SON DAKİKA
Hava Durumu

Erdoğan'dan ılımlı yaklaşımlar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Grup Başkanvekili arkadaşımın ayın 15'iyle ilgili sürçülisanı olmuş. Böyle bir tarih vermeyi doğru bulmuyorum'' dedi.

Haber Giriş Tarihi: 06.07.2011 16:11
Haber Güncellenme Tarihi: 06.07.2011 16:11
https://www.bursaport.com
Erdoğan'dan ılımlı yaklaşımlar

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yeni kabine listesini sunmasının ardından Başbakanlık Yeni Bina'ya geçti.

Erdoğan, burada düzenlediği basın toplantısı ile 61. Hükümete ilişkin açıklamalarda bulundu.

Arzularının muhalefetin yemin ederek TBMM'de yerini alması olduğunu beliren Erdoğan, burada bir önyargılarının söz konusu olmadığını söyledi. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: 

''Grup Başkanvekili arkadaşımın ayın 15'iyle ilgili böyle bir sürçülisanı olmuş. Tabii böyle bir tarih vermeyi doğru bulmuyorum o yanlış bir şey. Anamuhalefet herhalde marjinal değildir. Anamuhalefet demokrasilerde her zaman iktidarın alternatifidir. İktidarın alternatifi olan bir anamuhalefet partisi marjinal düşünce kalıbı içerisinde hareket ederse bu öyle zannediyorum ki kendisine yetki verenleri de üzecektir. Ve şu anda anamuhalefetin tavrını tasvip etmemiz mümkün değildir. Sadece kendilerine verilen bir görev vardır o da milletvekili olmuşlardır ama vekaleti tamamlayıcı o yemini yapmadıkları için ciddi bir sorumluluğun altındadır. Çünkü yasama çalışmalarına katılamadıktan sonra alınan vekaletin bir anlamı olur mu? Alınan vekaletin bir anlamı olması için sana o vekaleti verenlerin verme gerekçesine yerine getireceksin nedir o? Hizmettir. Şu anda bir hizmet var mı? Yok.

'Anadolu'ya bütün milletvekillerini dağıtıp gidip orada anlatın...' Neyi anlatacak? 'Biz yemin etmedik, içeride iki tane arkadaşımız vardı bundan dolayı yemin etmedik' diyemezsin. Bu bir defa yargıya, hukuka karşı ayrı bir saygısızlıktır. Bırakın onu yargı ne yapacaksa yapsın o süreç orada devam etsin. Ama sen gel burada aynen MHP'nin yaptığı gibi sende buradaki çalışmalara katıl. Ama bunlar buradaki çalışmalara katılmamak suretiyle şu anda anamuhalefet görevini yerine getirmiyor. Tek farkı var, tribünde izlemiyor genel kurula giriyor. Olay budur. Eğer bu süreç içerisinde kendileri yeminlerini yapmak suretiyle yasama görevlerine katılırlarsa biz bundan memnun oluruz fakat yasama görevlerini yerine getirmiyorlarsa o zaman da parlamento içi hukukun gereği neyse bunu da tabii yerine getirmek orada bizim görevimizdir.''

CHP'Lİ HAMZAÇEBİ: OLUMLU BULUYORUZ

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, partisinin Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın, ''15 Temmuz'' açıklamasına ilişkin, ''sürçülisan'' değerlendirmesinin, mevcut süreci olumluya çevirecek bir değerlendirme olduğunu söyledi.

Mecliste gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hamzaçebi, Elitaş'ın, ''yemin etmeyen CHP'li milletvekilleri için 15 Temmuz tarih son tarih olur'' şeklindeki cümlelerini, Erdoğan'ın düzelttiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın, Elitaş'ın söz konusu açıklamasına ilişkin ''sürçülisanı olmuş'' şeklindeki değerlendirmesini olumlu bulduğunu belirten Hamzaçebi, değerlendirmenin, mevcut süreci olumlu hale çevireceğini, çözüm yolunda adım atılmasını kolaylaştıracağını ifade etti.

15 Temmuz'a kadar Mecliste yemin edip etmeme konusunda görev sahibinin TBMM Başkanı Cemil Çiçek olduğunu, bu konuda hükümetin herhangi bir görevi bulunmadığını belirten Hamzaçebi, ''Ancak Sayın Başbakan, açıklamasında bir çözüm bulma arzusunda olduğunu ifade ediyor. Cümleler belki böyle değil ama Sayın Başbakan'ın genel yaklaşımından ben böyle değerlendiriyorum. CHP'nin yemin etmesinden mutlu olacağını ifade ediyor. Biz de tabii ki TBMM'ye gelip yemin etmeyi ve Meclisin normal yasama faaliyetine katılmasını arzu ediyoruz. Arzumuz Meclisten çekilmek değildir'' dedi.

Konuşmak için henüz erken olduğunu, ancak sürecin olumluya dönmüş gibi göründüğünü ifade eden diyen Hamzaçebi, şöyle devam etti:

''TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in dün Genel Kurulda yaptığı konuşma, sürece katkı veren olumlu bir konuşmaydı. Partiler arasında uzlaşmayı sağlayacak bir zemini oluşturma yönünde en büyük gayreti göstereceğini ifade ediyordu. Bu çok önemli. Ardından Sayın Başbakan'ın 'sürçülisan' şeklindeki değerlendirmesi önemli. Şimdi yapılması gereken bu sorunu çözmek için siyasi partilerin bir araya gelip bir değerlendirme yapmasıdır. Sayın Meclis Başkanı böyle bir çağrıyı yapmıştır, ben öyle anlıyorum. Bir çözüm bulunursa bundan herkes kazanacaktır. Türkiye kazanacaktır. Türkiye'nin normalleşmesi gerekiyor. Hukuk çerçevesinde bütün çözümler bulunabilir ve bulunabileceği kanaatindeyim.''

Yeni Bakanlar Kurulunu da değerlendiren Hamzaçebi, hükümetin başarılı olmasını arzu ettiklerini, ancak hükümet programını gördükten sonra daha iyi bir değerlendirme yapabileceklerini söyledi.

Yeni bakanlıklar kurulurken ''Bakan Yardımcısı'' müessesesi getirildiğine dikkati çeken Hamzaçebi, bunun, ayakları yere basan bir müessese olarak görünmediğini ifade etti. Hamzaçebi, ''siyasi memuriyet'' ihdas edilmesinin doğru olmayacağını, sisteme uygunluğunun tartışmalı hale geleceğini belirtti.

Yeni kurulan bakanlıklardan Çevre ve Şehircilik Bakanlığına da değinen Hamzaçebi, Türkiye uygulamasında şehircilik anlayışının çevre faktörünün aleyhine işleyen bir anlayış olduğunu kaydederek, ''Çevreyi ormandan koparıp şehirciliğin içine koyarsanız, çevre sanki şehirleşme uğruna feda edilecek gibi bir anlam kazanmaktadır. Umarım öyle bir yola gitmez'' dedi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.