SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

HDP'den gözaltılara tepki: HDK’ye yönelik saldırı tekçiliğin dayatılmasıdır

Halkların Demokratik Partisi (HDP), HDP merkez yöneticileri ile bazı il eş başkanlarına gözaltılara tepki gösterdi: HDK’ye yönelik saldırı tekçiliğin dayatılmasıdır.
Haber Giriş Tarihi: 03.06.2022 13:27
Haber Güncellenme Tarihi: 03.06.2022 13:27
https://www.bursaport.com
kapak resmi

Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) Genel Merkezi’ne bu sabah polisler tarafından baskın düzenlenirken, birçok ilde çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Halkların Demokratik Partisi (HDP), HDP merkez yöneticileri ile bazı il eş başkanlarına gözaltı kararı verilmesine tepki gösterdi. 

"Güç kaybettikçe ve zayıf düştükçe saldırganlaşan AKP, toplumun hemen her kesimine yönelik saldırılarının dozunu artırmaya devam ediyor" denilen açıklamada, "İktidar bu saldırıları meşrulaştırmak için tetikçi olarak kullandığı basın üzerinden bütün ahlaki ve hukuki sınırları çiğneyerek kirli bir dezenformasyon ve kara propagandayı eş zamanlı olarak devreye soktu. Bu ülkede demokrasi, barış, eşitlik, hak ve özgürlük talep eden herkesi “terörist” ilan eden, birer sopaya dönüştürdüğü yargı ve polis gücüyle herkese saldıran bu zihniyet, toplumun en dinamik kesimlerini hedef almaktadır. HDK’nin, Göç İzleme Derneği’nin ve partimizin saldırıların hedefinde olması tesadüf değildir." ifadeleri kullanıldı. 

HDP'nin açıklamasının devamında şunlar belirtildi:

"AKP bu ülkede demokratik ve çoğulcu olan, farklılıkları ve renkliliği barındıran her şeye düşmandır. İşçileri, emekçileri, göçmenleri, kadınları, köylüleri, gençleri, emeklileri, engellileri, dışlanan ve yok sayılan bütün halkları, tüm inanç gruplarını, yaşam alanları tahrip edilenleri bünyesinde barındıran HDK’ye yönelik bu saldırı iktidarın topluma dayattığı tekçiliğin ve karanlık zihniyetin bir tezahürüdür. Bu toplumun farklı kimliklerinin, ötekilerinin bir araya gelmesini istemiyorlar, bundan korkuyorlar. İstiyorlar ki herkes kendilerine biat etsin, istiyorlar ki toplum kutuplaşsın, suni ayrımlar üzerinden birbirine girsin onlar da iktidarlarını ilelebet sürdürsün. HDK işte varlığıyla bu planı bozduğu için hedef alınmıştır. 90’lı yıllarda köyleri yakılan, metropollere sürülen insanların kurduğu Göç İzleme Derneği’nin basılmış olması da AKP’nin 90’lı yılların karanlık zihniyetinin günümüzdeki temsilcisi olduğunun bir başka kanıtıdır."

Açıklamada, gözaltıların bir an önce serbest bırakılması istenildi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar