SON DAKİKA
Hava Durumu

HDP'den aday adaylığı çağrısı

Halkların Demokratik Partisi (HDP), tüm demokrasi güçlerini saflarına davet ederek aday adaylığı için başvuru yapmaya çağırdı.

Haber Giriş Tarihi: 03.05.2018 16:05
Haber Güncellenme Tarihi: 03.05.2018 16:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
HDP'den aday adaylığı çağrısı

HDP Merkez Yürütme Kurulu, bugün toplanarak son siyasi gelişmeleri, seçim hazırlıklarını ve çalışmalarını değerlendirdi. Toplantı sonrası yapılan açıklamada HDP'nin siyasetten tasfiye edilmek istendiği ileri sürülerek, buna karşı demokrasi ve barış güçleri ile vicdan sahibi yurttaşlarla birlikte kararlı bir mücadele verileceği ifade edildi.

HDP Merkez Yürütme Kurulu'nun açıklaması şöyle:

- Demokratik olmayan bir ortamda, OHAL koşullarında, seçim güvenliğini ve temsilde adaleti engelleyen yasal zemine rağmen, HDP ve tüm bileşenlerinin, ittifakları, kurum ve kuruluşları büyük bir kararlılık ve azim içinde seçim çalışmalarını sürdürmektedir. Bir yandan illerde ve ilçelerde halk buluşmaları yapılmakta, diğer yandan adaylık listeleri üzerinde çalışmalar sürdürülmektedir.

- Ne yazık ki, 'sıfır baraj ittifakı' olarak anılan ve 4 partinin katıldığı çalışma şekillenirken Türkiye'de demokrasi ve demokratik politik kültür açısından son derece zaaflı bir tutum sergilenmiştir. Toplumda yeniden bir barış ve demokrasi ikliminin oluşması fırsatı kullanılmamıştır. AKP-MHP ittifakının belirlediği zeminde siyaset yapmak kabullenilmiştir.

- Şu çok açık ki, HDP, demokratik siyaset zincirinin en önemli halkalarından, demokratik muhalefetin en kararlı odaklarındandır. HDP'yi, bu alandan tasfiye etmek üzere hazırlanmış olan bütün girişimler karşısında kararlı ve örgütlü mücadelemizi demokrasi ve barış güçleri, vicdan sahibi yurttaşlarımızla birlikte sürdüreceğiz. Ne Eş Genel Başkanlarımızın ve vekillerimizin tutuklanmasını sağlamış olan ittifaklar, ne de HDP'yi siyaset sahnesinden silmeyi hedefleyen girişimler bizleri engelleyemeyecektir.

- Bu bağlamda, 5 Mayıs olarak belirlediğimiz son aday adayı başvuru tarihimizi 8 Mayıs'a kadar uzatıyoruz. Tüm demokrasi güçlerine, barış ve insan hakları mücadelesini sürdürenlere, ülkenin vicdan sahibi olan insanlarına, sivil toplum kuruluşlarına, aydınlarına çağrı yapıyoruz:

Kapımız herkese açıktır. Gelin demokrasi ve barış mücadelesini birlikte güçlendirelim ve sürdürelim. Bu topraklarda huzur, kardeşlik ve barış türkülerimizi hep beraber söyleyelim. İl örgütlerimize veya Genel Merkezimize aday adaylığı için başvuru yapın. Birlikte güçlüyüz. Birlikte kazanacağız.  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.