SON DAKİKA
Hava Durumu

Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme doğru adım adım

Parlamenter sisteme dönüş konusunda TBMM'de beşinci kez bir araya gelen 6 siyasi partinin temsilcileri sözlü ve yazılı soru önergesi, gensoru, Meclis araştırması ve soruşturması ile Meclis'in bütçe hakkı başlıklarında mutabakata vardı.

Haber Giriş Tarihi: 28.10.2021 11:25
Haber Güncellenme Tarihi: 28.10.2021 11:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme doğru adım adım

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Çalışmaları kapsamında 6 parti siyasi partinin temsilcisi dün TBMM'de beşinci kez biraraya geldi. Toplantıya katılan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti ve DEVA Partisi temsilcilerinin, çalışmanın yasama ayağını tamamlama noktasına geldiğini belirtti.

6 siyasi partinin temsilcilerinin toplantıda, aralarında sözlü ve yazılı soru önergesi, gensoru, Meclis araştırması ve soruşturması ile Meclisin bütçe hakkı başlıklarının yer aldığı yasamanın denetim kısmı üzerinde uzlaştığını belirten Üstün, böylece çalışmanın yasama ayağını tamamladıklarını söyledi.

Ayrıca uzlaşılan başlıklar arasında sözlü soru önergesi uygulamasının yeniden getirilmesi, mevcut yazılı soru önergesi uygulamasında ise bakanın, usulüne uygun verilen önergeye zamanında cevap vermemesi halinde Meclis Başkanının, bakana konuyu hatırlatan bir yazı yazması, Genel Kurul'da bir duyuru yapılması ya da kamuoyuyla paylaşılması gibi bir müeyyide uygulamasının da bulunduğunu aktaran Ayhan Sefer Üstün görüşmelerde mutabakata varılan bir diğer konunun ise ''Gensoru'' müessesesinin tekrar gelmesiyle ilgili olduğunu ifade etti. Üstün, hükümetlerin kolay kurulması, zor yıkılması amacıyla yapıcı güvensizlik oylaması sistemi getirilmesi ve gensoruyla birlikte başbakan adayının da yer aldığı yeni hükümet kurulmasının öngörüldüğünü ifade etti.

'TİCARİ SIR' VE 'DEVLET SIRRI' TARİFİ YENİDEN YAPILACAK

Meclis araştırması ve soruşturması çerçevesinde davet edilen ilgililerin komisyona mutlaka gelmesi konusunda uzlaşılan çalışmada, Meclis araştırma ve soruşturmasını akamete uğrattığı düşünülen "ticari sır" ve "devlet sırrı"nın tarifinin yeniden yapılması konusunda anlaşmaya varıldığını kaydeden Üstün, Meclis araştırma komisyonlarının Genel Kurulda kabul edilen raporları için takip müessesesi oluşturulması planlandığını ve Meclisin bütçe hakkının güçlendirilmesi için bir denetim komisyonu olarak "Kesin Hesap Komisyonu" kurulmasına ve başkanın da Ana Muhalefet partisinden olmasının kararlaştırıldığını belirtti. Üstün ayrıca, Meclisin bütçe hakkının güçlendirilmesi amacıyla bakanlıkların ve kamu kurumlarının bütçelerinin Plan- Bütçe Komisyonuna gelmeden önce, ilgili komisyonlara sevk edilerek burada da müzakere edilmesi konusunda mutabakata varıldığını söyledi.

CUMHURBAŞKANININ GÖREV SÜRESİ 7 YIL OLACAK

Bu toplantıda yürütmeye ilişkin başlıkları da ele almaya başladıklarını sözlerine ekleyen Ayhan Sefer Üstün, Cumhurbaşkanının tarafsız ve sorumsuz olması, icra yetkilerinin bulunmaması ve 7 yıllığına bir kez seçilmesi konusunda uzlaşıldığını ve görev süresini tamamlayan Cumhurbaşkanının, siyasette aktif ve fiili olarak yer almaması konusunda da mutabakata varıldığını aktardı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.