SON DAKİKA
Hava Durumu

EMEP'in Bursa Büyükşehir adayı Selma Gürkan oldu

Emek Partisi (EMEP), 31 Mart yerel seçimlerde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Selma Gürkan'ı aday olarak gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 25.02.2024 19:57
Haber Güncellenme Tarihi: 25.02.2024 19:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
EMEP'in Bursa Büyükşehir adayı Selma Gürkan oldu

Emek Partisi (EMEP) Bursa il örgütü, yerel seçimler için Bursa Büyükşehir Belediyesi, ilçe ve meclis üyesi adaylarını tanıttı.

Emek Partisi’nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Selma Gürkan olurken, Mudanya Belediye Başkan adayı Metin Dündar oldu. Emek Partisi Kestel ilçesinde Arif Şen, Mudanya ilçesinde de Hanım Cömert’i meclis üyesi adayı gösterdi.

Yapılan toplantıya Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Seyit Aslan’da katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Emek (EMEP) Partisi Bursa İl Başkanı Berkay Akkuş, “Partimiz yüzünü halka, işçilere, emekçilere dönmüş ülkemizde gerçek demokrasinin sağlanması için mücadele eden herkes ile yan yana gelmiş ve yan yana gelmeye de devam edecektir. Tüm illerde olduğu gibi Bursa’da da bu doğrultuda seçimlere hazırlanmak, emek ve demokrasi güçleriyle yan yana gelmek için partimiz elinden gelenin fazlasını yapmıştır. Ancak gelinen süreçlerde tüm çabalarımız maalesef olumlu sonuçlanamamıştır. Halkın ve işçilerin yönetime dahil olduğu, işçilerin ve emekçilerin yönetimde söz sahibi olduğu bir avuç para babalarının rantı için değil, halk yararını belediyecilik için Emek Partisi Bursa İl Örgütü olarak bizler de 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere kendi adaylarımız ile katılacağız. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde ve Mudanya Belediyesi’nde başkan adaylarımız, diğer ilçelerimizde ise belediye meclis üyesi adaylarımız olacaktır. İşçilerin ve emekçilerin yönettiği bir Bursa için Emek Partisi olarak bizim de söyleyecek sözümüz var” dedi.

“BUNLARIN GERÇEK BELEDİYECİLİK DEDİĞİ ŞEYİN ARKASINDA RANT VAR, YAĞMA VAR, TALAN VAR”

Tek adam yönetimi ve Cumhur İttifakı’nın ekonomik alanda, sosyal alanda, siyasal alanda programların kesintisiz bir biçimde hayata geçirilmeye çalışıldığı, parlamentoda yeni yasaların çıktığı işçi ve emekçilere dönük Türkiye’de yaşayan halklara dönük her yönden çok ciddi saldırılarla yüzde olduğumuz bir dönem diyen Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Seyit Aslan, “Şimdi yerel yönetimlerde otuz yıldır yönettikleri belediyeler var. Yirmi beş yıldır yönettikleri belediyeler var. Yirmi yıldır yönettikleri belediyeler var. Bunlardan bir tanesi de Bursa. Şimdi buradaki sloganlarına baktığımızda gerçek belediyecilik yaparsa AKP yapar, çözerse AKP çözer gibi sloganları kullanıyorlar. Biz bu gerçek belediyeciliğin arkasında ne olduğunu biliyoruz aslında. Bunların gerçek belediyecilik dediği şeyin arkasında rant var, yağma var, talan var. İnşaat tekellerini, kasalarını şişirmek vardır. Halkın kaynaklarını halkın vergilerini sermaye peşkeş çekmekten öte bir şey yok yani gerçek belediyelik dedikleri aslında bu” ifadelerini kullandı.

Aslan sözlerini şöyle tamamladı, “Bütün işçi ve emekçilerin bu ülkede baskı gören halklar da dahil olmak üzere demokrasi talebimizi, özgürlük talebimizi, eşitlik talebimizi bir arada yaşama talebimizi, insanca yaşama, insanca çalışma, insanca ücret alma talebimizi, parasız sağlık, gerici bir eğitime karşı bilimsel demokratik ana dilde eğitim talebimizde dahil olmak üzere topraklarımızın yabancı uluslararası işbirlikçi maden tekerleri tarafından yağmalanmasına karşı çıkmak da dahil olmak üzere tartışacağımız konuşacağımız ve ele alacağımız bir dönem. Partimizin kentler halkındır, halk yönetsin, emekten yana yerel yönetimler için mücadele ederken bütün bu taleplerimizi kapsayan bir anlayışla hareket ediyoruz.”

“KENT YÖNETİMİNİ EMEKÇİLERLE BİRLİKTE PLANLAYACAĞIZ”

Bu seçimlerin yerel seçim özgünlüğünde bir seçim olmayacağı aşikar ifadelerini kullanan Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Selma Gürkan, “Pek çok yönüyle aslında bir genel seçim gibi geçeceği de çok aşikar. Sonuçta siyasi iktidarın bir yanıyla kendi gerici iktidarını, kendi otoriter baskı rejimini bir üst boyuta daha ileri boyuta taşımak açısından bu yerel yönetimi değerlendirmek üzere adım atacağı çok açık. Diğer adayların gündeminde olmayan, diğer adayların perspektifinde olmayan, diğer adayların politikalarında olmayan bir perspektifle biz kent yönetimini emekçilerle birlikte planlama, emekçilerle birlikte tartışma ve onların örgütlü gücüyle ve mücadelesiyle böylesi bir demokratik kent yönetiminin kazanma yolunda yerel seçimleri bir olanak olarak değerlendirme ve buradan mücadeleyi büyütme gibi bir amacımız bir yönelimimiz var. Kuşkusuz her türlü kazanım bizim kazanımımızdır. Yani yürüttüğümüz her tartışma buluştuğumuz her işçi grupları, kadın grupları, gençlik grupları bu ülkenin demokrasi mücadelesi için bir kazanımdır. Sandıktan başarıyla çıktığımızda kazanımla çıktığımızda biz kentin bu şekilde yönetilmesi için adayız, talibiz ve o iddiayla varız. Yok sandıktan bir yönetim mekanizmasında olacak bir sayıyla çıkmadığımız takdirde her kim sandıktan çıkarsa çıksın biz rantçı bir belediyecilik anlayışına karşı Bursa’nın ekonomik kaynaklarının bir avuç sermayeye bir avuç tekele peşkeş çekilmesine karşı, kent suçlarının işlenmesine karşı yine emek ve demokrasi güçleriyle birlikte mücadele edip demokratik bir kent yönetimi için mücadele unsurlarını hep birlikte oluşturmuş olacağız” dedi.

“YAŞANABİLİR BURSA İÇİN MÜCADELE EDELİM”

Bizim hep birlikte demokratik bir kent yönetimi için daha güzel, daha yeşil bir Bursa için, yaşanabilir Bursa için mücadelenin olanaklarını da hep birlikte konuştuğumuz bir dönem olacak diyen Gürkan, “İki gün önce yaşanan deprem Bursa’nın da fay hattı üzerinde olduğuna dair açıklamalar oldu. İstanbul’da İzmir’de yurttaşların yaşadığı kaygıyı Bursa’da da yaşıyoruz. Dolayısıyla daha yaşanabilir kentler, daha güvenli kentler için bir mücadele içerisinde olacağız. Kadınlar için daha güven bir kent olma mücadelesinin içerisinde olacağız. Bu ülkede belediyenin kaynaklarının iyi kullanılmadığını hep birlikte görüyoruz. Gençlik merkezlerinin adeta AKP’nin gençlik kollarının birer merkezi haline getirildiğini, kadına açılan merkezlerin, meslek kursları da dahil olmak üzere sosyal tesisleri de dahil olmak üzere nasıl AKP yandaşı kadın oluşumlarının bir parçası haline getirildiğini biliyoruz. Yine bu merkezlerin tarikatlara, cemaatlere nasıl peşkeş çekildiğini biliyoruz. Bütün bunlara karşı da mücadelemiz demokrasi mücadelesinin yanı sıra laiklik mücadelesi ve eşitlik mücadelesiyle birlikte devam edecek. Dediğimiz gibi daha yeşil, daha yaşanılır bir Bursa, ekonomik kaynaklarının da Bursa halkı için kullanıldığı bir kent yönetimi için hep birlikte mücadele edelim” çağrısında bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.