SON DAKİKA
Hava Durumu

Emek ve Özgürlük İttifakı Seçim Mutabakat Bildirgesini açıkladı

Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenlerinin temsilcileri, Ankara Mülkiyeliler Birliği’nde yaptıkları basın toplantısında Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimlerine ilişkin hazırladıkları 14 Mayıs Seçim Mutabakat Bildirgesi’ni açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 08.04.2023 20:11
Haber Güncellenme Tarihi: 09.04.2023 00:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Emek ve Özgürlük İttifakı Seçim Mutabakat Bildirgesini açıkladı

Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenlerinin temsilcileri, Ankara Mülkiyeliler Birliği’nde yaptıkları basın toplantısında Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimlerine ilişkin hazırladıkları 14 Mayıs Seçim Mutabakat Bildirgesi’ni açıkladı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, EHP Genel Başkanı Hakan Öztürk, TÖP Sözcüler Kurulu Üyesi Perihan Koca ve SMF’den Barış Kayıoğlu basın toplantısında birer konuşma yaptı.  

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın tarafından okunan bildirge girişi şöyle: 

"Emek ve Özgürlük İttifakı olarak 14 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimlerine ilişkin yürüttüğümüz çalışmalar belli bir olgunluğa ulaşmış bulunuyor.

İttifak olarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair tutumumuzu 22 Mart tarihinde yapmış olduğumuz basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşmıştık.

Bugün de milletvekili seçimlerine nasıl katılacağımıza ilişkin tutumuzu netleştirmiş bulunuyoruz. Emek ve Özgürlük İttifakı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde olduğu gibi milletvekili seçimlerinde de esas olarak tek adam rejimine son vermeyi hedeflemektedir. Türkiye'nin demokratik geleceğini inşa etmeyi hedefleyen ittifakımız, seçimlerden büyük bir halk desteği alarak çıkmayı, emekten, barıştan, demokrasiden yana güçlü bir meclis temsiliyetini sağlamayı amaçlıyor.

Bu anlayışla yürüttüğümüz görüşmeler sonucunda ittifakımız içerisinde yer alan Emekçi Hareket Partisi (EHP), Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Meclisler Federasyon (SMF) ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) seçimlere 81 ilde Yeşil Sol Parti çatısından ortak listelerle katılmaya karar vermiştir. 

TİP 49 İL VE 52 SEÇİM BÖLGESİNDE KENDİ LİSTESİYLE GİRECEK

İttifakımız içerisinde yer alan Türkiye İşçi Partisi (TİP) ise seçimlere 49 il ve 52 seçim çevresinde kendi listeleriyle girecek, diğer tüm il ve seçim bölgelerinde Yeşil Sol Parti’yi destekleyecektir.

Varılan mutabakatta, tüm seçim bölgeleri tek tek incelenmiş, geçmiş dönemde HDP’nin kazandığı milletvekillikleri temel alınmış, hem oy sayısı hem de milletvekilliği bakımından bunun üzerinde bir kazanıma ulaşmak hedeflenmiştir."

Metnin okunmasının ardından söz olan ittifak temsilcileri, konuşma yaptı. 

TİP Genel Başkanı Erkan Baş: Seçimlerden önce, seçimler sırasında ve en önemlisi de seçimlerden sonra ülkemizde eşitliğin, özgürlüğün, barışın, adaletin güçlenmesi ve kalıcılaşması ve tüm yurttaşlarımızın huzur içinde mutlu bir şekilde yaşayabileceği bir ülke için Emek ve Özgürlük İttifakının varlığı bir güvencedir. Bu kararlılık ve mücadele birliğimiz bugün biraz daha kuvvetlenmiş durumda. Türkiye'de 87 seçim bölgesi var, TİP 52 bölgede seçimlere katılacak. Çok ayrıntılı çalışmalar neticesinde, sadece 7 seçim çevresinde daha önceki seçimlerde HDP’nin milletvekili çıkardığı bölgelerde TİP seçimlere girecektir. Bize dönük beklentilerin farkındayız. Bu beklentinin üstünde bir başarı ile bu seçimlerden çıkacağımıza inanıyoruz.

EHP Genel Başkanı Hakan Öztürk: Çok büyük emekler verdik; çok büyük çabalar sonucunda, çok geniş tartışmalar sonucunda Emek ve Özgürlük İttifakını oluşturduk. Bütün bu ilerleyiş bizi bugüne getirdi. Mücadelemizi bir üst noktaya taşıyoruz. Son derece mutluyuz. İklim değişecek ve önemli işleri başarmak üzere adımlar atmaya başlayacağız. Birincisi; çok söz edilen parlamentonun güçlenmesi meselesi var. Parlamentoyu güçlendirmek için halkın örgütlü gücünü parlamentoya yansıtmak gerekir. Türkiye’de genel olarak demokrasi yaratmak için ikinci bir kademe olarak halkların kardeşliğini yaratmak gerekir, barışı yaratmak gerekir, müzakere yoluyla çözüm aramak gerekir. Üçüncü bir durum olarak ülkemizde madenlerin, enerji alanının, hastanelerin halkımıza ne büyük bir yük olduğunu biliyoruz. Bu konudaki sorunları çözebilmek üzere gereken bütün alanlarda kamulaştırmayı düşünmemiz gerekir.

EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz: Bu seçime girerken, kalan 36 günde bizi bir araya getiren şey, bu memleketin çocuklarının gece yatağa aç girmeleridir. Bizi bir araya getiren, annelerin sabah çocuklarını okula gönderirken beslenme çantasına ne koyacağım diye düşünmeleridir, kadına yönelik şiddettir. Kendi iradesini memleket yönetimine taşıyana kadar mücadele edecek kadınların iradesidir. Bu seçim tek adam rejiminin gideceği bir seçim olacak. Türkiye 15 Mayıs sabahına tek adam rejiminin son bulduğu bir aydınlıkla uyanacak. Bu rejimin oylanacağı bir seçim olacak. Parlamento seçimlerinde ve Türkiye’nin geleceğinde asla ve asla Emek ve Özgürlük İttifakı’nın silik kaldığı bir seçim olmayacak. Bu seçimde 3 ittifak ve program yarışacak. Birincisi Cumhur İttifakı programı olacak. Burada onlar bir kez daha halktan kredi almayı başarırlarsa, hile hurdayla iktidarda kalırlarsa faşist bir rejimi inşa edecekler. Halkımız buna prim vermemelidir. Millet İttifakı bir Kemal Derviş programıyla, uluslararası sermayeye güven veren bir programla, IMF programıyla karşımıza gelecek. Buna asla prim vermeyeceğiz. Türkiye’nin geleceğinde Emek ve Özgürlük İttifakı olmadan, onun üzerine yaslandığı halk ve halklar olmadan yeni bir tarih yazılamaz. Yeni bir tarih yazacağız, bunun için mücadeleye çağırıyoruz. 

SMF’den Barış Kayıoğlu: Toplumsal ve siyasal anlamda tarihsel gelişmelerin yaşandığı bir süreçten geçmekteyiz. Denilebilir ki safların netleştiği, toplumsal dinamiklerin keskin biçimde saflaştığı bir süreci yaşıyoruz. Bize göre iki taraf var. Bir tarafta onlar; bizim vergilerimizle ellerinde bulundurdukları imkanları enkaz altındakileri kurtarmak için kullanmayanlar, halktan çaldıkları ile Saray’a bağış yapanlar, yeni rant pazarlarını paylaşmak için avuçlarını ovuşturanlar, çadır satanlar, halka hakaret ve tehdit yağdıranlar, halkın dayanışmasını engellemeye çalışanlar. Diğer tarafta; yokluk için tüm imkanlarını seferber eden, ay sonuna güç bela getirirken deprem bölgesine ihtiyaç maddelerini gönderen halklar.

TÖP Sözcüler Kurulu Üyesi Perihan Koca: Yan yana gelişimizin esas meselesi sadece Saray rejimini tarihin çöplüğüne göndermek değildir. Bu kapitalist sömürü düzenini, despotik saltanat makamlarını, savaş ve gasp düzenini tümüyle karşısına alan bir çözüm programı ve halkçı yürüyüş ile geliyoruz. Halklar lehine olacak bir süreç ancak ve ancak radikal ve köklü değişimlerle olabilir. O yüzden bizler işçilerin ve emekçilerin ittifakı olarak, işçi ve emekçilerin çıkarlarını merkeze alan, halkların haklarını güvence altına alacak halkçı bir program ile çözüm gücümüzü bugün bir kez daha ifade etmiş bulunuyoruz. Memleketi yeniden kuracak, Demokratik Cumhuriyeti inşa edecek insan onuruna yaraşır yegane program buradadır. İlk günden itibaren ifade ettiğimiz gibi bir masa başı ittifak değiliz. Sokaklardan, yaşam alanlarından, mücadele alanlarından geliyoruz.  

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar: Ülke tarihinin en derin krizlerinin yaşandığı bir dönemdeyiz. Bu dönemden çıkış için en geniş demokratik mücadele ortaklığını oluşturma gereği de hepimiz için acildir. Bu tespitlerle yola çıkmıştı Emek ve Özgürlük İttifakı. Ortak mücadele temelinde yeni bir başlangıcı sağlama ve bu düzeni değiştirme ilkeleriyle bir araya gelmişti. Çalışmalar titizlikle yürütüldü. Ortak fikirlerle bir yol bulmaya çalıştık. Bu yolu da nihayet bulduk. Mücadele ortaklığı ile başlayan ittifakımız, mücadelenin önemli alanlarından biri olan seçimlerde de bir birlikteliğe dönüştü. Türkiye’de demokratik dönüşümün de savaş, yalan, talan politikalarını sonlandırmanın da barışı ve adaleti kurmanın da ancak bizlerle mümkün olduğunu söylemeliyiz. Bizler demokrasinin, adaletin, emekten yana bir düzenin ve büyük barışın inşası iddiasındayız. Hem de temel güvencesi olduğumuza inanıyoruz. Halklarımızı bu hedefler doğrultusunda aynı inançla kenetlenmeye çağırıyoruz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.