SON DAKİKA
Hava Durumu

İnce: Keki yedirirken devleti de mi kekleyecek

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'kıraathane açacağım' sözlerini hatırlatarak, "'Bedava kek' var, diyor. Öğleyin gitti keki yedi. Akşam yemeği ne olacak peki? İş yok, güç yok. Acaba o kıraathaneleri de bir yandaşa mı verecek? Keki yedirirken devleti de mi kekleyecek diye düşünüyorum. Ben öğrencilere kep diyorum, o kek diyor" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 16.06.2018 16:34
https://www.bursaport.com
İnce: Keki yedirirken devleti de mi kekleyecek

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, CHP tarafından Beykoz'da düzenlenen mitingde halka seslendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile televizyonda ekonomi konularını tartışmak istediğini ifade eden İnce, cumhurbaşkanı seçildiğinde dövizin, faizin ve enflasyonun düşeceğini söyledi.

Seçilmeden icraat yaptığını dile getiren İnce, seçildikten 48 saat sonra OHAL'i kaldıracağını söylediğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şimdi aynı şeyi dile getirdiğini ifade etti.

İnce, kendisinin gelecekte neler olacağını anlattığını, "gençlere iyi eğitim, ekonomi ve hukuk devleti" dediğini belirterek, "Bizim rakip de meydanlara geldi, 'kıraathane açacağım' dedi. 'Bedava kek' var, diyor. Öğleyin gitti keki yedi. Akşam yemeği ne olacak peki? İş yok, güç yok. Acaba o kıraathaneleri de bir yandaşa mı verecek? Keki yedirirken devleti de mi kekleyecek diye düşünüyorum. Ben öğrencilere kep diyorum, o kek diyor." şeklinde konuştu.

Erdoğan'ın yorgun olduğunu, Türkiye'nin devasa sorunlarını çözemeyeceğini belirten İnce, ülkenin sorunlarını çözmek için taze kana ihtiyaç olduğunu söyledi. Terör sorununu deneme ve yanılma yöntemiyle değil, samimiyetle, dürüstlükle ve kimseyi kandırmadan çözeceğini belirten İnce, kendisinin cumhurbaşkanlığında 81 milyonun makbul insan olacağını, ayrımcılık yapılmayacağını dile getirdi.

İnce, 16 yıldır millete yalan söylendiğini söyleyerek, şöyle devam etti:

"O artık sizden biri değil. O 'kentsel dönüşüm' diyordu, artık sizi unuttu. Beykoz'un imar, tapu sorunu var. 16 sene önce bunları biliyordu ama artık sizi unuttu. Halk çocuğu olan benim, milletin evladı benim. Bu sorunu ben çözeceğim. Burada deri kundura fabrikası, tekel fabrikası, Şişecam vardı, 10 bin kişi çalışıyordu, hepsi gitti. Yazık, günah. Erdoğan artık beyaz Türk, saraylı. Senden biri değil. Senden biri olan benim. Bana 'gariban' diyor. Erdoğan'dan 5 ay önce milletvekili oldum. 16 yıl birlikte milletvekilliği yaptık. Ben gariban kaldım da Erdoğan sen nasıl zengin oldun? Size söz veriyorum, 2019 yılbaşı gelmeden Allah'ın izni, milletimizin isteğiyle cumhurbaşkanı seçildiğimde sizin tapu sorunlarınızı, imar sorunlarınızı çözeceğim."

"Kimsesiz çocuklar içimi acıtıyor"

Muharrem İnce, Erdoğan'ın "kendisi gittiğinde ülkenin batacağını" söylediğini belirterek, "Sanki Cumhuriyeti sen kurdun. Atatürk, İsmet Paşa, Özal, Demirel vefat etti, Türkiye batmadı." dedi.

Türkiye'nin 453 milyar dolar borcunun olduğunu belirten İnce, "Bunun 323 milyar dolarını Erdoğan yaptı. 60 milyar dolarlık da özelleştirme yaptılar. 865 milyar dolar da 16 senede vergi topladılar. Alacaklılar kapıda bekliyor Türkiye'yi, Bu alacaklılar Türkiye'yi iflas ettirmek ister mi? İstemez. "diye konuştu.

İnce, Yalova'dan gelirken Osmangazi Köprüsü'nden geçtiğini, 125 lira ödediğini, akşam üzeri de Süleyman Demirel'in yaptığı, normalde gidiş ve geliş 11 lira olan köprüden bayram olması nedeniyle bedavadan geçeceğini dile getirerek, Osmangazi Köprüsü'nün ise otomobiller için 114 lira gidiş, 114 lira da geliş olduğunu söyledi.

Yurtlarda kalan kimsesiz çocukların 18 yaşına kadar devletin gözetiminde kaldığını belirten İnce, şöyle devam etti:

"Bu çocuklar benim içimi acıtıyor. Bu çocuklar 18 yaşını doldurdu mu sokağa bırakılıyor. Allah'ın izniyle cumhurbaşkanı olduğumda, o çocukları 18 yaşını doldurduklarında hemen devlet kadrolarına alacağım. O çocukları sokağa bırakmayacağım. 81 milyonluk bir ülkede 3-5 bin kimsesiz çocuğa bakamıyorsak, yazıklar olsun bize. Bunu hemen yapacağım, hiç beklemeden. Nasıl ki Beykoz'un imar ve tapu sorununu yılbaşı gelmeden çözeceğim diyorsam, bu kimsesiz çocukların sorununu da yılbaşı gelmeden çözeceğim."

"600 milletvekili Türkiye'ye çoktur"

Muharrem İnce, "Türkiye 81 milyon, milletvekili sayısı 600. Rusya 150 milyon, milletvekili sayısı 450. ABD 300 milyon, milletvekili sayısı 535. 300 milyonluk bir ülkede 535 milletvekili var, Türkiye'de, 80 milyonluk bir ülkede 600 milletvekili var. Bu fakir millet 600 milletvekiline maaş vermeye mecbur değil. Bunu düşüreceğiz. Ama millet çıkarttı. Referandumda 'Evet' vererek bunu 600 yapan sizsiniz. Bu hatayı düzeltmemiz lazım. 600 milletvekili Türkiye'ye çoktur." ifadelerini kullandı.

Bu mitinglerin prova olduğunu dile getiren İnce, 23 Haziran'da Maltepe'de yapacağı mitingine katılımın 5 milyon olacağını ifade ederek, bu mitinge kadar herkesin 3 kişiyi ikna etmesini istedi.

"Mutfaktaki enflasyon yüzde 30"

Beykoz'dan sonra Üsküdar'da düzenlenen mitingde halka seslenen CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Türkiye'nin her yerinden seslendiğini, şimdi de evinin dibinden seslendiğini ifade etti. İnce, Erdoğan ile televizyonda karşılıklı ekonomi tartışmak isteğini yineledi.

İnce, yine 4 adayın hesabına 500'er lira yatırdığını belirterek, amacının milleti barıştırmak ve uzlaştırmak olduğunu ifade etti.

Muharrem İnce, 55 milyar dolar cari açık, 250 milyar dolar ithalat olduğunu dile getirerek, gençlerin yüzde 20'sinin işsiz, mutfaktaki enflasyonun da yüzde 30 olduğunu söyledi.

"Senin kafan çok basıyordu da..."

İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın meydanlarda "Bunların kafası basmaz" dediğini aktararak, "Erdoğan, senin kafan çok basıyordu da ilkokul mezunu FETÖ seni nasıl kandırdı o zaman? Her yerde Bay Muharrem, diyordu. Yalova'da Bay Muharrem diyeceği yerde, Bay Erdoğan dedi. Ama Bay Erdoğan yetmez. 24 Haziran'da bay bay Erdoğan." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığında mülakatın kaldırılacağını, emeklilikte yaşa takılanların sorununu çözeceklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Bedelli askerlik. Bedelli askerlik hiç içime sinmiyor, ama toplumun da bir gerçeği. Bir şartla kabul ederim. Bir, son kez çıkabilir, bir daha kimse istemeyecek. İki, toplanacak paraların üçte birini er olarak askere gidenlere vereceğiz. Üçte birini şehit ve gazi yakınlarına vereceğiz. Diğer üçte birini de savunma sanayisine vereceğiz. Böyle olursa kabul ederim ve son kez."

"Passoligi kaldıracağız"

Cumhurbaşkanı olduğunda passoligi hemen kaldıracağını belirten İnce, "Kimseyi fişlemek gibi bir derdimiz yok." dedi.

Maltepe'de 23 Haziran'da düzenlenecek mitinge vatandaşların spor takımlarının formalarıyla gelmelerini isteyen İnce, "Kardeşliğe oradan başlayacağız, tamam mı? Bunu başarabiliriz, yapacağız. Kimsenin kuşkusu olmasın. Türkiye'yi barıştıracağız. Sorunları çözeceğiz, ekonomik olarak büyüyeceğiz ve adil bölüşeceğiz." dedi.

"Gençleri FETÖ gibi yapılara teslim etmeyeceğim"

Muharrem İnce, Beykoz ve Üsküdar'dan sonra Sancaktepe'de düzenlenen mitingde halka seslendi.

İnce, ülkede kadın, erkek, sağcı, solcu, Alevi, Sünni, Türk, Kürt, başı örtülü ve başı açık ayrımcılığının olmayacağını, 81 milyonu kucaklayacağını belirterek, Kamu İhale Kanunu'nun sürekli değişmeyeceğini, Türkiye'den 1 liraya alınan zeytinyağının İtalya'da şişeletilip 20 liraya satılmasına izin vermeyeceklerini, sanayinin atıl olan dörtte birinin devreye sokulacağını, insan kaynaklarının heba edilmeyeceğini, çiftçinin borçlarının faizinin silineceğini, esnafın borçlarının yeniden yapılandırılacağını anlattı.

Türkiye'de yüz kadından 32'sinin çalıştığını, kadınların çalışmasındaki en büyük engelin çocuk bakımı olduğunu anlatan İnce, şöyle devam etti:

"Her mahalleye bir kreş açacağız. Bu kreş ucuz olacak. Gönül rahatlığıyla çocuğunu bırakacaksın. Sloganımız şu; Çocuk kreşe, kadın işe. Her aileye bir ev, her eve bir maaş. Gençler sizi FETÖ gibi yapılara teslim etmeyeceğim, muhtaç bırakmayacağım. Fizik öğretmeni olarak atanamayan öğretmenlere sesleniyorum, 'Muharrem ağabeyiniz hepinizi atayacak sizin'. Bana meydanlarda soruyor, 'parayı nereden bulacaksın?' diyor. Söyleyeyim Erdoğan, Suriyelilere 40 milyar doları nereden bulduysan, ben de oradan bulacağım."

İnce, mitinglerine insanların taşınmadığını, herkesin gönüllü olarak geldiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Hep birlikte 24 Haziran'da sandık başında olacağız. Ondan önce yapacağımız bir iş var. Herkes 3 kişiyi ikna edecek. Oyunu kullandıktan sonra eve gitmek yok, okulda bekleyeceksin. Sonra, ilçe seçim kurulunda duracaksın. Yüksek Seçim Kurulu'nda bir numara olur mu? Merak etmeyin Muharrem İnce orada olacak. Bütün avukatların cübbelerini arabalarında hazır tutmalarını istiyorum. Her an sizi Ankara'ya çağırabilirim 24'ünde. 50 bin avukatla YSK'nın önünde olacağım. Cübbeleriyle birlikte 50 bin avukat. Yalova Belediye seçimlerini hatırlıyor musunuz? Orada beklediğimi hatırlıyor musunuz sabahlara kadar. Çaldırdım mı? Çalamazlar merak etmeyin. Merkez Bankası'nda yamuk olur Muharrem İnce'de olmaz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.