SON DAKİKA
Hava Durumu

'Hrant Dink'in katledildiği siyasi iklim bugün de sürüyor'

Yeşil Sol Parti Bursa Eş Sözcüleri, Hrant Dink'in katledildiği siyasi iklimin bugün de sürdüğünü ifade ederek, Bursa Demokrasi Güçleri tarafından bugün saat 19.00'da Fomara Meydanında yapılacak basın açıklamasına katılım çağrısı yaptılar.

Haber Giriş Tarihi: 19.01.2023 12:43
Haber Güncellenme Tarihi: 19.01.2023 13:12
https://www.bursaport.com
'Hrant Dink'in katledildiği siyasi iklim bugün de sürüyor'

Yeşil Sol Parti Bursa Eş Sözcüleri Azra M. Güllüpınar ve Yüksel Akgün, Hrant Dink'in katledilmesinin 16. yılında bir basın açıklaması yayınlayarak, geçen 16 yıla rağmen aynı siyasi iklimin bugün de sürdüğünü belirttiler. Güllüpınar ve Akgün Bursa Demokrasi Güçleri tarafından bugün saat 19.00 da Fomara Meydanında yapılacak basın açıklamasına katılım çağrısı yaptı.

Siyasi cinayetlerde yaşanan cezasızlık halinin Hrant davasında net olarak yaşandığını ileri süren Yeşil Sol Parti Bursa Eş Sözcüleri Azra M. Güllüpınar ve Yüksel Akgün, "Hrant suikastı devletin desteklediği, yönlendirdiği veya göz yumduğu aktörlerin yarattığı ağır insan hakları ihlalleri ile ilgili devletin yükümlülüklerini yerine getirmemesiyle tarihe geçecek. Birkaç tetikçiye verilen hapis cezası ile suikastın üzeri kapatılamaz. Cezasızlık davalarının çoğaldığı ülkelerde faşizm kurumsallaştırılıyor demektir" ifadelerini kullandılar.

Yeşil Sol Parti Bursa İl Örgütü'nün Hrant Dink'in öldürülmesinin 16. yılına ilişkin açıklaması şöyle:

"Toplumsal travmalarımızda eksikliğini hissettiğimiz gerçek bir yüzleşmeyi, Hrant’ın katledilmesine yol açan süreç için de gerçekleştiremezsek, onu ölüme götüren yolun taşlarını döşeyen adaletsizlikle, tekçilikle, ötekine tahammülsüzlükle ve baskıyla büyüyen bu rejimi değiştiremezsek hiç kimse adaletin tam ve gerçek anlamıyla sağlanmış olduğundan bahsedemez.

Hrant, tekçiliğe, bağnazlığa, ırkçılığa, baskıya ve nefrete karşı verdiğimiz mücadelede yitirdiğimiz en büyük değerlerimizden biriydi. O, sadece bir Ermeni olduğu için hedef seçilmedi. O, bu ülkedeki farklılıkları hakkında 'Ben üç dil biliyorum. Ermenice, Kürtçe ve Türkçe. Benim içimde bu üç dil hiç kavga etmiyorlar. Barış içinde yaşıyorlar' dediği ve ısrarla halklar arasındaki barış köprüsü kurmak istediği için katledildi.

Ölümünün on altıncı yılında hepimizin O’na borcu var. Bugün ülkeyi ağır bir kıskaç içinde kıvrandıran tek adam rejiminden kurtarmak, halklar arasında barış ve kardeşlik köprüsü kurmak, Cumhuriyeti ikinci yüz yılında şimdiye kadar sahip olamadığı demokrat niteliğine kavuşturmak konusunda her zamankinden daha ağır bir sorumluluk altındayız.

Türkiye’yi bugünkü iklimden kurtaramadığımız, evrensel hukukun, adaletin, özgürlüğün ve barışın hüküm sürdüğü bir ülke haline getiremediğimiz her gün, Hrant’a ve tarihe karşı olan sorumluluğumuzu yerine getirmiş olmayacağız.

Yeşil Sol Parti olarak, Türkiye halklarının kardeşliği ve toplumsal barış mücadelesinde kaybettiğimiz Hrant’ı katledilişinin on altıncı yılında saygıyla anıyor, onun hayalini kurduğu barış ve kardeşlik iklimini gerçekleştirene kadar mücadeleye devam edeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.