SON DAKİKA
Hava Durumu

HDP PM'den açıklama: HDP'yi yaşatacağız

HDP Parti Meclisi (PM), kapatma davası karşısında, "hukuki ve siyasi meşru mücadele seçeneklerini uygulamak üzere" partinin Eş Genel Başkanları ile Merkez Yürütme Kuruluna yetki verdi. Bildirgede, "HDP yoluna devam edecektir. HDP'yi savunacağız ve yaşatacağız." ifadelerine yer verildi.

Haber Giriş Tarihi: 30.03.2021 19:25
Haber Güncellenme Tarihi: 30.03.2021 19:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
HDP PM'den açıklama: HDP'yi yaşatacağız

HDP Parti Meclisi'nden (PM) yapılan açıklamaya göre, 28-29 Mart'ta yapılan Parti Meclisi Toplantısı'nda, HDP'ye açılan kapatma davası görüşüldü. Toplantı sonrası, sonuç bildirgesi yayımlandı.

Bildirgede, Parti Meclisinin kapatma davası karşısında, partinin kilit rolünü ve iradesini koruyup büyüterek bütün hukuki ve siyasi meşru mücadele seçeneklerini uygulamak üzere Eş Genel Başkanlar ile Merkez Yürütme Kurulunu yetkilendirildiği bildirildi.

Davanın sadece HDP'ye değil HDP şahsında Türkiye'nin tüm demokratik toplumsal ve siyasal muhalefetine ve kazanımlarına karşı olduğu savunulan bildirgede, "HDP yoluna devam edecektir. HDP'yi savunacağız ve yaşatacağız. Bu fikriyatı ve bu fikriyatı yeşerten bütün kaynakların bize verdiği bu değerli emaneti en iyi şekilde koruyacağız. Bizden sonrakilere de en güçlü şekilde teslim edeceğiz." ifadelerine yer verildi.

4 başlık altında açıklanan sonuç bildirgesi şöyle:

1.HALK SİYASİ İRADESİNE VE GELECEĞİNE SAHİP ÇIKIYOR

"Kapatma davasının açılmasının ardından gerçekleşen 21 Mart Newroz kutlamalarında, halk partisine ve siyasi iradesine çok güçlü ve kararlı bir şekilde sahip çıkmıştır. Görkemli Newroz kutlamalarında alanlara çıkan milyonlar, demokrasi, adalet, barış ve özgürlük taleplerini; aynı zamanda İmralı'da sayın Öcalan'a yönelik sürdürülen ağır tecridin sonlandırılması isteklerini büyük bir inançla haykırarak, Kürt halkının ve Türkiye demokrasi güçlerinin kararlılığını ortaya koymuş, iktidara ve muhalefete açık ve net mesajlar vermişlerdir. Bugün ve gelecek açısından hepimize umut veren, Newroz alanlarına bütün enerjilerini, heyecanlarını ve yüksek morallerini alarak gelen ve özgürlük taleplerini en yüksek şekilde dile getiren gençlerin ve kadınların büyük katılımı olmuştur.

2.BU BASİT BİR KAPATMA DAVASI DEĞİL, KAPSAMLI BİR TASFİYE OPERASYONUDUR

"Partimize karşı açılan kapatma davası, mirasçısı olduğumuz partilere geçmişte açılan davalardan farklı özelikler taşımaktadır. Bu ağır saldırı, her şeyden önce Kürt siyasi hareketini demokratik siyasetten tasfiye etme planının bir parçasıdır. Kapatma davası ile bir yandan geleneksel Kürt inkarının devamını sağlamanın, diğer yandan ise Saray rejiminin ve faşizmin kurumsallaşmasının son adımları atılmaktadır. Kapatma davası, bu iktidarın Kürt düşmanlığının ve kayyım siyasetinin devamıdır. Bu bir hukuk davası değil siyasi bir davadır.

Kapatma davası aynı zamanda HDP'de somutlaşan Kürt siyasi hareketi ile Türkiye emek, barış ve demokrasi güçlerinin oluşturduğu, Kürt meselesi başta olmak üzere ülkenin demokrasi, emek, ekoloji ve inanç özgürlüğü alanlarındaki ortak mücadelesine yöneltilen ağır bir saldırıdır. Bu dava, eşitlik ve adalet isteyen herkese yönelik ağır bir saldırıdır. Ortak vatan demokratik cumhuriyet hedefine, ortak yaşam anlayışına yönelik ağır bir saldırıdır.

Politikalarıyla ve örgütlenmesiyle bir kadın partisi olan HDP'ye yönelik tasfiye saldırısı, aynı zamanda kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesine, kazanımlarına ve iradesine yöneltilmiş bir darbedir. Partimize kapatma davası açan ve İstanbul Sözleşmesi'nden hukuku da çiğneyerek çıkan aynı tekçi, ırkçı, cinsiyetçi ve erkek egemen zihniyettir. O nedenle kadına yönelik şiddet, cinayet, taciz ve tecavüz karşısındaki mücadeleyi sürdüren kadınların siyasal kararlılığı, partimize yönelik saldırılara karşı da güçlü bir duruşu ortaya koyacaktır.

3.TASFİYE OPERASYONUNU HEP BİRLİKTE TASFİYE EDECEĞİZ

"Bütün yönleriyle ağır bir siyasi ve ekonomik çıkmazda olan AKP-MHP iktidarının, yargı üzerinde ağır bir tahakküm kurarak açtırdığı kapatma davasıyla hazırladığı siyasal mühendislik ve tüm demokratik kazanımları yok etme seçim planları tutmayacaktır.

Partimiz, tarihsel direniş ve mücadele geleneğinden aldığı güçle ve milyonlarca insandan aldığı destekle, yoluna kararlılıkla devam edecek, bu kirli oyunu bozacak ve onurlu mücadele mirasını geleceğe aktaracaktır. Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, tarihi yapan ve yazan halklardır; onların eşitlik, özgürlük ve adalet için yürüttükleri mücadeledir.

HDP, yoluna kararlılıkla devam edecektir. HDP, binalardan ve şahıslardan ibaret değildir. HDP, bugüne kadar büyük bedeller ödeyerek gelmiş, bu topraklarda mayası tutmuş demokrasi ve özgürlük fikriyatı ve mücadelesidir. HDP, Türkiye'nin aydınlık geleceği, karanlığa tutulmuş bir fenerdir. HDP, Türkiye'nin barış umududur. HDP, toplumsal vicdanın sesi ve sözüdür.

HDP'yi kapatma hamlesi, halklarımızın ve demokrasi güçlerinin ortak mücadelesi ile boşa çıkarılacaktır. HDP, halkların, inançların, gençlerin, kadınların, işçilerin, emekçilerin, emeklilerin, esnafın, çiftçilerin ve tüm ezilenlerin ortak mücadele mekanı ve imkanı olarak daha da büyüyecek, Türkiye'nin gelecek umudu olmaya devam edecektir.

4.ÇAĞRIMIZ MİLYONLARA, TÜRKİYE HALKLARINADIR...

"Parti Meclisimiz, kapatma davası karşısında, partimizin kilit rolünü ve iradesini koruyup büyütecek, bütün hukuki ve siyasi meşru mücadele seçeneklerini uygulamak üzere Eş Genel Başkanlarımızı ve Merkez Yürütme Kurulumuzu yetkilendirmiştir.

Partimiz iktidarın kapatma saldırısına, başta Parti Meclisimiz olmak üzere, Meclis Grubumuz, il ve ilçe örgütlerimiz, Kadın ve Gençlik Meclislerimizle, fedakar, cesur ve kararlı halkımızla birlikte demokratik direniş ve seferberlik ruhu ile cevap verecektir. HDP halktır; HDP haklıdır ve haklılığından aldığı güç ve kararlılıkla kazanacaktır.

Partimize açılan kapatma davası saldırısı sadece HDP'ye değil, HDP şahsında Türkiye'nin tüm demokratik toplumsal ve siyasal muhalefetine ve kazanımlarınadır. Geniş muhalif kesimlerin mücadele umudunu bitirme, toplumsal ve siyasal muhalefeti etkisiz hale getirme hedefi açıkça ortadadır.

Bu nedenle tüm demokrasi güçlerini ve demokratik muhalefeti, inanç kesimlerini, Alevi toplumunu ve mütedeyyin halklarımızı bu operasyona karşı açık ve net tavır almaya davet ediyoruz. Bu davetimiz barıştan, adaletten, eşitlik ve özgürlükten yana derdi olan herkesedir. Bu çağrı aynı zamanda uluslararası demokratik kamuoyunadır.

Gün, HDP'nin ve kazanımlarının yanında durma; demokrasi, adalet, evrensel hukuk ilkeleri, insan hakları, eşitlik ve özgürlük için mücadele etme günüdür. Gün, büyük insanlık değerlerini cesurca ve kararlı bir şekilde savunma günüdür. Gün, demokrasi için ortak mücadele etme günüdür.

HDP yoluna devam edecektir. HDP'yi savunacağız ve yaşatacağız. Bu fikriyatı ve bu fikriyatı yeşerten bütün kaynakların bize verdiği bu değerli emaneti en iyi şekilde koruyacağız. Bizden sonrakilere de en güçlü şekilde teslim edeceğiz.

Herkesi, milyonlarca insanı bu ortak sorumluluğa çağırıyoruz. Yolumuz açık, kazanımımız büyük olacak."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.