SON DAKİKA
Hava Durumu

EMEP Mudanya Meclis üyesi: Üreticilerin sesi olmak için adayız

Emek Partisi’nin Mudanya Belediye Meclis Üyesi Adayı üretici köylü Mehmet Eker, “Üreticilerin sesi olmak için” aday olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 27.02.2024 19:21
Haber Güncellenme Tarihi: 27.02.2024 19:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
EMEP Mudanya Meclis üyesi: Üreticilerin sesi olmak için adayız

Emek Partisi’nin Mudanya Belediye Meclis Üyesi Adayı üretici köylü Mehmet Eker, "Bizim anladığımız anlamda belediyelik, uçak uçurmak, birkaç tane konser vermek, yolları süpürmek, çim biçmekle sınırlı değil. Halkın yaşamına dokunan, sorunlarını çözen, çözmeye uğraşan bir belediyecilik anlayışı” dedi.

Mudanya deniz kenarında bir ilçe olmasına rağmen ciddi bir üretim alanı olduğunu belirten Eker, şöyle konuştu: 

"Üreticilerin yaşadığı, tarımsal üretimin olduğu bir yer. 10 bin civarında ziraat odasına kayıtlı üyesi var. Yanlış hatırlamıyorsam 150 binin üzerinde siyah incir ağacı var. 3 milyon civarında bir zeytin ağacı var. Bunlar hepsi ziraat odasına kayıtlı. Kayıtlı olmayan da yüzde 10-15 civarında. Mudanya üretici köylüler için ciddi bir üretim alanıdır. Hayvancılığıyla, siyah inciriyle, üzümüyle, zeytiniyle. Bu döneme kadar ciddi bir üretici etkisi yaratılamıyordu belediyede. Hem listelerde hem de belediye hizmetlerinde. Mudanya'daki üretici köylülerin yaşamında çektikleri sıkıntıların Mudanya Belediyesi'ne, belediye gündemine aktarılması ve oradan çözüm üretmek, üreticilerin sesi olmak sorunları belediyeye taşımak için aday olduk."

“ÜRETİCİ KÖYLÜLERİN SORUNLARINI ÇÖZEN, YAŞAMINA DOKUNAN BİR BELEDİYELİK ANLAYIŞI LAZIM”

Mevcut belediye başkanı Hayri Türkyılmaz'ın ilk seçildiği 2014 yılında Mütareke şenlikler adı altında F-16'lar uçurduğunu hatırlatan Eker, “Belediyemizin ona verdiği harcama limitini aştığı için de bir soruşturma geçirmişti. Eğer bu harcama limitini aşmış olmasaydı hiçbirimiz ne kadar para harcandığını, ne kadar paranın çarçur edildiğinden haberdar olmayacaktık. Yani bizim anladığımız anlamda belediyecilik, uçak uçurmak, birkaç tane konser vermek, yolları süpürmek, çim biçmekle sınırlı değil. Üreticiler de dahil, üretici köylüler de dahil onların yaşamına dokunan sorunlarını çözen, çözmeye uğraşan hem belediye bütçesiyle, ekonomik anlamda gerektiğinde de akıl fikirle, personelle önderlik ederek köylülerin önünde olan, üreticilerin önünde olan ve onların yaşamına dokunan bir belediyelik anlayışımız var. Onu göstermek için, olabilirliğini ispatlamak için adayız” ifadelerini kullandı. 

"Mudanya çok ciddi anlamda siyah incir üreticisi ama ne kooperatifi var, ne birliği ne de örgütlülüğü var" diyen Eker, “Yine Mudanya Belediyesi'nin önderliğinde Mudanya'daki incir üreticilerinin örgütlendiği siyah incirin de, zeytin gibi, fındık gibi, üzüm gibi tarım-satış kooperatifinin ya da tarım-satış kooperatifleri birliğinin olabildiğini, olabilirliğini ispat etmek ilk hedefimiz” dedi.

“VERİMLİ TARIM ALANLARINI İMARA AÇMAK CİDDİ ANLAMDA BİR SUÇTUR”

Mudanya’da tarım alanlarının plansız olarak imara açıldığına dikkat çeken Eker, “Ciddi rantlar olduğu için uzun yıllar, yüzlerce yıl tarım yapılabilecek alanlar imara açılıyor, yapılaşmaya açılıyor ama tarım yapılamayacak, ot bitmeyen dağ taş öyle duruyor ortada. Orasının inşaat maliyetleri biraz yüksek olduğu için imara açmıyorlar. Oysa bize toprak lazım, verimli tarım alanlarını imara açmak ciddi anlamda bir suçtur, aymazlıktır. Planlı ve doğru imardan yanayız biz. Mudanya'daki verimli tarım alanlarının değil verimsiz, atıl kullanılmayan alanların imara açılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.