ve eğitim isteyen bir alan.

Sağlık meslek liselerine bir düzen, bir kalite getirelim ve sınır getirelim.

Sağlık çalışanlarının güvenliğini artıralım. Gerekli yasal düzenlemeleri yapıp sağlıkta şiddet cezalarını gelin birlikte artıralım.

Döner sermaye performans sisteminde reform yapalım. Haksız ve sağlık tüketimini kışkırtan performans sistemini sona erdirelim. Döner sermaye ödemelerinde adalet ve emekliliğe yansımayı sağlayalım.

'HAKSIZLIĞI BİTİREN BAKAN SİZ OLUN'

Aile hekimliğinde cumartesi nöbetlerini tümden kaldıralım. Aile hekimlerinin sağlıkta övündüğünüz memnuniyeti sağlayan en önemli hekimler olduğunu hatırlayalım, onlara karşı daha vefalı ve minnettar olalım. Aile hekimliğinde sözleşmeli personel olarak çalışan sağlık elemanlarına ve hekimlerine kamu statüsü sağlayalım.

İlçelerde ve köylerde kalmayan sağlık hizmetleri için önlem alalım. İnsanlarımız -siz ki bunu benden daha iyi biliyorsunuz, size her gün telefonlar geliyor- tedavi olmak için, bir iğne yaptırmak için, bir ilaç yazdırmak için şehirlere gitmek zorunda kalmasın.

Her seçim öncesi vaat edilen sağlık çalışanlarına maaş, özlük haklarına yönelik iyileştirme yapalım. Emekli sağlık çalışanlarına yapılan haksızlığı bitiren bakan siz olun Sayın Bakanım.

Defalarca söz verdiğiniz sağlık çalışanlarının yıpranma payını bir an önce hayata geçirelim. Sağlık çalışanlarının nöbet saatlerine çekidüzen getirelim, uzamış ek mesai angaryadır izin vermeyelim. Sağlık çalışanlarının eş durumlarındaki atamalarını yapalım. Sağlık hizmeti alanlar kadar, kısacası, gelin, sağlık hizmeti verenlerin de memnuniyetini gözetecek uygulamalara gidelim.

'ŞEHİR HASTANELERİNİ HOLDİNGLERE BIRAKMAYALIM'

Kanser ilaçları başta olmak üzere ilaca erişim üzerindeki tüm engelleri kaldıralım.

Genel Sağlık Sigortası mağduru insanlar sizden bir müjde bekliyorlar Sayın Bakanım. Seçimden önce de söz verdiniz bu insanların borçlarını affedelim.

Yoğun bakım yatak ünitesini arttıralım. Bu, partiler üstü bir mesele. Gelin, bir AVM eksik açalım ama daha fazla yoğun bakım ünitesi açalım. Vallahi de billahi de hepimizin önünde sonunda gideceği yer o yoğun bakım üniteleri.

Ülkem adına ısrar ediyorum, rica ediyorum; Şehir Hastaneleri kisvesi altında hastaneleri patron ve para babalarının eline teslim etmeyelim. Bu modelin denendiği ülkelere bakalım hepsi iflas etti. Lütfen sağlığı holdinglere emanet etmeyelim. Uygar ve sosyal bir devlet her şeyi bırakabilir ama sağlık, eğitim ve güvenlik müteahhitlere bırakılamaz!"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.