SON DAKİKA
Hava Durumu

EMEP Bursa'da yeni İl Başkanı Berkay Akkuş

Emek Partisi, Bursa İl Kongresi’ni gerçekleştirdi. “Barbarlık yenilecek, işçi sınıfı kazanacak, halklar kazanacak” mesajı verilen kongrede il başkanlığı görevine Berkay Akkuş seçildi.

Haber Giriş Tarihi: 20.11.2023 12:21
Haber Güncellenme Tarihi: 21.11.2023 09:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
EMEP Bursa'da yeni İl Başkanı Berkay Akkuş

Emek Partisinde (EMEP) kongre süreci devam ediyor. Parti bugün Bursa İl Kongresi’ni gerçekleştirdi. “Barbarlık yenilecek, işçi sınıfı kazanacak, halklar kazanacak” mesajı verilen kongrede İl Başkanlığı görevine Berkay Akkuş seçildi.

Divan kuruluna Haydar Güneş, Sennur Unay ve Gülten İnal’ın seçildiği kongrede bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm yolunda yaşamını yitirenler adına saygı duruşunda bulunuldu.

Emek Partisi Bursa İl Kongresine Emek Partisi Genel Yönetim Kurulundan Levent Tüzel, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Öz İplik İş, Eğitim Sen, Tarım Orman Sen, ÖVDER, Bursa Su Kolektifi, Tüm Emeklileri Sendikası, Bursa Dersimliler Derneği, İşçi Hakları Derneği, BATİS, SODAP, HEDEP, Yeşil Sol Parti, CHP, SYKP, Sol Parti ve TKP yöneticileri katıldı.

“İŞÇİLER İÇİN ARTIK BIÇAK KEMİĞE DAYANMIŞTIR” 

Açılış konuşmasını yapan önceki dönem İl Başkanı Hasan Özaydın, “İşçilerin sendika ayrımı gözetmeksizin birleşerek hem patron ve iktidara hem de işçinin taleplerini görmezden gelen sendikalara karşı sınıf tavrıyla hareket etmesi önemlidir. Bizler parti olarak bu direnişin bir parçası olmak için alanda sürekli bir çalışmayı sürdürüyoruz. Çünkü tüm işçiler için artık bıçak kemiğe dayanmıştır” dedi.

Özaydın sözlerine şöyle devam etti: “’Her karanlık kendisini sonlandıracak şafağın tohumlarını içinde taşır’” demiş Dante. Toplumun üzerine bir karabasan gibi çöken bu karanlığın içinde barındırdığı tohumlar bizleriz. Konuşmalarda “önemli günlerden veya zor zamanlardan geçtiğimiz” söylenir. Evet bu niteleme doğrudur. İşçi sınıfımız, emekçiler, halklar açısından gerçekten zor zamanlardan geçiyoruz. Ama gerçeği söylemek gerekirse, bu sermaye düzeni, bu haramilerin saltanatı sürdüğü sürece bizim için kolay günler ne yazık ki hiç olmayacak. O nedenle umudumuzu hiç kaybetmedik ve asla kaybetmeyeceğiz. Umutla, dirençle mücadelemize devam edeceğiz. Sonuçta biz kazanacağız.”

“UZUN ZAMANDIR AKDENİZ’DE BİR EGEMENLİK MÜCADELESİ DEVAM EDİYOR”

Bugünlerde Filistin-İsrail savaşını konuştuğumuzu ama aslında çok uzun zamandır gerçek savaşan güçlerin emperyalist güçler olduğunu söyleyen Levent Tüzel, “Uluslararası sermaye ve kapitalist devletler kapışıyor. Uzun zamandır Akdeniz’de bir egemenlik mücadelesinin devam ettiğini biliyoruz. Birleşmiş Milletlerin, Avrupa devletlerinin bu işte zerrece savaşı önlemeye dönük bir çabası olmadığı gibi Fransa, Almanya gibi devletlerin silah satışıyla doğrudan savaşın tarafı olduğunu biliyoruz. Bütün bunların sonunda varacağı yer elbette işçi sınıfının emek dünyasının kölesi durumundaki insanlarımızın nasıl hangi koşullarda çalışmaya mecbur edileceği asıl geldiği nokta işçilerin emekçilerin acımasız sömürü koşulları altında çalıştırılmasıdır. Bu hep böyle ola geldi bundan sonra da böyle devam edecek. Asıl mücadelemiz kapitalist sistemi biz bir barbarlık olarak ifade ediyoruz. Er geç bu rejimler bu kapitalist sistem, bu emperyalist düzen yıkılacak yırtılıp atılacak. İşçi sınıfı birlik olduğunda, ezilen halklar barışı kardeşliği yan yana gelmeyi ve ortak mücadeleyi yükselttiğinde bu başarılacak” dedi.

“DEMOKRATİK BİR DEVLET İÇİN BİRLİKTE HAREKET EDECEĞİZ”

Bütçede de işçi sınıfının, küçük köylünün, memurların çalışanların olmadığını tamamen sermaye odaklı bir bütçe olduğunu söyleyen CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “Bu bütçe sermayeye para aktarma onları koruma kollama bütçesi. İslamcı faşist bir yönetimi dayatıyorlar. Bir tarafta okullardaki ÇEDES projesi başta olmak üzere okullara imam atamaları hayatın her alanını din adamlarına teslim etme, öbür tarafta yoksulluk üzerinden biat arttırma. Bizler demokratik bir devlet için birlikte hareket edeceğiz. Birlikte dayanışma içerisinde demokrasi, özgürlük mücadelesinde kongrenin başarılı geçmesini diliyorum” dedi.

Öz İplik İş Sendikası Bursa Şubesi adına konuşan Serkan Açıcı, “5 yıldan beri Bursa’da tekstil işçilerinin sorunları için alanlarda pratik mücadeleyle tekstil işçilerini ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. Bu süreçte siyasi partiler ve onların bileşenleri, burada bulunan işçilerin yanımızda olduğunu gördük. İşçinin dili ve sözü olabilmek için sahada olmak, koltukları bırakıp işçinin yanında mücadelede olmak gerekiyor. Bu süreçte Emek Partisi çok fazla destekçi oldu. Kongrenin onlara hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“BİZE ACI REÇETEYİ DAYATANLARA KARŞI HER ALANDA BİRLİK OLUP MÜCADELE EDECEĞİZ”

Türkiye’de çocukların yeterli beslenemediğini okula yemek götüremediğini ve 1 öğün ücretsiz yemek kampanyası talebini Bursa’da da yükselttiklerini ifade eden Emek Partisi İl Yönetiminden Funda Eylem Sancarbarlaz, “Şiddetin yaşamın her alanına yayılmasının yanı sıra kadınların kazanılmış haklarına da iktidar her fırsatta saldırıyor. Bu saldırıları geri püskürtmek için mücadeleyi sürdürüyoruz. Sendikalarımızda, derneklerimizde, okullarda, mahallelerde partimizde örgütleniyoruz. Biz kadınlar haklarımızdan da eşitlikten de vazgeçmiyoruz. Bize acı reçeteyi dayatanlara, asgari ücretle çalışmayı reva görenlere karşı yaşamımızın her alanında birlik olup mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

“BİLİMSEL DEMOKRATİK EĞİTİM İÇİN MÜCADELE ŞİARIMIZI YÜKSELTİYORUZ”

Gittikçe saldırganlaşan burjuvazi işçi sınıfını, genç kuşakları, ezilen halkları kendi çıkarları doğrultusunda vahşi koşullara mahkum etmektedir diyen Emek Gençliği üyesi Emin İşlek, “Orta Vadeli Planda da görüldüğü gibi ucuz emek sömürüsünün giderek yoğunlaştığı ve önümüzdeki dönemler bu sömürünün artarak devam edeceği görülüyor. MESEM bu sömürü düzeninde; meslek liseli gençleri 3800 lira gibi komik bir ücret ile mesleki gelişim adı altında eğitimden uzaklaştırıp patronların sermayeleri için emeklerini sömürüyor. Üniversitelerde ise, bilimsel demokratik eğitime ket vurup öğrencilerin geleceğini sermayeye peşkeş çeken YÖK karşımıza çıkıyor. Bu koşullar kaderimiz değil kabul etmiyoruz bilimsel demokratik eğitim için mücadele şiarımızı yükseltiyoruz” dedi.

Emek Partisi İl Yönetiminden Berkay Akkuş da 10. Genel Kongreyi selamlayarak, “Yargı bağımsızlığının yok edildiği yargının siyasallaştırıldığı bir dönemde işçi sınıfının ve onun devrimci partisinin bayrağını daha da yükseltme dönemi olduğunu düşünüyorum partimizin 10. Kongresinin buna vesile olması temennisiyle tüm devrimci duygularımla kongremizi ve divanımızı selamlıyorum” dedi.

Kongreye katılan ve söz alan Mudanya Belediye Meclis üyesi Mustafa Özçelik, Bursa Su Kolektifi temsilcisi Ferhan Küçük, HEDEP İl Yönetim İshak Tekin, CHP Yıldırım İlçe Başkanı İlhami Gül, CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, Yeşil Sol Parti adına Kemalettin Yıldız da ortak mücadele vurgusu yaparak kongreyi selamladılar. Çalışma raporu ve mali raporun sunumunun ardından seçimlere geçildi. Yapılan seçimlerde Emek Partisi İl Başkanlığına Berkay Akkuş seçildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.