SON DAKİKA
Hava Durumu

'Hem halkı hem de devleti kandırmaya çalışıyor'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, İkizdere'deki taş ocaklarının ihalesiz olarak Cengiz İnşaat'a verilmesine dair iddiaları Bakan Karaismailoğlu'na hatırlattı. "Sayın Bakan, sen Cengiz İnşaatın CEO'su musun yoksa devletin bakanı mı?" diye soran Öztunç, "Hem halkı hem de devleti kandırmaya çalışıyor ama her şey ayan beyan, belgeleriyle birlikte ortada" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 08.05.2021 19:21
Haber Güncellenme Tarihi: 08.05.2021 19:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Hem halkı hem de devleti kandırmaya çalışıyor'

Rize'nin İkizdere İlçesi'nde köylülerin Cevizlik Taş Ocağı projesine karşı direnişleri sürüyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, İkizdere'deki taş ocaklarının ihalesiz olarak Cengiz İnşaat'a verilmesine dair iddiaların yanıtsız bırakıldığını belirtti. Öztunç, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na "Bakan Karaismailoğlu, sessiz kalarak bu iddiaları savuşturmaya çalışıyor. Aklınca, hem halkı hem de devleti kandırmaya çalışıyor ama her şey ayan beyan, belgeleriyle birlikte ortada" dedi.

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katıldığı televizyon programındaki konuşmaları üzerine açıklamada bulunan Öztunç, şu değerlendirmede bulundu:

"Kurmaca bir programla İkizdere'yle ilgili algı oluşturmaya çalışıyor. Onu da beceremiyor, yanlış bilgiler veriyor. İkizdere'deki taş ocaklarında, işletmesi süresini 2 yıl diyor, açsın proje tanıtım dosyalarına baksın. Cevizlik taş ocağı için öngörülen süre yaklaşık 3 yıl. Kapasite artış talebi reddedilmeseydi, bu süre 4,5 yıl olacaktı. Cengiz adına başvuru yaptığı Gürdere taş ocağının işletme süre ise, 5 yıl."

"Devletin bir kurumu, başka kurumunu açıkça aldatıyor"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının, İkizdere'de taş ocağı işletmesinin hukuken mümkün olmadığını söyleyen Öztunç, "İyidere Lojistik planlarının ÇED raporunda açıkça, yeni bir taş ocağı işletmesi kurmayacaklarını, mevcuttaki ocaklardan taş alacaklarını yazmışlardır. Şimdi de en uygun taşlar burada vardı diyorlar. Bu uygunluğu, İyidere'nin ÇED raporu sunulmadan önce tespit etmeleri gerekirdi. Devletin bir kurumu, başka kurumunu açıkça aldatıyor. Bu bir suçtur. Resmi evrak sahteciliği yapıyorlar. Bu sayede, İyidere Lojistik limanının toplamda ne kadar çevresel zarara yol açacağını Çevre ve Şehircilik Bakanlığından gizliyorlar" yorumunda bulundu.

İyidere Lojistik limanı ile İkizdere'deki taş ocağı projelerinin tek ve entegre proje olduğu söyleyen Öztunç, "Yönetmelik bu durumda tek ÇED başvurusunu zorunlu tutmuş. Ama, Bakanlık ve Cengiz İnşaat ortaklığı, liman projesi ile taş ocağı projeleri için, birbirinden ayrı projelermiş gibi ayrı ayrı başvurular yapmış. Hiç bir başvuru dosyasında, diğer projelerle ilgili bilgi yok. Her üç başvuru iptal edilmeli, tek ÇED süreci işletilmeli. Nasıl ki, dün akşam Bakan Karaismailoğlu, İkizdere'yi sorduklarında, İyidere'deki limanı övüyorsa; ÇED raporunda da her üç projeyi aynı anda anlatması gerekirdi" ifadelerini kullandı. 

"Bakan Cengiz İnşaat adına proje başvurular yapıyor"

Bakanlığının, Cengiz İnşaat adına başvuru yaptığı iddialarına karşı, Cengiz İnşaat ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından hiç bir yanıt verilememesini yorumlayan Öztunç, "Sessiz kalarak iddiaları savuşturmaya çalışıyorlar ama bu halk bunu yutmaz. Bakan, açık bir şekilde Cengiz İnşaat adına proje başvurular yapıyor, devletin kurumlarını aldatıyor. Her şey belgesiyle ortada. Bakan, yeni ağaç dikme sözünü, keseceği ağaçlar yerine değil de, verdiği her on yalan bilgi üzerinden verse, kuraklık riskimiz ortadan kalkar" dedi. 

Bakan Karaismailoğlu'nun Cengiz İnşaat için işlemediği suç kalmamış diyen Öztunç, "Cengiz İnşaata kendi CEO'larının dahi bu kadar hizmeti olmamıştır. Kimse kimse adına bu derece mevkisini de tehlikeye atacak derecede suç işlemez. Burada Bakan'a sormak istiyoruz, Sayın Bakan, sen Cengiz İnşaatın CEO'su musun yoksa devletin bakanı mı?" tepkisini gösterdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.