SON DAKİKA
Hava Durumu

'Eğitim sistemi seçmen yetiştirme üzerine kurulu'

İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, Meclis'te yaptığı konuşmasında "Bugün içinde bulunduğumuz eğitim sistemi, ne yazık ki, birey yetiştirme değil, seçmen yetiştirme üzerine kurulu" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 21.06.2023 18:49
Haber Güncellenme Tarihi: 23.06.2023 10:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Eğitim sistemi seçmen yetiştirme üzerine kurulu'

İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, Meclis'te kaçak eğitim merkezleri ile ilgili konuştu. Türkoğlu, "Bugün içinde bulunduğumuz eğitim sistemi, ne yazık ki, birey yetiştirme değil, seçmen yetiştirme üzerine kurulu" dedi. 

Kaçak eğitim merkezleri ile ilgili İYİ Parti grubu adına konuşan Türkoğlu, “Devletimizin hiçbir biriminin olur vermediği, kaçak tanımlamasıyla tarif edilen sözde eğitim ya da barınma merkezleri derhal kapatılmalıdır” şeklinde konuştu. Türkoğlu, Şanlıurfa'da 12 yaşındaki Abdülbaki Dakak'ın ölümünü hatırlatarak, "Pek çok konuda olduğu gibi eğitim politikalarında da ipin ucunun kaçırıldığına, Cumhuriyet değerlerinin özümsenmesiyle ilgili hassasiyetlerin eğitimde de terk edildiğine üzülerek tanık oluyoruz. Türk Milletinin duyarlılıklarının ötesinde, artık ayan beyan belli olan ve iyiden iyiye açığa çıkan bir gizli ajandada yazılı olanların, yasa ve yönetmelikler de hiçe sayılarak eğitimde de uygulamaya konulmasıyla somutlaştığını gözlemliyoruz.
Yeni kuşakların, Anayasamızda da öngörülen; milli ve manevi değerlerinin yanı sıra Atatürkçü, laik, çağdaş ve bilimin ışığında yetiştirilmesi amaç ve hedefinden hızla uzaklaşmakta olduğumuzun, evrensel kriterlerden uzak bir garip ideolojik hedefler doğrultusunda şekillendirilmek istendiğinin farkındayız" diye konuştu.

Türkoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Önemle vurgulamak isteriz ki;

1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'na göre eğitim bir uzmanlık alanı ve öğretmenlik de bir ihtisas mesleğidir. Pedagojik formasyonu ve lisans eğitimi olmayan kişilerin değişik adlarla veya kaçak yapılar marifetiyle eğitim vermeye kalkışması asla kabul edilemez.

Bu aynı zamanda Cumhuriyetin temel niteliklerinden biri olan Eğitim-Öğretim Birliği'ne (Tevhid-i Tedrisat Kanunu’na) da aykırıdır. Sığınmacı dediğimiz gruplar arasında da benzer kaçak, diğer bir deyişle korsan eğitim yapılanmaları maalesef ki söz konusudur. Bu konu sadece ve sadece MEB'in inhisarında kalmalıdır. Bu kapsamda önemle belirtmek isteriz ki; Vakıflar, cemaat, dernek grup v.s. din eğitimi veya değerler eğitimi adına MEB müfredatı dışında bir takım faaliyetlerde bulunmak, ülkemizdeki eğitim ve öğretim sürecini olumsuz etkiliyor. Zira bu tür faaliyetlerde bulunan grupların hangi müfredata, hangi programa bağlı kaldıkları da meçhuldür ve bu durum tehlikelidir. Bu şekilde izinsiz faaliyet gösteren oluşumlara müsamaha gösterilmesi, merdiven altı dediğimiz yerlerin önünü  maalesef daha fazla açmaktadır.

Bu manada son dönemlerde Okul Öncesi eğitimde devam eden ya da kayıtlı öğrenci sayısındaki artışı önemsediğimizin ancak yeterli görmediğimizin de altını çizmek istiyoruz. Okul Öncesi eğitiminin de zorunlu eğitime alınması kaçınılmazdır, gereklidir.

Çocuklarımızı izinsiz, denetimsiz faaliyet gösteren sözde kurumlara emanet etmek yerine devlet eliyle kesin çözüm bulmalıyız.

Aksi durumda sadece şikâyete bağlı olduğu için denetlenmekte olan bu yerler, şikâyet olmadığı sürece faaliyetlerine devam etmektedir. Bu olgunun iyi analiz edilmesi, yaptırımların caydırıcı düzeyde artırılması şarttır."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.