SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

EMEP Bursa: Ekmek zammı geri çekilsin!

Bursa’da ekmeğe gelen zamma Emek Partisi Bursa İl Örgütü’nden tepki geldi. Yapılan açıklamada, “Halkın en temel ihtiyacı olan ekmeğe yapılan yüzde 33’lük zam insanları gerçek anlamda açlığa mahkum etmiştir” denildi.
Haber Giriş Tarihi: 15.06.2022 13:15
Haber Güncellenme Tarihi: 15.06.2022 13:15
bursaport.com

Bursa'da 3 liradan satılan 200 gram ekmeğin fiyatı 4 liraya çıkarıldı. Emek Partisi Bursa İl Örgütü imzasıyla yapılan açıklamada, “Ekmekte artan girdi maliyetleri sonrası Bursa’da ekmek fiyatlarına yeni bir zam daha yapıldı. Bursa’da 3 TL’den satılan ekmek fiyatı yüzde 33 zamla birlikte 4 TL oldu. Akaryakıt, enerji fiyatlarındaki artık katlanılamaz hale gelen zamlar devam ederken, halkın en temel ihtiyacı olan ekmeğe yapılan yüzde 33’lük zam insanları gerçek anlamda açlığa mahkum etmiştir” denildi.

“YAŞANANLAR İKTİDARIN PLANSIZ VE HALKTAN YANA OLMAYAN POLİTİKALARININ DOĞAL SONUÇLARIDIR”

2021 yılında 2 bin 825 TL olan asgari ücretle 1412 ekmek alınabilirken, bugün 4250 TL olan asgari ücretle 1062 ekmek alınabildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Yani yoksulun emekçinin sofrasından 350 ekmek çalınmıştır. Ülkemizde insanlar zaten giysi alamaz, tatil yapamaz, et, süt tüketemez, pazar alışverişi yapamaz haldeyken artık ekmek alamaz hale getirilmektedir. Bu karar 20 yıllık AKP iktidarının uyguladığı emekçi karşıtı politikaların, tarım politikalarının sonuçlarıdır. Yaşananlar tamamen iktidarın plansız ve halktan yana olmayan politikalarının doğal sonuçlarıdır. Bir yılda gübreye yapılan yüzde 315’in üzerindeki zam, mazota yapılan yüzde 280 civarındaki zam yüzünden çiftçimiz artık üretemez hale gelmiştir. Kendi çiftçisinin tarım desteğini bile ödemekten kaçınan iktidar, ülkede emekçilerin yarattığı bütçeye başka ülkelerin çiftçilerini desteklemeyi tercih etmektedir” denildi.

"ZAMLAR GERİ ALINSIN"

Ülkemiz aslında tarım üretiminde sadece kendi ihtiyacını değil, komşu ülkeleri dahi besleyecek kapasiteye sahip bir ülkedir denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“İklimi, toprakları, akarsuları bu üretimi yapmaya yeterlidir. Ancak yıllardır tarım ihmal edilmiş, çiftçi her yıl zararına üretmek zorunda bırakılarak ekmekten vazgeçmek zorunda kalmıştır. Böylece ülkemiz kendi kendine yeter yedi ülkeden biri olmaktan çıkıp en temel ekmek ihtiyacı için buğdayı bile satın alır hale getirilmiştir. Yapılacak iş basittir. Halkın kaynaklarını üreten emek veren emekçilere döndürmek, inşaat şirketleri yerine tarımı destekleyerek çiftçinin üretmesine olanak sağlamaktır. Ekmeğe yapılan zam bardağı taşıran son damla olmuştur. Ekmek zammı, enerji ve akaryakıt zamları geri alınmalıdır. Pazara çıkamaz hale getirilen emekçilere acilen ek zam yapılmalıdır. Tüm halkımızı bu talepler etrafında birleşmeye ve mücadeleye çağırıyoruz.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar