SON DAKİKA
Hava Durumu

Demirtaş: 4+4+4 sistemini kaldıracağız

HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nden avukatı aracılığı ile gönderdiği mesajları sosyal medya hesabından paylaşıldı. Mesajlarını eğitime ayıran Demirtaş, okullar arasındaki nitelik farkını ortadan kaldıracaklarını 4+4+4 eğitim sistemine son vereceklerini ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 28.05.2018 15:15
Haber Güncellenme Tarihi: 28.05.2018 15:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Demirtaş: 4+4+4 sistemini kaldıracağız

Sosyal medya paylaşımlarına, "Merhabalar. Uzun twitler atmak istemiyorum ama size ulaşmamın başka da yolu yok." diye başlayan Selahattin Demirtaş, "Bu adaletsizliğin kendisi bile, bu zulüm düzeninin değişmesi gerektiğinin ispatıdır. Kusuruma bakmayın artık, mecburen uzun yazdım. Önce hepsini okuyun, sonra da yorum ve önerilerinizi bekliyorum." ifadelerini kullandı.

Eğitim üzerine değerlendirme ve vaatlerini açıklayan Demirtaş'ın paylaşımları şöyle:

"Çocuklarımızdan daha değerli bir varlığımız yoktur. Zengin-yoksul ayrımı yapmaksızın her çocuğun nitelikli eğitim alma hakkı vardır. Bu, devletin asli görevlerindendir. Çocuklarımızı kobay haline getirip perişan edenlerin yarattığı tahribatı gidereceğiz.

İki yılda tüm okullarda tekli eğitime geçecek, sabahçı-öğlenci uygulamasını kaldıracağız. Okul öncesi eğitimi zorunlu yapacağız. Tüm bunlar için, 190 bin yeni derslik yapacağız ve 300 bin öğretmeni atayacağız. Sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerin tamamını kadroya alacağız.

Yeni dersliklerin maliyeti 48 milyar, yeni öğretmenler için yıllık bütçeyi 18 milyar TL arttıracağız. Çocuklarımız için her şeyimizden tasarruf edeceğiz ama eğitim ve sağlıktan tek kuruş kısmayacağız. Böylece, sabahın köründe okula giden çocuklarımızın dramını bitireceğiz.

Okullar arasındaki nitelik farkını ortadan kaldıracağız. Eğitimciler, veliler ve öğrencilerle tartışarak onların talep ve önerileri çerçevesinde, ülkedeki her okulu birer bilim ve sevgi yuvasına dönüştüreceğiz.

Okul öncesi eğitimden lise sona kadar tüm kademeleri zorunlu eğitim kapsamına alacağız. 4+4+4 sistemini kaldıracağız. Çocuklarımızı yarış atı gibi gören sınav sistemlerini mutlaka sona erdireceğiz. Sonuç odaklı değil, süreç odaklı bir ölçme ve değerlendirmeyi esas alacağız. 

Öğretmen aylığına yüzde 50 zam yapacağız. Eğitim fakültelerindeki eğitimin kalitesini artıracak tedbirlerle, mevcut öğretmenlerimizin mesleki yeterliliğini güçlendirecek projeleri hayata geçireceğiz. Her ile "Öğretmen Destek Akademisi" kuracağız.

Resmi dilimiz Türkçenin yanında, her çocuğun anadilinde eğitim hakkını tanıyarak, zenginliklerimizi demokrasimizin harcı yapacağız. Biz tüm bunları, ülkemizi bütün farklılıklarıyla çok sevdiğimiz için yapacağız.

Siz de, 1 oy HDP'ye 1 oy Demirtaş'a verin, birlikte yapalım."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.