SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP'nin ilçe başkanlarından Uludağ Alan Başkanlığı protestosu

CHP Osmangazi ve Nilüfer ilçe başkanları ve partililer, Uludağ Alan Başkanlığı'nı Uludağ Milli Parkı girişinde protesto etti.

Haber Giriş Tarihi: 23.01.2023 16:26
Haber Güncellenme Tarihi: 24.01.2023 09:40
https://www.bursaport.com
CHP'nin ilçe başkanlarından Uludağ Alan Başkanlığı protestosu

Muhalefet partileri, akademik odalar, çevreci örgütler ve STK'lerin karşı çıkmasına rağmen Uludağ Alan Başkanlığı yasa teklifi Meclis'te kabul edildi. 

CHP Osmangazi İlçe Başkanı Metin Yılmaz, Uludağ Milli Parkı girişinde basın toplantısı düzenledi. Açıklamaya katılan CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, bu yasanın iptali için gereğini yapacaklarını belirtirken, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz da Alan Başkanlığı ilan edilen alanda yapılan satışları gündeme taşıyarak, Milli Emlak tarafından satılan arazileri alanlar arasında Turizm Bakanı’nın olup olmadığının araştırılmasını istedi.

CHP Osmangazi İlçe Başkanı Metin Yılmaz’ın gerçekleştirdiği basın açıklamasına Bursa Milletvekili Erkan Aydın, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, CHP Bursa geçmiş dönem İl Başkanı İsmet Karaca’nın yanı sıra partililer de katıldı.

Uludağ Alan Başkanlığı kurulmasına ilişkin yasa teklifine Bursa’dan yükselen itirazları Mısır'daki sağır sultanın bile duyduğunu ama AKP ve MHP’nin duymadığını belirten CHP Osmangazi İlçe Başkanı Metin Yılmaz, “Yasa teklifinin Meclis'teki görüşmelerinde AKP'li Bursa Milletvekillerinin bir tanesi bile genel kurul salonunda bulunmadı. Bu nasıl bir şaşkınlıktır? Bu nasıl bir garabettir? Anladık, yaptığınız işe kendiniz de inanmıyorsunuz, o halde bu yasa teklifine neden imzanızı koydunuz?” diye sordu.

Yılmaz, “Millet İttifakı ve CHP iktidarında Uludağ'ı peşkeş çekmeye dönük çıkarılan bu yasanın iptalini en güçlü şekilde gündeme taşıyacağız.” diye konuştu.

ERKAN AYDIN: “ALAN BAŞKANLIĞINI GÖREME’DE GÖRDÜK”

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın da Milli Park güvenli alanının doğası, suyu, toprağı, ve havasını tek bir kişinin kontrolüne bırakan kanunu eleştirdi. Aydın şöyle konuştu:

“Kapadokya Alan Başkanı aldığı yetkiyle milyonlarca yılda oluşmuş peri bacalarını yol yapacağım diye yıktı. Ürgüp’ün merkezinde çivi dahi çakılmaması gereken yere, bizzat gidip gördüm, dükkanlar yaptı. Kimin izniyle? Kapadokya Alan Başkanı’nın izniyle. Bunları hep anlattık ama Uludağ daha yeşil kalacak, doğa örtüsü korunacak gibi safsatalarla insanları da kandırmaya çalıştılar. Biz bunun böyle olmayacağını 4-5 yıldaki sistemde gördük. Kapadokya Alan Başkanlığında gördük ama Uludağ'da görmek istemiyoruz.”

Seçimin 14 Mayıs’ta yapılması durumunda bugünden itibaren 111 günün kaldığını kaydeden Erkan Aydın, “Anayasa mahkemesine gideceğiz. Uzun sürüyor ama fark etmez. Seçimden sonra Millet İttifakı olarak bu ucube Talan Başkanlığı Kanununu iptal edeceğiz. Şu anda kanunlaşmış olabilir. 111 gün daha sabredeceğiz” dedi.

FIRAT YILMAZ’DAN GÜNDEM DEĞİŞTİRECEK İDDİA

CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz da konuşmasında AKP’nin Uludağ Alan Başkanlığı Yasasını meclisteki çoğunluğuna dayanarak geçirdiğini kaydederek, “1961 yılında 5’nci Milli Park olarak ilan edilen Uludağ, bugün Alan Başkanlığı adı altında sadece bir komisyonun yönetiminde peşkeşe açılmış durumdadır” dedi.

Milli Emlak tarafından Uludağ'da satışa çıkartılan bölgelerin araştırılmasını talep eden Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uludağ 2’nci bölgede geçtiğimiz yıl içerisinde satışı yapılan parsel var mı yok mu? Bu parsel kime satılmıştır? Kim tarafından satın alınmıştır? Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un bu satışla bir alakası var mıdır?”

2024 Mart ayından itibaren Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni Cumhuriyet Halk Partili bir belediye başkanının yöneteceğini kaydeden CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, şöyle dedi:

"Uludağ’a biz de karar vermeyelim, Cumhuriyet Halk Partili kadrolar da karar vermesin. Uludağ’ın korunması devlet kontrolü altında olsun. Bizim arzumuz bizim isteğimiz budur. AKP Bursa Milletvekili Muhammed Müfit Aydın, Meclis Genel Kurulu’nda bir açıklama yaptı. AKP'li milletvekilini de kandırmışlar. Dedi ki, Uludağ’a çivi çaktırmayacağız, yapılaşma olmayacak. Biz bu konunun takipçisiyiz. Muhammed Müfit Aydın, senin de takip etmeni istiyoruz. O verdiğin sözün arkasında, Bursa milletvekili olarak durmanı istiyoruz. Buranın ismini Uludağ Alan Başkanlığı yapmayın, buranın ismini Alan Reisliği yapın. Size de bu yakışır.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.